1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. El Salvador’un Bitcoin için teknik yardım talebine Dünya Bankası’ndan cevap geldi!

El Salvador’un Bitcoin için teknik yardım talebine Dünya Bankası’ndan cevap geldi!

El Salvador’un Bitcoin için teknik yardım talebine Dünya Bankası’ndan cevap geldi!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El salvador, Bitcoin’i resmi parası yapma konusundaki teknik detaylar için Dünya Bankası’ndan yardım talebinde bulunduğunu açıkladı. Detaylar haberimizde.

El Salvador’un Bitcoin için teknik yardım talebine Dünya Bankası’ndan cevap geldi

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Miami’de yapılan 2021 Bitcoin konferansında ülkesinin yasal parasını Bitcoin yapmak için meclise bir tasarı sunacağını belirtmişti. Açıklamadan günler sonra Bukele, tasarıyı El Salvador meclisine sundu ve 62 oyla onay aldı. Dünyada Bitcoin’i yasal olarak benimseyen ilk ülke El Salvador oldu.

Ancak Bukele, daha sonra yaptığı açıklamalarda bu kararı engellemeye çalışanlar olacak ve biz onlarla mücadele edip kazanacağız şeklinde açıklamalar da yaptı.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

El Salvador Bitcoin’e geçiş için Dünya Bankası’ndan yardım istedi. Bu yardım talebi Dünya Bankası tarafından kabul görmedi. Dünya Bankası El Salvadorun talebini reddetti. Gerekçe olarak ise Bitcoin’in çevresel etkisi ve şeffaflığı ile ilgili sorunları gösterdi.

Dünya Bankası sözcüsü yaptığı açıklamada El Salvador’un geçiş için kendilerinden talepte bulunduğunu doğrulayan bir açıklama yaptı.

“El Salvador hükümeti Bitcoin konusunda yardım için bizden talepte bulunudu. Ancak çevresel etkenler ve şeffaflık eksiklikleri konuları göz önüne alındığında bu Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir şey değil.”

Ancak Dünya Bankası El Salvador’a para birimi şeffaflığı ve düzenleyici süreçler de dahil olmak üzere başka şekillerde yardımcı olabileceğini belirtti.

El Salvador Maliye Bakanı attığı twette “Bitcoin’i yasal para birimi haline getirmek için Dünya Bankası’ndan teknik yardım talebinde bulunduğumuzu duyurmak istiyorum”dedi.

Kripto dünyası Dünya Bankası’nın kararından memnun olmadığını yaptığı paylaşımlarla gösterdi. El Salvador’un Bitcoin kararı dünyanın birçok yerindeki kripto savunucuları arasında heyecan yarattı. Ancak rahatsız ettiği kesimlerde en az sevinen kesim kadar fazla. Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, dün yaptığı açıklamada El Salvador’un Bitcoin kararının ekonomiyi tamamen çökertebileceğini ifade etti.

IMF tarafından da benzer rahatsızlıklar dile getirildi. IMF sözcüsü Gerry Rice, Bitcoin’in benimsenmesinin “çok dikkatli bir analiz” gerektiren bir dizi finansal, yasal ve makroekonomik endişeler sunduğunu belirtti.

Kaynak