1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin Değer Göstergesi ve IQR Görselleştirmesi Nedir?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin Değer Göstergesi ve IQR Görselleştirmesi Nedir?

Bitcoin Değer Göstergesi ve IQR Görselleştirmesi Nedir?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin Değer Göstergesi (BVI), şimdiye kadar Bitcoin dalgalanmasının üst ve alt seviyelerini belirlemek için çok yararlı olduğunu kanıtlamıştır. Ancak, BVI’nın, metrik çıktıların Z-skorları ile ilgili olarak nasıl kullanılacağı hakkında bazı sorular ortaya atılmıştır.


Bitcoin Değer Göstergesi (BVI)

Basitçe üç girdinin (kazım hızı, özgün adresler, toplam işlemler) her biri için fiyat/öngörülen fiyat parametresini kullanarak, pazarın ne durumda olduğunu açıkça gösteren kullanımı kolay bir araç oluşturabiliriz.

Piyasanın mevcut durumunu belirleyerek, satın alma, satış veya bekleme yapabileceksiniz.

Bitcoin Değer Göstergesi raporlarının hiçbirini okumadıysanız, burada yakalanabilirsiniz. Bitcoin, logaritmik ölçekli bir olgudur ve ağın organik büyümesi modellenebilir. Bundan dolayı, bu verileri kullanarak ve onunla anlamlı görselleştirmeler oluşturarak uygun olabilecek bir dizi değeri tahmin edebiliriz.

Ağın kazım hızının, kullanımda olan özgün adreslerin sayısının ve toplam işlem sayısının her birinin, Bitcoin piyasa değeri ile yüksek derecede ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bitcoin Değer Göstergesi veya BVI, verileri beklenen bir piyasa değeri oluşturmak için kullanır ve daha sonra bunu gerçek piyasa değeri ile karşılaştırır.

Çeyrekler Arası Aralık

İstatistikte, bazen belirli bir ölçümün tüm veri kümesinin tamamını nasıl oluşturduğunu bilmek istersiniz. Örneğin, ABD’de saatlik ücret 3 ila 500 dolar arasındaysa, saat başına 20 dolar ücret alan kişi nerededir?

Daha titiz bir tanımlama aşağıdaki şekilde yapılabilir:

“Tanımlayıcı istatistikte, çeyrekler arası aralık, %75 ile %25 arasındaki veya üst ve alt çeyrekler arasındaki farka (IQR = Q₃ − Q₁) eşit olan istatistiksel dağılımın bir ölçüsüdür. Çeyrekler arası aralık, orta dağılım, orta %50 veya teknik olarak H-dağılımı olarak ta bilinir.”

  • Bitcoin Değer Göstergesini kullanarak, farklı zaman aralıkları için Bitcoin’in beklenen piyasa sermayelendirmesinin faydalı görselleştirmelerini üretebiliriz.
  • Fiyat/öngörülen fiyat parametresi, düşük, Q1, Q2, Q3 ve yüksek olarak belirlenmiştir.
  • Bu yeni görsel, pazarın mevcut durumuna daha derin bir bakış açısı sağlayabilir.

Diğer Bitcoin (BTC) haberleri için tıklayınız.

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: