1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Moody’s derecelendirme kuruluşundan El Salvador’a Bitcoin notu!

Moody’s derecelendirme kuruluşundan El Salvador’a Bitcoin notu!

Moody’s derecelendirme kuruluşundan El Salvador’a Bitcoin notu!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador Bitcoin’i yasal para birimi haline getirdikten sonra birçok sorunla başa çıkmaya çalışıyor. Moody’s El Salvador’un notunu düşürdü detaylar haberimizde.

Moody’s derecelendirme kuruluşundan El Salvador’a Bitcoin notu!

El Salvador’da Bitcoin’in yasal para olarak kullanılmasına sayılı günler kaldı. Ülkede 7 Eylül itibari ile Bitcoin yasal para birimi olacak. Ancak Orta Amerika ülkesi, bu kararın ardından birçok sorunla uğraştı.

Ülke içerisinde yasa yüksek mahkemeye taşındı, halkın bir kesimi yasanın anayasaya uygun olmadığı gerekçesi ile protesto etti ve Dünya Bankası ülkenin geçiş dönemindeki yardım talebini reddetti. Ünlü ekonomistler El Salvador’un Bitcoin kararının finansal istikrarsızlık yaratacağını düşünüyor.

Şimdi de ünlü derecelendirme kuruluşu Moody’s’den El Salvador’a Bitcoin nedeni ile not indirimi geldi. Derecelendirme kuruluşu cuma günü ülkenin notunu düşürdü. Moody’s, El Salvador’un uzun vadeli, yabancı para birimi ihraççısı ve kıdemli teminatsız notlarını B3’ten Caa1’e indirdi.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Ajans, politika oluşturma kalitesinde bir bozulmaya dikkat çekerek, Bitcoin yasası ve diğer tedbirlerin El Salvador’daki zayıf yönetimi yansıttığını, ABD de dahil olmak üzere uluslararası ortaklarla gerilimi artırdığını ve IMF ile bir anlaşmaya doğru ilerlemeyi tehlikeye attığını söyledi.

Moody’s, birleştirilmiş faktörlerin, Ocak 2023’ten itibaren El Salvador’un “tahvil geri ödemeleri öncesinde yeterli dış finansmana erişme” kabiliyetine yönelik riski artırabileceğini ekledi.

Bitcoin yasası 7 Eylül’de yürürlüğe girecek. Ülke açısından ne tür sonuçlar doğuracağını bu tarihten sonra daha net bir şekilde göreceğiz. Bitcoin için tarihi anlardan biri olacak dönüşümün geleneksel finans sistemi için bir tehlike olduğunu düşünenler El Salvador’un kararına çok sert bir şekilde muhalif görüş bildiriyorlar.

Ancak El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, karşılarına çıkan her engeli aşmaya kararlı olduklarını dile getirdi. El Salvador’da dönüşüm için gerekli hazırlıklar da eleştirilerin odağında devam ediyor.

Kaynak