1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Tüm kripto borsaları yasaklansa, Bitcoin çalışmaya devam eder mi?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Tüm kripto borsaları yasaklansa, Bitcoin çalışmaya devam eder mi?

Tüm kripto borsaları yasaklansa, Bitcoin çalışmaya devam eder mi?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto borsaları yasaklansa Bitcoin çalışmaya devam eder mi?


Amerika Birleşik Devletleri dünyanın hemen tüm sektörlerine liderlik ediyor. Fakat konu kripto paralar olunca, pek çokları ABD’nin henüz yeterli adımları atmadığını düşünüyor. Bu düşünceyi destekleyen bir gerçek, major kripto borsalarının ABD dışından olması.

Bitcoin yakın zaman içinde dünya genelinde belirsizlik çemberiyle sarılarak, yasal bilmecelerle karşı karşıya kaldı. Mesela Trump yönetimi son zamanlarda kripto marketine karşı saldırganca yaklaşımlar gösterdi. Hazine Bakanı Steven Mnuchin yaptığı önemli bir açıklamada, Bitcoin ve kripto paraya karşı yeni düzenlemelerin yolda olduğunu söyledi.

Gerçekten de, sadece çok yakın zaman önce Minneapolis Merkez Bankası Başkanı Neel Kashkari, kripto paraları ‘dev bir çöplük’ olarak tanımladı. Adalet bakanı da Bitcoin’i ‘suça karışma’ olarak nitelendirdi.

Kısa süre önce yapılan bir podcastte Wyoming’den blockchain uzmanı Caitlin Long, ABD’nin yapacağı kripto para düzenlemeleri hakkında konuştu.

Konu kripto paralar olunca ABD’nin doğru yönde ilerlemediğini söyleyerek söze başlayan Long, Wyoming’in ise bu konuda kolaylık sağladığını söyledi. Long açıklamalarını şöyle genişletti:

“Ben hala federal vergileri ödemek zorundayım. İnsanlar Wyoming eyaletinde kripto gelirlerinden, sahibi olmaktan ya da satışından dolayı vergi ödemek zorunda değiller. Yani evet, burada çok fazla pozitif hareket var. Demek istiyorum ki, Washington felç olmuş durumda. Başkan Trump’ın diğer pek çok endüstride ve şimdi de finansal sektörde ters yöne, yanlış yöne gitmesi benim gerçekten sinirlerimi bozuyor.”

Borsalar kapanırsa Bitcoin çalışmaya devam eder mi?

Wyoming eyaleti, konu kripto paralar ve blockchain olduğunda gerçekten sürpriz ilerlemeler gösteriyor. Bu eyalet Kasım 2019’da kripto-gözetim platformları için düzenlemeler getirdi. Düzenlemeler, opt-in ve çatallar, airdroplar, staking gibi kapalı alanlardaydı. Bu düzenlemelerle djital varlık gözetim servisleri bankalar için de uygulanabilir hale geldi.

Devamında Long’a şu soru soruldu:

“Kısa vadede çok para kazanıyor olabilirsiniz. Fakat Bitcoin büyüdükçe hükumet O’nu kriminalize edecek. Ve o zaman kripto borsalarını yasaklayacak. Bu da fiyatta büyük düşüşe neden olur. Sonrasında Bitcoin çalışmaya devam eder mi?”

Verdiği cevapta Long, hükumetin Bitcoin yasağının etkili olmasının mümkün olmadığını söyledi. O’na göre tüm kripto borsaları yasaklansa bile Bitcoin çalışmaya devam edecek.

Bununla birlikte, ABD’deki vergi durumlarının, kripto sahiplerinin sinirlerini bozmaya devam ettiğini söyledi.

“Ne zaman içtiğimiz bir kahvenin ücretini kripto para ile ödesek, bunu bir sermaye kaybı ya da kazancı olarak kaydetmek zorundayız. Kripto ile etkileşimi olan finansal kurumların da açıkçası bazı oldukça güçlü düzenlemelerle uyum içinde olması gerekecek. Bu, açıkça bir yasağın aksine, düzenleme ve vergide olduğunu düşündüğüm bir saldırı vektörü.”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.