BTC : 84550 ₺ ETH : 2792 ₺ XRP : 2.182 ₺ LTC : 425.7 ₺ USDT : 7.258 ₺ XLM : 0.7657 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Yorum-Analiz: Altcoinler için büyük tehlike kapıda

Yorum-Analiz: Altcoinler için büyük tehlike kapıda

Yorum-Analiz: Altcoinler için büyük tehlike kapıda
0
huobi_koinmedya

2020’nin 2’inci yarısında yeni bir altcoin kışı yaşanabilir mi? Yeni bir kış dönemi altcoinler için tehlike oluşturabilir.


Altcoinler için tehlike kapıda

2020’nin ilk çeyreğini geride bıraktık ve bazı altcoinler, Bitcoin karşısında ciddi değer kazandı. Örneğin Ethereum ve Cardano’daki değer artışı Bitcoin’deki değer artışını geride bıraktı. Aşağıdaki grafikte seçilmiş bazı altcoinlerin Bitcoin karşısındaki performansı görüyoruz. Crypto.com (mor grafik), Cardano (turuncu grafik) ve Ethereum (kırmızı grafik) Bitcoin’den iyi performans sergilerken Tron’un (mavi grafik) performansı Bitcoin’in altında kaldı.

Altcoinler için tehlike

Bitcoin’e kıyasla daha iyi performans sergileyen diğer altcoinler: Chainlink, Tezos, Unus SED Leo ve DeFi tokenları.

koinmedya_brave

Olası bir altcoin kışındaki tehlike nedir?

Chainlink gibi birkaç istisna altcoini analiz dışı bırakırsak 2020’nin ilk yarısında altcoin’ler Bitcoin karşısında değer kazanmasına rağmen 2017-2018 altcoin sezonundaki değerlerinin çok ama çok gerisindeler. Örneğin Ethereum 1,430 dolar, Cardano 1.31 dolar, XRP 3.84 dolar ve Bitcoin Cash 4,355 dolarla tüm zamanların rekorunu (ATH) kırdı. Bu kripto paralar değerlerini ATH ile kıyasladığımızda %80-%90 oranında değer kaybı var. Bitcoin’e bu açıdan baktığımızda bu altcoinlerden daha iyi konumda ve ATH değerinin %50 düzeyinde işlem görüyor.

Bitcoin fiyatlarındaki düşüş altcoin fiyatlarında daha şiddetli değer kaybına yol açıyor. Yani Bitcoin hapşırınca altcoinler grip oluyor. Olası yeni bir kış döneminde altcoinlerin yeni bir ATH gerçekleştirmesi artık hayal olur. ATH yerine yerel maksimum yerel minimum noktalarından bahsetmek zorunda kalırız. Yani 2021’in rekoru ve 2021’in dip değeri gibi.

Altcoinler için lokal maksimum ve minimum noktalarından bahsetmeye başladığımızda yatırım davranışı köklü değişim gerçekleştirmiş olacaktır. Bilmem farkına vardınız mı? Lokal maksimum ve minimum noktalarına göre yatırım kararı alan yatırımcı artık bu kripto paradan uzun pozisyon almıyordur!

koinmedya_brave

Ünlü yorumcu Jason Calacanis’e altcoinlerle alakalı şu ifadeleri paylaştı:

“Altcoinlerin %99’ı çöp ve işe yaramayan proje. Altcoinlerin %99’ı yeteneksiz veya dolandırıcı kişiler tarafından yönetiliyor. Altcoinlerin sadece %1’i gelecek vaat ediyor. Bu altcoinlerin verecekleri ürünü beklemeliyiz.”

Kaynak