BTC : 83370 ₺ ETH : 2841 ₺ XRP : 1.887 ₺ LTC : 359.7 ₺ USDT : 7.647 ₺ XLM : 0.5835 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Yatırım Fonu CEO’suna Göre; Ripple, Stellar, IOTA, TRON ve Cardano Menkul Kıymet

Yatırım Fonu CEO’suna Göre; Ripple, Stellar, IOTA, TRON ve Cardano Menkul Kıymet

Yatırım Fonu CEO’suna Göre; Ripple, Stellar, IOTA, TRON ve Cardano Menkul Kıymet
0

Yatırım Fonu CEO’su; Ripple, Stellar, IOTA, TRON ve Cardano menkul kıymet olarak kabul edilebileceğini söylüyor. Peki Menkul Kıymet nedir? Ve menkul kıymet olmaları kripto para fiyatlarını nasıl etkiler.


 

Yatırım Fonu CEO’su; Ripple, Stellar, IOTA, TRON ve Cardano menkul kıymet olarak kabul edilebileceğini söylüyor. Peki Menkul Kıymet nedir? Ve menkul kıymet olmaları kripto para fiyatlarını nasıl etkiler.

koinmedya_brave

Menkul Kıymet Nedir?

Ekşi sözlükte Menkul kıymet: Ortaklık veya alacaklılık hakkı sağlayan, belli bir meblağI temsil eden, yatırım aracı olarak kullanılabilen, dönemsel gelir getiren, misli nitelikte, seri halinde çıkarılan, ibareleri aynı olan ve şartları Sermaye Piyasası Kurulun’ca belirlenen kıymetli evrak olarak tanımalanıyor.

Türk Cumhuriyeti mevzuatına göre, kripto paralar tam olarak Menkul Kıymet tanımlamasını girmiyor. ABD’de tam olarak menkul kıymet tanımlamasını karşılamamasına rağmen, özellikle; kripto paraların yeterince dağıtık olmaması eleştiri konusu, bununla birlikte ICO yöntemi ile kripto para piyasalarına girmeleri, menkul kıymet olarak tanımlamasını etkiliyor, bu kapsama alınmasına neden oluyor. Bununla birlikte ICO ile başlayıp, dağıtık olmayı başaran kripto paralar, bu statüden çıkabiliyor, Ethereum gibi.

Menkul Kıymet Tanımı, Kripto Parları Nasıl Etkiler?

Menkul kıymet olarak tanımlanan kripto paraların en büyük sorunu, fiyatlanma üzerinde merkezi yapının manipülasyon gücünün olması ve yatırımcılar için olağan dışı  bir risk ortamı oluşturması anlamına geliyor. Temelde bu da güvensizliğe ve talebi etkilediğinden kripto paranın geleceğini olumsuz etkileme potansiyeline sahip bir sorun olarak tanımlanabilir. Multicoin Capital’in Yöneticisi ve Ortağı olan Kyle Samani, en iyi 10 kripto paranın çoğunun ABD yasalarına göre menkul kıymet olarak tanımlanabileceğini söylüyor. Twitter’da bu konuyla ilgili bir dizi paylaşımda bulundu.

https://twitter.com/KyleSamani/status/1007634985426120704?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fcoin-hero.de%2Fripple-stellar-iota-tron-und-cardano-sind-wertpapiere-laut-krypto-hedgefonds-manager%2F

SEC’in Kurumsal Finans Departmanı Müdürü William Hinman, dün yaptığı açıklamaya göre Ethereum, desantrilize (dağıtık-merkezi olmama) olması kripto paranın bu statüsüne engel olarak görülüyor. Hinman yaptığı açıklamada ABD mevzuatı, bir kripto para yeterince desantrilize (dağıtık) edilmediği sürece Menkul Kıymet olarak tanımlanacak diyor.

Menkul Kıymet Olarak Tanımlanması Beklenen Kripto Parlar

Samani’nin yaptığı açıklama, Ethereum kararı ile doğrudan ilintilidir. Samani paylaşımında ABD yasalarına göre Bitcoin ve Ethereum’un yanı sıra Litecoin , Bitcoin Cash ve Ethereum Classic menkul kıymet olara tanımlanmayacak. Ancak, Stellar’ın tüm XLM’lerinin% 90’ından fazlasına sahip olduğu için menkul kıymettir. Samani, Cardano, IOTA ve TRON gibi kripto paraların, her üçü de sadece bir uygulama olduğunu bu gerekçe ile menkul kıymet olarak tanımlanacağını söylüyor. Tron tokenlerinin %40’nın Tron Vakfına sahip olması başka bir gerekçe olarak gösteriliyor. Dün açıklan Ethereum kararı fiyat üzerinde olumlu etkiye sahip oldu. Şayet Ripple ile ilgili çıkacak menkul kıymet kararı fiyatları muhtemelen olumsuz etkileyecek.

Bu kripto paraların menkul kıymet olup olmadığına karar verecek kişi elbette Samani değildir. Ama yatırımcılar için bir fikir vermesi açısından da önemlidir.