1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Rusya Merkez Bankası’ndan dijital para adımı!

Rusya Merkez Bankası’ndan dijital para adımı!

Rusya Merkez Bankası’ndan dijital para adımı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya Merkez Bankası resmi dijital para ( CBDC) çalışmalarında yeni bir aşamaya geçtiğini resmi olarak açıkladı. Detaylar haberimizde.

Rusya Merkez Bankası’ndan dijital para adımı

Rusya Merkez Bankası, gelecek yıl merkez bankası dijital para birimini (CBDC) test etmek için bir test grubu kurdu.

Dijital para birimlerinde deneme çalışmaları hızlandı. Dünyanın dört bir yanından dijital para denemeleri ile ilgili açıklamalar geliyor. Özellikle Asya ülkelerinde test çalışmaları yoğunlaştı ve kullanım gün geçtikçe artıyor.

Avrupa Birliği ve Amerika’da da çalışmalar devam ediyor. Yapılan araştırmalar önümüzdeki 5 yıl içerisinde nakit kullanımının %80 oranında azalacağını ve dijital paraların kullanımının artacağını gösteriyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Son haberlere göre Rusya Merkez Bankası, Sberbank ve VTB gibi Rusya’nın en büyük bankalarının yanı sıra Tinkoff Bank gibi büyük özel bankalarında yer aldığı 12 bankanın bir arada olduğu bir pilot uygulama grubunun kurulduğunu resmi olarak açıkladı.

Diğer katılımcılar arasında ticari banka Alfa Bank, Gazprombank, Promsvyazbank, Rosbank, Ak Bars Bank, Dom.RF, SKB-Bank, TKB ve Soyuz bankası yer alıyor. Banka yaptığı açıklamada, Rusya’nın 2021’in sonuna kadar prototip bir dijital ruble platformunu tamamlama ve Ocak 2022’de test etme planlarını yeniden teyit etti.

Testin ilk aşaması, dijital ruble ve diğer birkaç operasyonu içerecek. Rusya Merkez Bankası daha sonra katılımcı sayısını ve pilot faaliyetlerin kapsamını genişletmeyi planlıyor. 

Rusya Merkez Bankası’ndan Olga Skorobogatova yaptığı açıklamada, dijital rublenin maliyetleri düşürürken ödemelerin kullanılabilirliğini artıracağını söyledi. 

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.