1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Toplam Bitcoin miktarı 21 milyonda sabit kalacak mı?

Toplam Bitcoin miktarı 21 milyonda sabit kalacak mı?

Toplam Bitcoin miktarı 21 milyonda sabit kalacak mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para dünyasındaki herkes toplam Bitcoin miktarı konusunda bir gelişme olup olmayacağını merak ediyor. Bitcoin (BTC) maksimum arzı, 21 milyon koin ile sınırlı. Bunun ise 18.7 milyonu kazılmış durumda.


Ancak, çeşitli kesirli rezerv uygulamalarının biçimleri nedeniyle, ekonomideki gerçek koin arzı daha yüksek olabilir.

Toplam Bitcoin miktarı değişir mi?

Bir kripto para birimi uzmanı olan Eric Wall, bitcoin sahiplerinin arzı etkin bir şekilde genişletmesini engelleyecek hiçbir şey olmadığı konusunda uyarıda bulunuyor. Bu, bir varlık portföyüne sahip olan bankalar şeklinde olabilir, ancak kontrolünü kaybetmeden onlara borç da verebilir.

İlgili haber: Bitcoin neden 21 milyon adet?

Wall, BTC kullanımının, merkezi ve ticari bankaların faaliyetleri arasındaki karışıma benzeyen geniş bir para arzı sağlayabileceğine inanmakta.

Halen, çoğu bitcoin kullanan kişi koini kendi cüzdanında tutmakta. Ancak kripto varlıkları için saklama hizmetleri genişlemekte. Coinbase zaten birden fazla saklama cüzdanı sunuyor. Bakkt Bitcoin vadeli işlem borsası aynı zamanda BTC’yi müşterileri adına elinde tutma konusundaki ticaretine de dayanmakta. Wall, bunun doğrudan BTC yerine IOU kullanmanın ilk aşaması olduğu konusunda uyarıyor.

Bu tür bitcoin kullanımı, bir banka kasasında saklanan gerçek altın karşılığı verilen vade banknotları ile karşılaştırılabilir. Ancak, sağlam para destekçileri, herhangi bir fraksiyonel rezerv bankacılığı biçiminin herhangi birinin kendi servetini kontrol etmesine izin verdiği için BTC’nin asıl amacını yitireceğine inanmakta.

Borsalar belki de gerçek BTC arzını şişirmek için en iyi adaylar durumunda. Sosyal medya yorumları ise ilk tartışmayı tekrarladı. Şu anda, piyasa operatörleri, bitcoin’i soğuk cüzdanlarında koruduğunu iddia ederken, tüccarlara veri tabanı girişi yaptığını iddia ediyor. Borç verme ve margin ticareti ekleyerek borsalar, BTC’nin ve saklama altında tutulan coinlerin etkisini artırmayı başarabilir.

Gerçek, erişilebilir Bitcoin aslında daha kıt

Borsalar, her gün yaklaşık 1,5 milyon BTC ticareti gerçekleştirerek arzın küçük bir bölümünü temsil ediyor. OTC anlaşmalarını tahmin etmek daha zor. Bitcoin ağı günlük 4 milyar dolar ile 300 milyon dolar arasında işlem değeri taşıyor, bununla birlikte toplam BTC pazarının 1 trilyon doları geçiyor.

Aynı zamanda, ulaşılabilir, gerçek BTC arzı bir miktar azaldı. Hiç taşınmamış olan coinlerin bazıları Satoshi Nakamoto tarafından çıkarıldığı tahmin edilen ilk bloklara ait. Bazı coinler, özel anahtar kayıpları nedeniyle geri alımların ötesine kilitlendi. Bazı coinler devletler ve kanun uygulayıcı kurumlar tarafından ele geçirildi. Yeni basılmış bitcoinler, coinler için özel bir OTC pazarında satılmak üzere madenciler tarafından da tutulabilir.

Kaba tahminler, bitcoinlerin yüzde 30-50’sinin bir sebepten dolayı dolaşımın dışında olabileceğini göstermekte. Şimdiye kadar hiç kimse kilitli paraları kullanmaya ya da mülkiyeti talep etmeye ve IOU’lar çıkarmaya çalışmamış durumda. Bunun tek istisnası, ilk Satoshi Nakamoto deposuna sahip olduğunu iddia eden, ancak coinlerin kilidini açabilecek kapasitede olmayan Craig Wright. Bakalım toplam Bitcoin miktarı değişecek mi?

Kaynak