BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Asya’dan Bitcoin boğalarına doping!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Asya’dan Bitcoin boğalarına doping!

Asya’dan Bitcoin boğalarına doping!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Asya’nın en zengin ülkelerinden biri olan Güney Kore’den kripto para yatırımcılarını sevindiren bir haber geldi. Detaylar haberimizde.

Asya’dan Bitcoin boğalarına doping!

Güney Kore’de kripto para birimlerini yakından ilgilendiren yasa 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girecekti. Ancak ülkede iktidarda bulunan Kore Demokrat Partisinden yeni bir adım geldi.

Demokrat Partisi, dijital varlıkların yaklaşmakta olan vergilendirme politikasını ertelemeyi planlıyor.  Hükümet yetkileri gerekçe olarak kripto paralar ve Bitcoin’in vergilendirilmesi için gereken altyapıdan yoksun olmasını gösterdi.

Güney Kore’de yaklaşmakta olan yasaya karşı kripto dünyasından yoğun itirazlar yapılıyordu. Özellikle kripto borsaları ve yatırımcılar yasadan duydukları memnuniyetsizliği dile getiriyordu. Yasa kripto para borsalarına sert önlemler içeriyor.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Demokrat Parti’nin 64 yaşındaki üyesi Noh Woong-rae, yasanın geciktirilmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Woong-rae, ülkesinin vergilendirme prosedürünü uygulamak için iyi tasarlanmış bir planı olmadığını düşünüyor.

“İlgili vergi altyapısının yeterince dikkatli hazırlanmadığı bir durumda, sanal varlıkların vergilendirilmesinin ertelenmesi artık bir seçenek değil, kaçınılmaz bir durumdur.”

Woong-rae, Maliye Bakanlığı’nın dijital varlık girişimlerine vergi uygulama politikasının planlandığı gibi çalışmayacağını da sözlerine ekledi. Kripto para birimleri veya eşler arası (P2P) işlemlerle denizaşırı operasyonların uygun şekilde vergilendirilmesini sağlamanın zor olduğunu açıkladı.

İlgili: Bitcoin nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

Geciktirme için kabul edilen tasarı Güney Kore’nin en yüksek önetim organı olan Ulusal Meclise getirilecek.

“Vergi ertelemesi ve gerçek vergi indirimleriyle ilgili yasalar şu anda daimi komitede beklemede. Tasarıların Ulusal mecliste ele alınabilmesi için milletvekillerini ikna etmeye çalışacağız.”

Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-Ki, daha önce yaptığı açıklamada kripto paralar üzerine vergi getirilmesinin bir zorunluluk olduğunu dile getirmişti.

“Kripto paralar üzerinden elde edilen gelirlere vergi getirmemiz kaçınılmaz.”

Güney Kore’de yapılan bir anket çalışması ise vatandaşların kripto para vergilendirmesine karşı olmadıklarını ortaya koyuyor. Ankete katılanların %54’ü kripto para ticareti üzerine konulan %20’lik vergiyi onayladıklarını belirtirken, %38,3 bu vergiye karşı olduğunu belirtti. Ancak ankette dikkat çeken bir nokta var 20-29 yaş arasındaki genç nüfusun büyük kısmı vergiye karşı çıkıyor. Bu da aslında kripto paraya daha fazla yatırım yapan kitleyi içeriyor. Vergilendirilmesini isteyen kesim ise genellikle orta yaş üzeri nüfus.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.