BTC : 19.25 ₺ ETH : 80752 ₺ XRP : 68.29 ₺ LTC : 0.00649 ₺ USDT : 43.79 ₺ XLM : 523.6 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriKurumsal Haber
  3. YouTube engellenen kripto videoları konusunda geri adım attı

YouTube engellenen kripto videoları konusunda geri adım attı

YouTube engellenen kripto videoları konusunda geri adım attı
0

Hafta başında uyguladığı sansür ile gündeme gelen YouTube engellenen kripto videoları konusunda beklenen hamleyi yaptı. Yetkililer piyasaya ile ilgili video engellemesinin bir hata olduğunu kabul ederken videoları geri yükleneceğini açıkladı.


Sansürün sebebi ne idi?

Video paylaşım platformu YouTube, pazartesi gününden itibaren önceden haber vermeksizin kripto para piyasası ile ilgili videoları kısıtlamaya veya kaldırmaya başlamıştı. Uygulamanın sebebi olarak zararlı içerik savunması yapan YouTube yetkilileri, gelen tepkiler üzerine bu kararından vazgeçti. (ilgili haber: YouTube kripto para videolarını yasaklamaya başladı)

Uygulamanın bir sansür değil, kasten yapılmamış bir hata olduğunu belirten YouTube engellenen kripto videoları tekrar ulaşıma açacak ve sınırlamayı kaldıracak. İlgili sansür girişimi sosyal medyada büyük bir tepki toplamış ve medyada gündem olmuştu.

koinmedya_brave

Yasaklamadan etkilenen kanallar arasında birçok tanınmış kripto para analistinin kanalı var. Chris Dunn TV, The Moon, Crypto Zombie, Ivan on Tech ve Nugget’s News bunlardan sadece birkaç tanesi. Bazı kanallar zararlı içerik ürettikleri gerekçesi ile 7 gün boyunca video yükleyememe cezası almış, bazı kanalların videoları da aynı sebepten kaldırılmıştı.

Birkaç gün boyunca süren sansür boyunca YouTube yetkililerinden herhangi resmi bir açıklama gelmedi. Bunun üzerine yasaktan etkilenen birçok uzman kendi Twitter sayfasında sansürün sebebine dair çeşitli teoriler ortaya koymaya başladı. (YouTube kripto kanallarını neden kapatıyor?)

Bu teoriler arasında en dikkat çekeni Ethereum danışmanlarından ünlü avukat Jake Cherwinsky’nin ortaya koyduğu iddia idi. Ona göre bu yasaklanın sebebi ABD Menkul Kıymetler Yasasının 17. Maddesinin ihlali olabilirdi. Kimine göre yasaklamanın sebebi YouTube’un kripto videolardan arınma isteği idi.

YouTube engellenen kripto videoları ulaşıma açıyor

Uzun bir bekleyişin ardından nihayet YouTube, resmi Twitter hesabından bir açıklama yaptı. İncelemeler sırasında yaptıkları kasıtsız “hatalar!” sebebi ile böyle bir aksaklığın meydana geldiği ve sorunun kısa sürede çözüleceği duyuruldu.

Bu açıklamanın ardından kanallar eski haline dönmeye başlarken bazı içerik üreticileri kendi kanallarındaki sorunun hala devam ettiğini ve videolarının eksik olduğunu takipçileri ile paylaştı.

Bununla birlikte, kripto paralar ile ilgili yayın yapan kanalların zararlı ve tehlikeli içerik ürettiği bahanesi ile kısıtlanması artık herkesin aklında bir soru işareti oluşturdu. Garip olay şimdilik çözülmesine rağmen öncesinde yapılan komik resmi açıklama elbette kimseyi tatmin etmedi.

Acaba bu sansür, Bitcoin ve kripto paraları sevemeyen ve insanlar tarafından kabul görmesini engelleme çalışan bir grup YouTube çalışanı tarafından bilerek yapılmış olabilir mi?

Kaynak

Etiketler: