BTC : 82745 ₺ ETH : 2932 ₺ XRP : 1.91 ₺ LTC : 367.5 ₺ USDT : 7.578 ₺ XLM : 0.6041 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Altın, gümüş ve Bitcoin rallisinin sebebi belli oldu

Altın, gümüş ve Bitcoin rallisinin sebebi belli oldu

Altın, gümüş ve Bitcoin rallisinin sebebi belli oldu
0

Altın, gümüş ve Bitcoin rallisinin sebebi belli oldu. Öyle görünüyor ki Fed’in para politikası bu üç varlığın yükselişinin arkasındaki ana faktör. Fed’in para basması altın, gümüş ve Bitcoin rallisine üç yönden güç veriyor.


Altın, gümüş ve Bitcoin rallisinin sebebi belli oldu

Altın, gümüş ve Bitcoin’in (BTC) fiyatları bir biri ile uyum içinde ralli yapıyor. Bu farklı varlıkların yükselişini çeşitli makro faktörler etkiliyor. Altın 2,055 dolar ile tüm zamanların en yüksek değerine yükselirken, BTC de bir günde 11,715 dolara ralli yaptı.

Altın, gümüş ve Bitcoin rallisinin sebebi belli oldu. Öyle görünüyor ki Fed’in para politikası bu üç varlığın yükselişinin arkasındaki ana faktör.

Altın-USD aylık grafik Kaynak: TradingView.com

koinmedya_brave

Bu üç varlık birlikte güçlü momentum kaydederken, dikkat edilmesi gereken üç faktör var. Birincisi altının Bitcoin ile korelasyonu, düşen ABD Doları’nın bu alternatif varlıklar üzerindeki etkisi ve merkez bankalarının agresif para politikalarının tetiklediği artan likidite.

İlgili – İçinden çıkılamayan soru: Hangisi daha iyi, altın mı Bitcoin mi?

Bitcoin’in altınla korelasyonunun artması

Şubat 2020 öncesi Bitcoin ile altın arasında açık bir korelasyon yoktu. Ancak Mart’ta BTC’nin 3,750 dolara yaptığı çöküşten sonra bu iki varlık arasında güçlenen bir korelasyonun işaretleri var.

Altın, gümüş ve Bitcoin rallisinin sebebi belli oldu. Öyle görünüyor ki Fed’in para politikası bu üç varlığın yükselişinin arkasındaki ana faktör.

Kaynak: Skew – Bitcoin’in altınla korelasyonunun artması

Korelasyonun artmasının Mart çöküşünden sonra yatırımcıların piyasaya geri dönüşü ile ilgisi var mı bilinmez. Ancak bu korelasyonu analiz etmenin başka bir yolu da var. ABD Doları’nın düşmesi ve yükselen enflasyon yatırımcıları altına yönlendiriyor. Bu güvenli liman varlık makro faktörlerden yararlanırken, Bitcoin de bir değer saklama aracı olarak görüldü. Bunun sonucunda da ralli yaptığını görüyoruz.

Doların düşmesi bu varlıklara pozitif etki yapıyor

Nisan’dan bu yana altın, gümüş ve Bitcoin eş zamanlı olarak ralli yaptı. Çünkü dolar, diğer rezerv paralar karşısında önemli ölçüde zayıf performans sergiledi.

ABD Dolarının düşmesi bazı değerli metaller ve Bitcoin’in rallisine pozitif etti etti. Hatta bazı analistler, aralarında Bitcoin araştırmacısı Mark Wilcox da var, BTC’nin rallisinin sebebinin düşen dolar olduğunu belirtiyor. Onlara göre BTC yükselmiyor, dolar düşüyor.

1 Nisan’dan bu yana dolar karşısında yüzde 90 değer kazanan gümüş ve bu üçü arasında lider. Bitcoin yüzde 85 ve altın da yüzde 30 yükseldi.

İlgili – ABD Federal Mahkemesinden Bitcoin severleri rahatlatan karar

Merkez bankalarından likidite artıyor

Federal Rezerv, Fed Fon Oranını sıfıra yakın tutmaya karar verdikten sonra, diğer merkez bankaları da bunu izledi.

Gevşek finansal koşullar, piyasalarda artan likidite ve artan enflasyon, güvenli liman varlıklara olan talebi artırıyor. Sonuçta sermaye de bu tür varlıklara akıyor.

Böylece mevcut makro düzen, altın, gümüş ve Bitcoin’in momentumuna güç katmaya devam edecek görünüyor. Bu varlıklara olan talep de artmaya devam edebilir.

Kaynak

Etiketler: