BTC : 82441 ₺ ETH : 2816 ₺ XRP : 2.123 ₺ LTC : 415 ₺ USDT : 7.033 ₺ XLM : 0.7565 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Yasaklar işe yaramadı – Bitcoin fiyatı Arjantin’de zirve yaptı

Yasaklar işe yaramadı – Bitcoin fiyatı Arjantin’de zirve yaptı

Yasaklar işe yaramadı – Bitcoin fiyatı Arjantin’de zirve yaptı
0
huobi_koinmedya

Bitcoin fiyatı siyasi belirsizlik ve ekonomik istikrarsızlıkla mücadele eden Arjantin’de yasaklamalara rağmen yükselmeye devam ediyor.


Bitcoin fiyatı Arjantin’de yeni zirvelere koşuyor

Arjantin Merkez Bankası tarafından uygulanmaya çalışılan yasaklama Bitcoin işlem hacmi üzerinde ters etki oluşturuyor.

Bitcoin bir kez daha merkezi otoritelerin keyfi uygulamalarına karşı olan direncini kanıtlamış görünüyor.

Ülkenin merkez bankasının kredi kartı ile kripto para satın almayı yasaklamasından sadece günler sonra yerel para birimine karşı Bitcoin fiyatı Arjantin’de yeni bir rekor seviyeye ulaşmış bulunuyor.

koinmedya_brave

Bitcoin fiyatı Arjantin'de Yasaklar işe yaramadı - Bitcoin fiyatı Arjantin'de zirve yaptı

Artık kredi kartı ile kripto para satın alınamıyor

Arjantin Merkez Bankası (BCA) 31 Ekim 2019 tarihinde döviz rezervlerini koruyabilmek amacıyla ülke vatandaşlarının kredi veya debit kart aracılığıyla kripto para satın almalarını yasakladı. Şu anda kripto para yatırımcıları sadece banka hesaplarından varlıklarını transfer edebiliyorlar.

Aslında Arjantin’de gerçekleşen bu kısıtlama sadece spesifik olarak Bitcoin için uygulanan bir engelleme değil. Ülke vatandaşlarının ABD doları satın almalarına da kısıtlama getirilmiş bulunuyor. Fakat yine de bu durum yerel kripto para piyasası için endişe verici bir durum olarak görülüyor.

Bununla birlikte, yasaklama alarmına rağmen Bitcoin fiyatı Arjantin’de yükselmeye devam etti ve Arjantin Peso’suna karşı işlem hacim açısından yeni bir rekora daha imza atıyor.

koinmedya_brave

Bitcoin finansal risklerden korunma aracı

Hatırlanacağı üzere, 12 Ağustos tarihinde sol tandanslı rakip olan Alberto Fernandez’in cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanabileceğinin belli olmasından sonra ülkenin para birimi % 30 oranında bir düşüş yaşadı. O dönemde popüler eşler arası kripto borsası olan LocalBitcoins üzerinde BTC 1,000 Dolar üzerinden işlem görüyordu.

Siyasi belirsizlikler ve ekonomik istikrarsızlıktan muzdarip olan Arjantin, Latin Amerika’da büyük bir kripto merkezi olmaya devam ediyor. Bitcoin ATM sağlayıcılar, Arjantin’i kendi hizmetlerini genişletebilmek için ana hedeflerden biri olarak görmeye başladılar.

Kaynak