BTC : 81388 ₺ ETH : 1.82 ₺ XRP : 45.74 ₺ LTC : 7.651 ₺ USDT : 345.2 ₺ XLM : 0.2377 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Yorum-analiz: DeFi piyasası hormonel büyümesini sürdürüyor

Yorum-analiz: DeFi piyasası hormonel büyümesini sürdürüyor

Yorum-analiz: DeFi piyasası hormonel büyümesini sürdürüyor
0

DeFi piyasası büyümesini sürdürüyor. DeFiMarketCap’ten elde edilen veriler DeFi projelerini temsil eden tokenların değer olarak 2 milyar doları geçtiğini gösteriyor.


DeFi piyasası 2 milyarı geçti

Merkezsiz finans olarak isimlendirilen DeFi ürünlerinin piyasadaki toplam değeri ortaya çıkışından beri ilk defa 2 milyar doları geçti.

Defi piyasası

DeFi projelerine bağlı olan tokenlarda yaşanan bu hormonel büyüme kullanıcıların banka haricinde bir yol aradıklarını ve finansa ulaşma noktasında banka dışı formüllere baktığını gösteriyor.

koinmedya_brave

Diğer taraftan yine kullanıcıların, DeFi projeleri ile birlikte faiz elde etme noktasında banka dışı çözümlere yöneldikleri görülüyor.

DeFiMarketCap DeFi piyasasının değerini ölçüyor. Bu piyasada yer alan Maker ve Compound gibi projeler ile protokollere bağlı tokenların toplam  değerinin altını çizen DeFiMarketCap, bu platformlarda yer alan ve kilitli haldeki fonların ölçümleri ile gerek likidite sağlama gerekse de kredi temin etme gibi faaliyetler neticesinde oluşan fon miktarını ortaya koyuyor.

DeFi ürünlerinin değeri

DeFi tokenlarının değerini belirleyen temel faktör belirli bir protokölün içerisinde birtakım işlevleri yerine getirmesidir. Örnek olarak vermek gerekirse Maker’ın MKR tokenı, ekosistem içerisinde kullanılabilecek tek koin olan DAI’nin fiyatını 1 dolar gibi bir fiyatta stabil tutmak için kullanılıyor.

550 milyon dolarlık değeriyle Maker protokolü DeFi piyasasının dörtte birinden fazlasına karşılık geliyor. Maker protokolünü 322 milyon dolarlık değeri ile 0x protokolü ve 172 milyon dolarlık değeri ile de Synthetix izliyor.

Diğer popüler DeFi ürünlerinin piyasa değerlerine baktığımızda birden fazla tokena yayıldığını görüyoruz. Aave kredi dapp uygulamasındaki ETH veya USDC’ye bağlı olan tokenların toplam 176 milyon dolarlık bir değere sahip olduğu görülürken, Compound’daki tokenlar yaklaşık 134 milyon dolarlık bir değere sahipler.

DeFiMarketCap, 18 protokolde 500’den fazla tokena yer veriyor.

Son olarak DeFi Pulse ve CoinMarcetCap gibi izleyici araçlara ek olarak piyasaya şimdi bir veri izleyicisi daha girdi. Analytics web sitesi DeFiMar DeFi piyasalarındaki hareketlerin metriklerini ortaya koyacak ve piyasayı yakından izleyecek.

Kaynak

Etiketler: