BTC : 82937 ₺ ETH : 2820 ₺ XRP : 1.877 ₺ LTC : 359.2 ₺ USDT : 7.655 ₺ XLM : 0.5815 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Yapay zeka ile Bitcoin arasındaki köprü nedir?

Yapay zeka ile Bitcoin arasındaki köprü nedir?

Yapay zeka ile Bitcoin arasındaki köprü nedir?
0

Yapay zeka ile Bitcoin teknolojisi benzer altyapıya sahip. Blockchain teknolojisi veri üretmekte, depolamakta ve bu verileri blockchain ağları  ile hızlı biçimde iletmektedir. Bu nedenle blockchain ağları ile Yapay Zeka entegre bir süreç başlatma potansiyeline sahiptir.


Yapay zeka ile Bitcoin entegrasyonu

Bitcoin ve diğer kripto para projelerinin ardında blockchain teknolojisi yapay zekanın öncül bir formu şeklindedir. Zincir içerisinde oluşan veriler kendini besleyen biçimde bir sarmal oluşturduğundan gelecekte Yapay Zeka ile daha entegre hale gelebilir.

Yapay Zeka, kimilerine göre insanlığı bir sonraki evreye taşıyacak devrimsel bir niteliğe sahip.  Kısaca insanlık tarihine baktığımızda buhar gücü ile çalışan makinelerin icadı, Sanayi Devrimini tetiklemiştir. Elektrikli makinelerin icadı ise  Sanayi Devrimini bir üst sürümüne taşımıştır. 1990’lı yıllarda ise insanlık İnternet Devrimi ile çok farklı mecraya yönelmiştir. Yapay Zeka ise insanlığı yeni bir devre ve/veya çağa taşıyabilir.

Yapay Zeka ile makineler kendi ürettikleri veriler üzerinden karar alabilir ve aldıkları kararlara göre hareket edebilir. Örneğin sensörlar ile donatılmış bir araç tehlike anında şoförün yerine arabayı kendisi yavaşlata biliyor. Benzer biçimde sensorlarla donatılmış bir tesiste güvenlik kararını bir program yönetebiliyor ve gerektiğinde sistem bu tesisin bazı işlevlerini kapatabiliyor. Bu örneklerde sensorlar dış çevreden veri alıyor ve bu veriyi bir software (program) değerlendiriyor ve karmaşık olasılık algoritması içerisinde karar alıyor ve aldığı kararı uyguluyor. Elde edilen verilerin güvenilir ve çok olması karar alma becerisini arttırıyor.

koinmedya_brave

Blockchain teknolojisi ise hem daha fazla veri üretmekte ve depolamakta hem de bu verileri blockchain ağları (Bitcoin lightning ağı, Tron ve Ripple ağları gibi) ile hızlı biçimde iletmektedir. Bu nedenle blockchain ağları ile Yapay Zeka entegre bir süreç başlatma potansiyeline sahiptir.

Squilla Capital’dan Danil Myakin ise çok farklı bir noktaya değinmektedir. Myakin’e göre insanlar önyargılarından bağımsız karar veremiyor. Bazen duygularına göre yatırım ve ticarette kararları alabiliyor.  Veri temelli kararlar ise insanların akılcı karar vermelerinde yardımcı oluyor. Bu nedenle Yapay Zekalar insanlardan daha iyi karar verebilir.

Blockchain ile Yapay Zeka birleştiğinde daha üretken ve etkin bir ekonomi ile karşılaşmamız kuvvetle muhtemeldir.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Mati Greenspan: Google aramalarında Altcoinler Bitcoin’in önüne geçti

SEC’in Bitcoin ETF’leri onaylaması konusuna gölge düştü!

Bitcoin Nisan’dan sonra bir daha 3 bin doları görmeyecek

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak