1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Fintech Girişimi Nedir?

Fintech Girişimi Nedir?

Fintech Girişimi Nedir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’in Fintech girişiminde çok önemli bir yeri ve değeri olduğu unutulmamalıdır. Peki Fintech girişimi nedir? bunu neden önemsemeliyiz, gelin birlikte ele alalım.


Fintech Girişi Tam Olarak Nedir

Fintech girişimi yeni ürün ve finansal hizmet ihtiyaçlarını dijital ortamlar üzerinde çözen yeni yöntemler sunuyor. Şöyle ki, bir işletmenin iş yapabilmesi ya da sadece bir tüketicinin para harcamak için alternatif yollar araması Fintech girişiminin oldukça önemli olduğu göstermektedir. Teknoloji ve hayata dair bir çok gelişme finans sektöründe de yenilikler getirmektedir.

Ayrıca Bakınız: Forbes; 2018 Top 50 Fintech Listesinde 11 Blockchain ve Kripto firma var

İşletme sahipleri ödemelerin kabul edilişi ile ilgili bir çok usul ve yöntemler benimsemiştir. Nakit ödemeler aslına bakarsanız ödeme almanın en ucuz yoludur fakat hırsızlık gibi güvenlik risklerini de beraberinde getirir. Buna ilaveten bir çok insan nakit para kullanmaktan bıkmış olmalı ki son sözü söyleme yöntemini benimsiyorlar.

Kredi kartı, borçlanma, banka kartı gibi usuller müşterilerce daha fazla tercih ediliyor. Çünkü nakit para veya takas gibi yöntemler zor geliyor. Nakit harcamalar işletmeye bakan yönüyle %1 ile %3.5 arasında değişen ek masraf gerektiriyor. Kart ödemelerini onaylamak için kullanılan şirketlerde ise bu miktara ek bir ücret talep edilebileceğini unutmamak gerekir.

Fintech girişimi, dünya çapında girişimci ve ticarete yeni başlayanlar ile tüketiciler arasında, aralarındaki hertürlü ilişkiden doğan ek ödemeler konusuna çözümler getirmek istiyor. Bazı ülkelerde yavaş yavaş yeni norm haline gelen mobil ödemeler, Fintech girişimlerinin ödemeler ve para ile ilgili olarak fikirlerimizi nasıl değiştirdiğine basit bir örnek.

Fintech girişimi bizim sahip olduklarımızdan daha fazlasını kapsıyor. Tüketiciler için çok daha elverişli olan ancak iş sahipleri için zorunlu olmayan temassız ödemeler şu anda ana odak noktalarından biridir. Kullanıcılar, bir mobil cihazla, NFC opsiyonu olan banka kartlarında ve hatta gelecekte de kullanılacak olan yeni usullerde temassız ödemeleri kullanabilecekler.

Tüm bunlara ilaveten Fintech girişimleri, ek ödeme yöntemleri ve finansal altyapı oluşturma usulünü geliştirmelidir. Çoğu şirket hala sisteme hizmet vermek için geleneksel yöntemlere güven duyuyor, oysa ki Bitcoin ve dijital para birimi gibi girişimler geleneksel finans sınırlarının ötesinde platformlardır.

Sonuç itibariyle diyebiliriz ki ödeme şekillerimizi belirleyebilecek birçok çözüm var. Bir çok tüketici ve işletme, henüz paralarını ödemeye ya da yönetmeye alternatif yollar aramıyor. Bazıları ise çağın ötesinde yöntemlere sahip. Finans sektörüne büyük bir inavasyon geliyor ve değişim kaçınılmaz. Sektördeki yatırımcıların veya işletmelerin yeniliklere ayak uydurabilmesi zorunlu hale gelmektedir

Bu yazımızda Fintech girişimi nedir sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Etiketler: