fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmenin iyi ve kötü yönleri nedir?

Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmenin iyi ve kötü yönleri nedir?

Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmenin iyi ve kötü yönleri nedir?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bir işletme sahibisiniz ve Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmek istiyorsunuz. Bunun için öncelikle sistemin avantaj ve dezavantajlarını bilmeniz gerekiyor. Bilmeniz gereken her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.


Seçtiğiniz ödeme yöntemi satışınızı da etkiler

Eğer bir iş yeri sahibi veya bir müşteri iseniz nakit, çek, kredi kartı, banka kartı veya banka havalesi gibi ödeme yöntemlerinden birini muhtemelen kullanıyorsunuzdur. Bunların dışında PayPal, payoneer gibi online ödeme yöntemleri de vardır. İşte, Bitcoin bu ödeme türü grubuna giriyor.

Bir işletme sahibi olarak, ödeme yönteminizin seçiminde esneklik ve kar marjının yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanında iş yeriniz veya e-ticaret mağazanız için mobil ödeme çeşitlerini artırmak, sizin daha fazla satış ve dönüşüm yapmanızı sağlar.

(Lütfen Bknz!: E-ticarette Bitcoin ve Kripto Para ile Ödeme Alma Yolları)

Her ödeme yönteminin avantajları ve dezavantajları vardır. Bu yazımızda Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmenin iyi ve kötü yönlerine değinmek istiyorum.

koinmedya_paradex

Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak seçmenin avantajları

 

  • Ters ibraz bedeli yok!

Ters ibraz, onaylanmamış bir işlem için bankanın geri ödeme talep etmesidir. Şimdiye kadar birçok işletme ters ibrazlar nedeniyle iflasını açıklamıştır. Paypal gibi online olarak yapılan ödeme yöntemlerini kullanırken dolandırılmanız an meselesidir. Ancak, Bitcoin ödemesi ters biraz bedeli diye bir ücreti sizden talep etmez çünkü yapılan ödeme tek yönlü.

  • İşlem ücreti

Bazı bankaların kredi kartı işlem ücretlerinden %30-40 oranında komisyon alması kar marjınızı düşürür. Her ne kadar paypal ücretleri nispeten daha uygun %3-4) olsa da bu durum düşük maliyetli ürünler için uzun vadede kar sağlamaz.

Ödemeleri Bitcoin olarak almanızda şöyle önemli bir avantajınız var. İşlem ücretini kendiniz belirleyebiliyorsunuz! Ödemeye ne kadar kısa sürede ihtiyacınız varsa ödemeniz gereken işlem ücreti de o oranda artış gösteriyor. Aceleniz yoksa işlem ücreti ödemenize bile gerek yok!

Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak seçmenin dezavantajları

 

“koinmedya_binance”
  • Güvenliğin zayıf olması

Bitcoin’in, bilgisayar korsanlarına karşı işyerinizi korumayı garanti etmediği iddia ediliyor. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var ki Bitcoin geliştiricileri ne yazık ki cüzdanınızın bu savunmasızlığına karşı koyacak doğru teknolojiye sahip değiller. Sermayesini büyük ölçüde Bitcoin cinsinden ödemelerle yürüten bir işletme sahibi büyük bir risk altında. Bununla birlikte, güvenilir bir işlemci kullanarak buna karşı çözüm üretmiş olabilirsiniz.

  • Sitemin karmaşıklığı

Bilinen ödeme yöntemleri ile karşılaştırıldığında Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak seçen işyeri sahibinin işi kolay değil. Sistemin nasıl çalıştığını kavrayabilmesi için belirli düzeyde bir teknoloji bilgisine sahip olması gerekir.

  • İşlem limit var!

Diğer para birimlerinden farklı olarak sistemde dolaşımda bulunan Bitcoin sayısında bir sınır vardır. Serbest bırakılacak maksimum bitcoin sayısı 21 milyon civarında. Ancak yapılan hesaplamalara göre bu sınıra ancak 2140 yılında ulaşılacak.

Diğer taraftan, bir işlemin tamamlanması tahmin ettiğinizden de uzun sürebilir. İşyeri sahibi bazı durumlarda yapılan ödemeyi geri bile alamaz. Bu da, birçok müşterinin Bitcoin’den vazgeçerek kredi kartı veya bankamatik kartı ile ödemeye geçmesine sebep olabilir.

Sonuç olarak;

koinmedya_brave

Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak seçmeni iyi ve kötü yönlerini anlatmaya çalıştım. Bitcoin’in kendi sistemindeki bazı olumsuzlukları gidermesi durumunda yakın zamanda birçok firma tarafından ödeme yöntemi olarak tercih edilecektir.

Bitcoin Ödemeleri Nasıl Kabul Edilir? yazısı ilginizi çekebilir, buradan ulaşabilirsiniz!

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.