Loading...
btc
BTC
-0.58%
Bitcoin
65.280,75 USDT
eth
ETH
-0.7%
Ethereum
3.133,00 USDT
bch
BCH
-0.95%
Bitcoin Cash
520,69 USDT
xrp
XRP
-0.67%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
-1.05%
Litecoin
78,89 USDT
bnb
BNB
-0.66%
Binance Coin
562,67 USDT
sol
SOL
-1.93%
Solana
148,34 USDT
avax
AVAX
-1.84%
Avalanche
36,59 USDT
ada
ADA
-0.91%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-1.48%
Poladot
6,75 USDT
doge
DOGE
-1.69%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-2.03%
Shiba Inu
0,00 USDT

Rusya Merkez Bankası’ndan dijital para adımı!

kanada merkez bankası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Merkez Bankası resmi dijital para ( CBDC) çalışmalarında yeni bir aşamaya geçtiğini resmi olarak açıkladı. Detaylar haberimizde.

Rusya Merkez Bankası’ndan dijital para adımı

Rusya Merkez Bankası, gelecek yıl merkez bankası dijital para birimini (CBDC) test etmek için bir test grubu kurdu.

Dijital para birimlerinde deneme çalışmaları hızlandı. Dünyanın dört bir yanından dijital para denemeleri ile ilgili açıklamalar geliyor. Özellikle Asya ülkelerinde test çalışmaları yoğunlaştı ve kullanım gün geçtikçe artıyor.

Avrupa Birliği ve Amerika’da da çalışmalar devam ediyor. Yapılan araştırmalar önümüzdeki 5 yıl içerisinde nakit kullanımının %80 oranında azalacağını ve dijital paraların kullanımının artacağını gösteriyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Son haberlere göre Rusya Merkez Bankası, Sberbank ve VTB gibi Rusya’nın en büyük bankalarının yanı sıra Tinkoff Bank gibi büyük özel bankalarında yer aldığı 12 bankanın bir arada olduğu bir pilot uygulama grubunun kurulduğunu resmi olarak açıkladı.

Diğer katılımcılar arasında ticari banka Alfa Bank, Gazprombank, Promsvyazbank, Rosbank, Ak Bars Bank, Dom.RF, SKB-Bank, TKB ve Soyuz bankası yer alıyor. Banka yaptığı açıklamada, Rusya’nın 2021’in sonuna kadar prototip bir dijital ruble platformunu tamamlama ve Ocak 2022’de test etme planlarını yeniden teyit etti.

Testin ilk aşaması, dijital ruble ve diğer birkaç operasyonu içerecek. Rusya Merkez Bankası daha sonra katılımcı sayısını ve pilot faaliyetlerin kapsamını genişletmeyi planlıyor. 

Rusya Merkez Bankası’ndan Olga Skorobogatova yaptığı açıklamada, dijital rublenin maliyetleri düşürürken ödemelerin kullanılabilirliğini artıracağını söyledi. 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.