BTC : 63301 ₺ ETH : 1621 ₺ XRP : 1.269 ₺ LTC : 298.9 ₺ USDT : 6.856 ₺ XLM : 0.4908 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriMedya Haber
  3. YouTube kripto kanallarını neden kapatıyor?

YouTube kripto kanallarını neden kapatıyor?

YouTube kripto kanallarını neden kapatıyor?
0
huobi_koinmedya

Kripto para piyasası ile ilgili içerik oluşturan birçok Youtuber’ın çalışması bir süredir sansüre uğruyor. Acaba YouTube kripto kanallarını neden kapatıyor olabilir? Cevabını yazımda bulabilirsiniz.


Youtube kripto kanallarını neden kapatıyor?

Youtube üzerinden piyasa ilgili gelişmeleri değerlendiren ve tahminler yapan birçok analistin videosu son birkaç gündür Youtube tarafından kaldırılıyor veya yayınlanmıyor. Bu sansürden etkilenen hesaplar arasında kripto para piyasası tarafından iyi tanınan “Sunny Decree” ve “Ivan on Tech” de var.

NewsBTC’nin kamuoyuna taşıdığı haberin ayrıntılarında içerik üreticilerinin yaşanan kısıtlamalardan duyduğu rahatsızlık dile getirildi. Videoları neredeyse bir haftadır yayınlanmayan ünlü analist Alex Saunders ise, yapılan sansür nedeni ile kanalının kapanmak üzere olduğunu takipçilerine duyurdu. (Greenspan’den Youtube’nin kripto sansürüne karşı boykot!)

koinmedya_brave

Sansürden etkilenen bir başka meşhur analist de hatırı sayılır bir takipçi kitlesine sahip olan Andreas Antonopoulos. Ayrıca, 328.000’den fazla abonesi bulunan “DataDash” kanalının sahibi Nicholas Merten de bir haftadır kanalına video yükleyemediğini bildirdi. Peki, Youtube kripto kanallarını neden kapatıyor?

Sansürün nedeni yasa ihlali mi?

Ethereum’un yeni girişimlerinden birisi olan Compound Finance de genel danışman olarak görev yapan ünlü avukat Jake Chervinsky bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Chervinsky’e göre Youtube tarafından yapılan bu kısıtlamanın muhtemel sebebi ABD Menkul Kıymetler Yasasının 17. Maddesini ihlali olabilir.

koinmedya_brave

Yasaya göre, menkul kıymetler ile ve ICO projeleri ile ilgili içerik üreten veya yayın yapan kişiler yaptıkları bu hizmetin karşılığında aldıkları ücreti açıklamak zorundalar. Birçok analist ve içerik üreticinin kripto para ve menkul kıymetlerin alınması için takipçilerini teşvik ettiği hesaba katılırsa bu yorum mantığa uygun geliyor.

Engellemeden etkilenen Youtuber’lardan birisi olan Omar Bham, Youtube’un bu sansürünün kendine göre haklı sebepleri olduğunu söyledi.  Bham, kripto paralar hakkında yayın yapan ve içerik üreten birçok kişinin yayın esnasında veya videonun açıklama bölümünde harici platformlara ve borsalara yönlendirme yaptığını belirtti. Bu yüzden Youtube mecburen bu önlemi almak zorunda kalmış olabilir.

Twitter’daki tanınmış analistlerinden birisi olan Eric Crown ise, bu uygulamaya kripto paraların küresel çapta yayılmasına engel olmaya çalışan bir grup insanın sebep olduğunu iddia etti. Yasakların ne zamana kadar süreceği veya bununla ilgili bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı merak konusu.

Kaynak