BTC : 82850 ₺ ETH : 2779 ₺ XRP : 1.864 ₺ LTC : 355 ₺ USDT : 7.665 ₺ XLM : 0.5721 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriDeFi
  3. Uzmanı uyardı: Yield Farming DeFi projelerinden uzak durun!

Uzmanı uyardı: Yield Farming DeFi projelerinden uzak durun!

Uzmanı uyardı: Yield Farming DeFi projelerinden uzak durun!
0

DeFi platformlarının yumuşak karnı, Yield Farming DeFi projeleri, tehlike sinyalleri saçmaya devam ediyor. Bu platformlara yatırım yaparken dikkatli olmakta yarar var.


Yield Farming DeFi projelerinden uzak durun!

DeFi platformlarında tutulan fonların miktarı Haziran – Eylül arasında 1 milyar dolar civarından 9.6 milyar dolara kadar çıktı. DeFi Pulse verilerine göre yazını kaleme alındığı saatte 8.5 milyar dolarlık fon kilitli duruyor. Aşağıdaki grafikte DeFi’lerde tutulan fonlardaki değişimi görüyoruz.

Yield Farming DeFi Uzmanı uyardı: Yield Farming DeFi projelerinden uzak durun!

DeFi platformlarının gösterdiği bu performans, DeFi’lerin tokenlarına da yansıyor. Öyle ki DeFi tokenlarındaki değer artışı Bitcoin’i geride bıraktı.

koinmedya_brave

Yearn.Finance’ın DeFi tokenı YFI, 40 bin doları geride bırakarak Bitcoin’den daha değerli kripto para haline geldi.

DeFi platformları içerisinde en iyi performans sergileyen DeFi’ler; Aave, UniSwap, Maker ve Compound.

Ancak son dönemde yeni projeler test ediliyor. Bu projelerden önce çıkanlar; $YFI, $SUSHI, $HOTDOG, $PIZZA, $BREAD, $CREAM, $YAM, $CEREAL, ve $BURGER.

Crypto Whale, DeFi platformları hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Crypto Whale, Yield Farming DeFi’lerin aşırı riskli projeler olduğunu ve bu projelerin %99’unun değerinin sıfırlayacağını ileri sürüyor.

Yield Farming projelerinin çoğunun kurucularının kimliği belli değil. Bu girişimciler Satoshi Nakamoto gibi bir gizem oluşturmak için kimliklerini gizli tutuyorlar. Bu kişiler Yield Farming projelerinin tokenlarının %70-%80 oranında kontrol ediyorlar. Bu durum her zaman bir “exit spam” riski barındırıyor. En son SushiSwap kurucusu Chef Nomi’nin exit span yaptığı işeri sürüldü. Exit Spam kavramı için aşağıdaki haber linkine göz atabilirsiniz:

Lütfen Bkz: SON DAKİKA! SushiSwap kurucusu exit scam yapmakla suçlanıyor

Birçok analist DeFi piyasalarında yaşanan gelişmeleri 2017 yılında yaşanan ICO balonuna benzetiyor. Bu dönemde birçok dolandırıcı proje piyasalarda boy gösterdi. Ciddi derecede mağduriyete neden oldu.

Kaynak