BTC : 82825 ₺ ETH : 2845 ₺ XRP : 1.879 ₺ LTC : 359 ₺ USDT : 7.642 ₺ XLM : 0.585 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. YouTube kripto para videolarını yasaklamaya başladı

YouTube kripto para videolarını yasaklamaya başladı

YouTube kripto para videolarını yasaklamaya başladı
0

Kripto topluluğundaki çok sayıda kişinin son şikayetlerine göre, Youtube kripto para videolarını uyarı yapmadan kaldırdı.


YouTube kripto para videolarını kaldırıyor

Google’ın sahip olduğu popüler video paylaşım platformu YouTube kripto para ile ilgili en popüler içerik oluşturucularının bazılarından kripto para birimiyle ilgili videoları kaldırıyor.

YouTube, videoları “zararlı ve tehlikeli” olarak işaretledikten sonra kaldırdı; en az bir popüler YouTuber, videolarının “regüle edilmiş ürünlerin satışı” nedeniyle kaldırıldığını iddia etti. Chris Dunn dahil olmak üzere kriptoyla ilgili içerik üreten çeşitli popüler kanallar, Crypto Tips, Cryptoverse, Chico Crypto ve Node Investor’ın videoları herhangi bir uyarı almadan kaldırıldı.

Platform, reklam veren dostu yönergelerini ihlal edenlere müdahale etmesiyle bilinirken, silinen çoğu kripto içerik YouTube kurallarını çiğnememiş gibi görünüyor. Örneğin Chris Dunn’ın YouTube kanalı 210.000’den fazla aboneye sahip ve tamamen kripto odaklı değil. Ancak kriptodan bahseden videoların çoğu kaldırılmış.

koinmedya_brave

 

67.000 abonesiyle kripto para odaklı bir içerik oluşturucu olan Chico Crypto, sosyal medya platformunda bazı videolarının kaldırıldığını ve birinin sadece insanlara Bitcoin’i duymuş olup olmadıklarını sorduğunu açıkladı.

YouTuber’a göre, kanalından kaldırılan videoların “tek bir tanesi bile” YouTube’un topluluk kurallarını ihlal etmiyor. Devamında, saldırganların videoların kaldırılmasını rapor ettiklerini kabul ettikleri bir Telegram sohbetinden ekran görüntüleri gösteriyor.

Medyaya yansıyan haberlere göre YouTube geçmişte güvenlik nedenlerinden ötürü özellikle stantinko botneti ile enfekte olmuş videoları topluca kaldırmıştı. Bu, videoların potansiyel olarak “zararlı ve tehlikeli” oldukları için kaldırıldığını açıklasa da bazı videoların “regüle edilmiş ürünlerin satışı” nedeniyle neden kaldırıldığını açıklamayacaktır.

Kaldırmalara yanıt olarak, kripto para topluluğundaki pek çok kişi Google’ın platformuna blockchain tabanlı alternatifleri işaret etti. Bunlar arasında Steemit, DTube ve DLive sayılabilir.

Bütün bu olanlara ek olarak, Twitter’ın kendisi hala kripto dostu bir platform olmaya devam ediyor ve herhalde muhtemelen böyle kalacak. Yaratıcısı Jack Dorsey, Twitter’ı blok zincirine taşıma ve merkezsiz hale getirme planları hakkında bile konuşmuştu.

YouTube ‘un kendi içerik oluşturucularını desteklemek yerine reklam verenleri memnun etme arzusu daha önce sayısız kez konuşuldu ve çoğu kişi bunun platformun nihai çöküşü olacağını sık sık iddia etti. Şimdilik, şirket son hamlenin nedenlerini açıklamadı, ancak bu yüzden kesinlikle birçok içerik oluşturucusunu kaybedecek gibi görünüyor.

İlgili: YouTube kripto para kanallarını neden kapatıyor?

Kaynak 

Etiketler: