fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin vs. Dolar: Hangisi daha iyi?

Bitcoin vs. Dolar: Hangisi daha iyi?

Bitcoin vs. Dolar: Hangisi daha iyi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin Dolar’dan daha mı iyi ?  Bu yazımızda, Bitcoin vs Dolar karşılaştırmasını akademik düzeyde yapılan istatistiksel analizleri kullanarak sizlere açıklamaya çalışacağız.


Bitcoin Dolar’dan Daha İyi Olabilir mi?

Bitcoin ve Kripto Paralar deyince ilk etapta aslında insanın aklında güven verici düşünceler gelmiyor. İnsan doğası gereği bu terimlere şüphe içinde bakıyor. Ancak, Krakov’daki Polonya Bilimler Akademisi‘nin Nükleer Fizik Enstitüsü’nde yürütülen Bitcoin piyasası için istatistikler ve analizler hakkındaki çalışma bizlerin bu tabularını yıkmaya geliyor. Bu çalışma bizlere Bitcoin’in ilk bakışta göründüğünden çok daha değerli bir para birimi olduğunu gösteriyor.

İlk ve en popüler Kripto Para Birimi olan Bitcoin, birçok yatırımcı tarafından hala bir güvensizlik olarak nitelendirilmesine rağmen Polanya Bilimler Akademisi’nin yaptığı çalışma bu fikirle tamamen çelişiyor. Akademiden yayınlanan analiz raporunda Bitcoin ve diğer kripto paralar şaşırtıcı derecede pozitif bir ışıkta gösteriliyor.

Yapılan Analizin Detayları

Analiz için, Bitcoin’in 2012’den Nisan 2018’e kadar geçen süre içerisindeki fiyat değişiklikleri bir dakikalık diziler halinde istatistiksel analize tabi tutuldu. Akademinin önde gelen temsilcilerinden Prof. Drozdz. analiz hakkında şunları söyledi:

“Başlangıçta, elde ettiğimiz grafikler biraz dengesizdi, bu da bizler için umut verici bir şey değildi. Ama verilere daha yakından baktığımızda, aniden bu dengesizliğin, analiz edilen dönemin ilk iki yılından kaynaklandığını tespit ettik. Piyasanın kendini şekillendirmeye başladığı andan itibaren, tersine dönme oranların ters kübik yasaya göre dalgalandığını tespit ettik.”

Araştırmacıların analizlerini daha sonra geri dönüş oranlarının oynaklığına odakladı. Ve bu fiyat dalgalanmalarının normal fiziki paralarla paralel olgulara dayandığını tespit ettiler. Sadece, Kripto para piyasaları tamamen canlı olduğu için dalgalanmalarının daha hızlı olduğunu ifade ettiler. Örneğin Borsa İstanbul’a baktığımızda günde sadece 8 saat çalıştığını ve resmi tatillerde çalışmadığını görürüz. Ancak bu kripto para borsaları için geçerli değil, yılın 365 günü bir fill çalışıyorlar. Yani Aslında bir kripto borsası yılı, normal borsaların neredeyse 4 yılına tekabül ediyor. Bu da olay akışlarını çok hızlandırıyor.

koinmedya_paradex

Yapılan araştırma ayrıca Bitcoin’i gerçek döviz piyasalarından ayırmaktadır. Çünkü fiziki para birimleri bir merkez bankası ve hükümetlerin yardımı ile olgunlaşır. Diğer taraftan Bitcoin, kendi pazarını kendi özellikleriyle bütünleşik olarak dışarıdan hiçbir yardım almadan olgunlaştırmayı başarmıştır.

Yani fiziki paralarla Bitcoin’i karşılaştırdığımızda fiziki paraların ailenin en gözde çocuğu, ancak Bitcoin’in üvey evlat muamelesi gördüğünü söyleyebiliriz. Peki sizce hayatını, ailesinin kanatları altında geçiren bir birey mi daha başarılı olur ? Yoksa çocukluktan beri her işini kendi gören, kendi parasını kazanan ve hayat mücadelesinin tam ortasındaki bir birey mi daha başarılı olur ? Şimdi bu kıyaslamayı Dolar ve Bitcoin üzerine uygulamanızı rica ediyoruz.

Bitcoin Dolar'dan

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Etiketler: