BTC : 82688 ₺ ETH : 2930 ₺ XRP : 1.908 ₺ LTC : 369.2 ₺ USDT : 7.575 ₺ XLM : 0.6063 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Yarılama Bitcoin ağını zayıflattı – İşte son veriler

Yarılama Bitcoin ağını zayıflattı – İşte son veriler

Yarılama Bitcoin ağını zayıflattı – İşte son veriler
0

Yarılama Bitcoin ağını zayıflattı. Bitcoin zorluğu kısa süre önce -%6’lık bir düzeltme yaşadı. Tabii burada çift haneli bir düşüş te görebilirdik.


Yarılama Bitcoin ağını zayıflattı – İşte son veriler

Bitcoin madenciliği zorluğu, lider kripto paranın üçüncü halving olayından sonra düşen hash oranına cevap olarak yüzde 6 düşerek bir düzeltme yaptı. Bitcoin ağının zorluğu, bir sonraki blokun ne kadar zor olacağını gösteren bir gösterge.

Zorluk düzeltmesi rutin bir olay ve Bitcoin madencilik alanında dengeyi sağlamak amaçlı kendi kendine işlemeyen bir mekanizma. Birçok analist ve sektör uzmanı zaten düşüş bekliyordu. Çünkü zaten halving sonrası madencilerin geliri düşmüştü. Halving yaklaşık her dört yılda bir madencilerin aldığı ödül miktarını azaltıyor.

İlgili – Güncel Bitcoin Teknik Analizi: BTC’de beklentiler, fiyat tahminleri, yorumlar

koinmedya_brave

Zorluktaki yüzde 6’lık düşüş aslında çok az görülebilir. Yani BTC fiyatı 9,000 doların altında olsaydı burada daha büyük bir düzeltme görülebilirdi. Halving sonrası ise Bitcoin’in yönlü yukarı. Yoksa kazanç sağlayamayan daha fazla madenci sektörü terk etmek zorunda kalırdı.

Yarılama Bitcoin ağını zayıflattı. Bitcoin zorluğu kısa süre önce -%6’lık bir düzeltme yaşadı. Tabii burada çift haneli bir düşüş te görebilirdik.

Bitcoin madencisi Denis Rusinovich, daha düşük fiyattan dolayı daha büyük düzeltme de olabilirdi diyor.

Denis Rusinovich şöyle açıklıyor: “BTC fiyatının seviyesinden dolayı son zorluk düzeltmesi orta düzeyde yaşandı diyebiliriz. Mevcut fiyat, daha az verimli madencileri üç haftadır çalışır tutuyor. Eğer Mayıs boyunca BTC 7-8 bin dolar aralığında olsaydı zorluk düzeltmesi de yüzde 15-20 civarında olabilirdi.”

Bu negatif düzeltme ile, eski mining rigleri (mesele sadece bir sene önce standart olan Antminer S9s) bir süre daha çalışma fırsatı bulacak. Özellikle de Bitcoin fiyatının yükseldiği bir ortamda.

İlgili – Dikkat! Bitcoin 1000 dolarlık yeni bir mum daha hazırlıyor olabilir

Eğer bu senaryo doğru çıkarsa, bu sefer iki hafta içinde zorluk da yeniden yükselmeye başlar. Bir sonraki zorluk ayarlama döngüsünde eski madenciler de saf dışı kalır. Bu sefer daha yeni ve efektif çalışan modeller eskilerini hash gücü olarak yener.

Bitcoin ağı zorluk düzeltmesi aslında bu mekanizmanın nasıl çalıştığı ve madencilik ile piyasaya nasıl tepki verdiğini gösteriyor. 2020’de üç defa zorluk aşağı yönlü düzeltme yaptı. Bitcoin tarihinde ise böyle 49 düzeltme var.

Kaynak

Etiketler: