BTC : 64270 ₺ ETH : 1680 ₺ XRP : 1.422 ₺ LTC : 310.7 ₺ USDT : 6.851 ₺ XLM : 0.6354 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Zelenskiy yönetimindeki Ukrayna kripto para merkezine dönüşebilir

Zelenskiy yönetimindeki Ukrayna kripto para merkezine dönüşebilir

Zelenskiy yönetimindeki Ukrayna kripto para merkezine dönüşebilir
0
huobi_koinmedya

Ukrayna’nin yeni yönetimi, ülkenin kripto para merkezine dönüşmesi için adımlar atıyor. En başka kripto paralar Ukrayna’da yasal statüye kavuşacak.


Ukrayna kripto para merkezine dönüşebilir

Ukrayna’nda Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy yönetimindeki hükümet, kripto paralara olan ilgiyi yeniledi. Genç ve dinamik yeni yönetici kadro, merkezsiz kripto paralar ve ilgili ekonomik aktiviteleri düzenleme çabaları içinde. Yeni gelişen bu sektör ile ilgili bir yasa tasarısı ise hazırlık aşamasında. Ukrayna hükümeti ise bu alandan ek bütçe gelirleri elde etmeyi bekliyor.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) gibi kripto paraları yasal bir statüye kavuşturmayı planlıyor. Bu girişime öncülük ise söz konusu bakanlıktan sorumlu Mihail Fedorov ediyor. Bakanlık artık yeni yasa teklifi üzerinde çalışıyor. Bu yönde yerel medyaya Bakan Yardımcısı Aleksander Bornyakov bilgi verdi. Yasa tasarısının ise bu yıl sonuna kadar hazır olması bekleniyor. Ayrıca ülkenin vergi yasasına da kripto paralarla ilgili değişiklikler yapılması öngörülüyor.

Bornyakov ise Ukrayna’da kripto paraların yasaklı olmadığına dikkat çekerek, buna rağmen yasal bir statüleri de bulunmadığını kaydediyor. Zelenskiy yönetimindeki Ukrayna ise kripto paralar için yasal bir dayanak hazırlıyor. Eski bir popüler komedyen ve televizyon yapımcısı olan Zelenskiy, 36 yaşındaki bir kripto milyoneri olan maksim Kutsiy’i de bir eyaletin valisi olarak atamaya hazırlanıyor.

koinmedya_brave

Genç ve dinamik yönetim

Bu genç ve yeni nesil politikacılar, son cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinden sonra Kiev’de yönetimi devralmıştı. Ancak bir yandan da onlara çok sayıda sorun miras kaldı. Bunların başında ülke parasının her geçen gün değer kaybetmesi ve ülkenin doğusunda devam eden askeri sorun geliyor. Tabii umut vaat eden kripto sektörünün ülkede yeşermesine izin vermek, hiç şüphesiz bütçe gelirlerine katkı sağlayacak. Çünkü Zelenskiy yönetimindeki Ukrayna hükümeti, kripto paralarla uğraşan şirketlerin artık gri bölgeden çıkmasının zamanı geldiğini düşünüyor.

Ukrayna topluluğunun her kesiminden kurum ve kuruluşlar, ülkedeki kripto sektörünün düzenleyici bir yapıya kavuşması için çaba sarf ediyor. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Ukrayna parlamentosu Verhovnaya Rada, sivil toplum kuruluşu Daha İyi Yasal Düzenlemeler Ofisi, sektörden kuruluşlar ve şirketlerden temsilciler bir araya gelerek, bu yönde bir program belirlemek için çalışma yaptı. Çalışmaya ise parlamentodan bir grup organizatörlük etti.

Ukrayna ayrıca devlet kayıtlarını da blockchain tabanlı bir sistemde tutmak için adımlar atıyor. Bununla ilgili ayrıntılara aşağıdaki haberden ulaşabilirsiniz.

İlgili – Ukrayna Bitcoin’i yasal statüye kavuşturuyor

koinmedya_brave

Kaynak