1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Vitalik Buterin’den çarpıcı Ripple (XRP) açıklamaları

Vitalik Buterin’den çarpıcı Ripple (XRP) açıklamaları

Vitalik Buterin’den çarpıcı Ripple (XRP) açıklamaları
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü kripto yaratıcısı Vitalik Buterin XRP hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Buterin, XRP’nin düzenleyici koruma hakkını yıllar önce kaybettiğini söyledi. Lider altcoin Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin, Ripple ve XRP’nin kripto topluluğu tarafından birkaç yıl önce hükümetin aşırı erişiminden korunma haklarını kaybettiğini söylüyor.

Vitalik Buterin’den Ripple (XRP) açıklamaları

Buterin, 4,2 milyon takipçisine, Ethereum destekçilerinin meşru projelere zarar veren haksız kripto düzenlemesine karşı desteklerini dile getirmesinden mutlu olduğunu söylüyor. Buterin şöyle dedi:

“Ethereum insanlarının, ETH’yi diğer meşru kripto para birimlerine göre ayrıcalıklı kılan düzenlemelere karşı çıktığını görmekten memnun oldum. Özellikle neler olup bittiğine ve ne dereceye kadar olduğuna dair ayrıntılara girmedim. Bu, bir işletmenin uyumluluk kararına karşı bir hükümet meselesi, ama her iki şekilde de tartışmalı bir durum.”

 Ripple

Ancak Buterin, Ripple’ın Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u “Çin kontrollü sanal para birimleri” olarak tanımlayan ekran görüntülerine https://www.ohbeautydirect.com/ atıfta bulunarak XRP’yi eleştirerek kuralın bir istisnası olduğunu söylüyor. Buterin diyor ki: “XRP, bence ‘Çin kontrollü’ olarak bizi otobüsün altına atmaya çalıştığında koruma hakkını zaten kaybetti.”

https://twitter.com/VitalikButerin/status/1341219519545556992?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1341219519545556992%7Ctwgr%5E99fb760683d7fda9631d30bcdc783f39318a85cd%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fdailyhodl.com%2F2022%2F08%2F22%2Fvitalik-buterin-says-ripple-and-xrp-lost-their-right-to-regulatory-protection-years-ago-heres-what-he-means%2F

Buterin’in eleştirisine yanıt veren Ripple CTO’su David Schwartz, Bitcoin ve Ethereum gibi iş kanıtı (POW) kripto para birimlerinin özel kuruluşları anımsattığını ve BTC ve ETH’nin kayıt dışı menkul kıymetlere benzediğini ima ediyor. David Schwartz şöyle diyor:

“Ayrıca, PoW sistemlerindeki madencileri şirketlerdeki hissedarlara benzetmenin tamamen adil olduğunu düşünüyorum. eBay’in hissedarları, eBay’in ortadan kaldırmadığı alıcılar ve satıcılar arasındaki ortaya çıkan sürtüşmeden kazanç sağlıyorsa, madenciler de ETH ve BTC’de kazanıyor. eBay hissedarları, gelir akışları olduğu için alıcılar ve satıcılar arasında mümkün olduğunca fazla sürtüşme bırakmak istiyorsa, madenciler de ETH ve BTC’de öyle. Bu, XRPL’den daha yüksek ücretlere sahip olmalarının bir parçası.”

2020’nin sonlarında, Ripple, XRP’yi kayıt dışı bir menkul kıymet olarak ihraç ettiği iddiasıyla ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edildi.

Kaynak