1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Bitcoin hodl nedir? Hodling nedir? Hodling mi- Trade mi?

Bitcoin hodl nedir? Hodling nedir? Hodling mi- Trade mi?

Bitcoin hodl nedir? Hodling nedir? Hodling mi- Trade mi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Hodl nedir? Kripto para piyasalarında kullanılan terimlerden birisi de “hodl” kelimesi. İngilizce “hold” yani saklamak kelimesinden türetilen bir kelime. Hodler, Bitcoin veya kripto varlıkları uzun vadede satmayıp tutan kişiler için kullanılıyor.


 Hodl nedir? Hodling nedir?

Doğal olarak büyük hodler’lar ise Bitcoin veya kripto para balinaları kavramına denk geliyor.

En büyük Bitcoin hodler’ları kripto para borsaları. Piyasada işlem gören Bitcoin’in yüzde 6,7’si kripto para borsalarının hesaplarında duruyor. Bu oran yaklaşık 80 milyar dolar değerinde  Bitcoin’e denk geliyor. TokenAnalyst’ın verilerine göre Bitcoin fiyatlarındaki artış veya azalıştan bağımsız olarak borsaların hesabındaki Bitcoin sayısı artıyor.

Diğer büyük Bitcoin hodling Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto. Satoshi Nakamoto’nun kimliği tam olarak açığa çıkmamış olsa da Nakamoto’nun hesabında 1 milyon adet Bitcoin bulunuyor. Nakamoto’nun sahip olduğu Bitcoin, tüm Bitcoin’lerin (kazılacak olanlar dahil) yüzde 5’ine denk geliyor. Ancak Nakamoto’nun ölmüş olabileceği yönde iddialar var. Eğer bu iddia doğru ise Nakamoto ile beraber 1 milyon adet Bitcoin’de ölmüş olabilir.

hodl-nedir-hodling-nedir

Lütfen Bkz: Bitmex CEO’suna göre Satoshi Nakamoto öldü

Diğer Bitcoin hodlers ise Winklevoss kardeşler. Gemini Borsasının kurucuları Winklevoss kardeşlerin 2013 yılında piyasada işlem göre Bitcoin’leri yüzde 1’i kadar BTC’lerinin olduğu iddia ediliyor. Bu tarihten sonra muhtemelen Bitcoin portföylerine yenilerini de eklediler.

Diğer Bitcoin hodling ise Digital Currency Group’un kurucusu Barry Silbert. Forbes’e göre Silbert’in 2018’de yaklaşık 500 milyon dolarlık Bitcoin’i vardı. Şimdi ne kadardır siz düşünün.

Ama siz kesinlikle ne kadar Bitcoin’iniz olduğunu başkasına söylemeyin.

Lütfen Bkz: Ne kadar Bitcoin (BTC)’iniz olduğunu sakın kimseye söylemeyin

Kaynak