1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Borsalarda Kazanmanızı Sağlayacak 6 Temel Kural

Borsalarda Kazanmanızı Sağlayacak 6 Temel Kural

Borsalarda Kazanmanızı Sağlayacak 6 Temel Kural
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Her gün borsalarda milyonlarca insan işlem yapıyor.

Kripto 2017 ile birlikte hayatımıza büyük bir hızla girdi ve artık neredeyse kripto paraları bilmeyen duymayan kalmadı. Kripto paralara artan ilgiyle beraber artık insanlar kripto borsalarında kripto paralara yatırım yapmaya ve ticaret yapmaya başladı. Bu gün itibariyle 600 milyar dolarlık pazar kapasitesine sahip olan kripto paralar her gün milyonlarca kullanıcının elinde birinden diğerine el değiştiriyor. Tabi ki kazanmak kadar kaybetme riskinin de olduğu bu piyasada kaybınızı en aza indirecek ve kazanmanızı sağlayacak 6 temel kuralı sizler için derledik.

Temel kural 1 : Duygusal hareket etmeyin

Kimi kripto paralar gelecek vaadediyor olabilir, kimisinin rengi ve logosu hoşunuza gidiyor olabilir, kimisinin de topluluğu çok aktif olabilir. Bunların hiç birisinin siz ticaret yaparken sizi etkilemesine izin vermeyin. Eğer uzun vadeli yatırımcıysanız bu özellikler önemli olabilir ancak kısa süreli al-sat işlemlerinde duygusallığa asla yer yoktur.

Temel kural 2: Kaybettiğinizde bunu kabul edin

Kazanmak kadar kaybetmenin de olduğu bu dünyada bir koinden zarar etmeye başladıysanız ve zararınız artarak devam ediyorsa duygusal davranmayı kenara bırakıp bu kripto paraları elden çıkartmalısınız. Uzun vadeli yatırımlarda yatırım yaptığınız koin tekrardan eski seviyelerine gelebilir ancak kısa vadeli işlemlerde zararınızı kabul edip daha fazla zarar etmeden çıkmak en mantıklı karar olacaktır. Ayrıca 7/24 borsayı takip edemeyeceğiniz için alış fiyatınızın belirli oranda altına düştüğü takdirde satış yapacak şekilde stop-loss yani zararı durdur emri girebilirsiniz. Böylelikle zararı en aza indirmiş olacak ve aynı sermaye ile yeni bir yatırıma girebileceksiniz. Unutmayın, bir koin %50 düşüş yaparsa tekrar aynı seviyeye gelmesi için %100 yükselme yapması gerekir ki bu da gerçekten zor.

Temel kural 3 : Kârınızı alıp çıkmayı bilin

Yatırım yaptınız ve yatırım yaptığınız koin beklediğiniz oranda kâr getirdi, daha fazla yükselir mi diye beklemek yerine ilk başta hedeflediğiniz seviyeye geldiğini gördüğünüzde satın. Temel Kural 1’de de dediğimiz gibi, duygusallığı bir kenara bırakıp açgözlü olmaktansa istediğiniz kârı alıp çıkmak her zaman daha mantıklıdır. Unutmayın, sürekli yukarı yönlü hareket diye bir şey yoktur. Beklediğiniz kâr oranını yakaladığınızda daha fazla vakit geçirmeden karınızın tadını çıkarın.

Temel kural 4 : Psikolojik olarak kendinizi her duruma hazırlayın

Kripto para borsası yedi gün yirmi dört saat, yılın üç yüz altmış beş günü işlem yapılabilen bir borsa. Bu nedenle tatil olması ya da sizin uyuyor olmanız borsa için bir anlam ifade etmiyor. Bunu göz önüne haberiniz dahi olmadan alarak kâr yapabileceğinizi veya zarar edebileceğinizi sakın unutmayın ve kendinizi psikolojik olarak her iki duruma da hazırlayın. Ayrıca sabah uyandığınızda yüksek miktarlarda zarar ettiğinizi görmek istemiyorsanız stop-loss market emri kullanarak zararınızı azaltın. Kripto para borsalarında işlem yaparken her durumda kazanan taraf olamayacağınızı da daha baştan kabul edin.

Temel kural 5 : Başkalarının tavsiyeleriyle doğrudan al-sat yapmayın

Kripto para borsalarında işlem yapan insanlar bir koini satın aldıklarında genellikle sosyal platformlarda o koinin reklamını yapmaya başlarlar. Bunun nedeni kendilerinin koini almış olmasıdır böylece dikkat çekerek daha fazla kişinin almasını sağlamak ve fiyatı yükseltmek ister. O nedenle kimsenin tavsiyesi ile yatırım yapmayın, kendi analizlerinizi kendiniz yapın, teknik grafikleri ve verileri okumayı öğrenin ve yatırım yapacağınız koini kendiniz belirleyin. Hatta ilk haftalarda direk yatırım yapmak yerine “yatırım yaptım” deyip koinin o anki piyasa değerlerini not edin ve sonraki günlerde ne seviyeye geldiğine bakarak kararlarınızın ne kadar doğru olduğunu kontrol edin. Unutmayın, büyük işlem yapıp çok para kazanan herkesin mutlaka kendine özel taktikleri var.

Temel kural 6 : Kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını asla yatırmayın

Kripto para dünyasının en önemli kuralı bu kural diyebiliriz. Bu nedenle aslında sona sakladık, tüm bu yukarıdaki kuralları dikkate alıp uygulamaya başlamış olabilirsiniz ancak kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını yatırdığınız an tehlike çanları sizin için çalıyor diyebiliriz. Kredi çekerek, borç alarak, kredi kartı limitini doldurarak yapılan işlemler “yatırım” veya “ticaret” olmaktan çok “kumar” diye tabir ettiğimiz duruma dahil oluyor. Bu nedenle kripto para dünyasında işlem yaparken kaybetmeye hazır olduğunuz miktar ile işlem yapın. Daha sonrasında psikolojik olarak sorunlar yaşamamak ve ödeyemeyeceğiniz borçların altında kalmamak için bu kuralı sakın unutmayın.

Artık kripto para borsalarında kaybınızı azaltacak ve kazanmanıza yardımcı olacak 6 temel kuralı biliyorsunuz. Şimdiden başarılar ve bereketli kazançlar!

Bu yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemeli bilgi amaçlı olarak dikkate alınmalıdır. Yatırımlarınız sonunda oluşacak kar ve zararın kendi kararınızın bir sonucu olacağını kabul edecek şekilde hareket etmenizi tavsiye ederiz.