BTC : 65741 ₺ ETH : 1648 ₺ XRP : 1.385 ₺ LTC : 318.5 ₺ USDT : 6.787 ₺ XLM : 0.5423 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Ethereum Yaklaşan Ethereum İstanbul hard forkuna dair yeni detaylar ortaya çıktı

Yaklaşan Ethereum İstanbul hard forkuna dair yeni detaylar ortaya çıktı

Yaklaşan Ethereum İstanbul hard forkuna dair yeni detaylar ortaya çıktı
0
huobi_koinmedya

Ethereum İstanbul hard forkuna dair yeni ayrıntılar Ethereum Vakfı takım lideri Peter Szilagyi tarafından paylaşıldı. Szilagyi, yaklaşan İstanbul Hard Forku tarihini doğrularken, yeni Geth sürümü ile ilgili de bildi verdi.


Ethereum İstanbul hard forkuna dair yeni detaylar

İstanbul Hard Forku, şimdiye kadar en az üç defa ertelendi. Şimdi ise yeni tarih 4 Aralık 2019 olarak açıklandı. Son güncellenme, belirtilen tarihten 48 saat önce ertelenmişti. Bundan dolayı da Ethereum topluluğu bu sistem genelini kapsayacak güncellemenin yapılması ile ilgili her bilgi kırıntısını sabırsızlıkla bekliyor.

Zor bir hard fork

Ethereum çekirdeği geliştiricisi ve fork konusunda söz sahibi olan Peter Szilagyi, Geth v1.9.7’nin piyasaya sürülmesi ile ilgili bilgi paylaştı. Go’da yazılan bu güncelleme, Ethereum Mainnet’in en kapsamlı güncellemesi olacak. Geth’in bu ilk versiyonu, Ethereum Mainnet’in İstanbul Fork’unu 9069000 blok sayısında başlatacak. Bu da 4 Aralık 2019 tarihine denk geliyor.

İlgili – Blockstream yöneticisinden salvolar: Ethereum teknik olarak ölüyor

koinmedya_brave

Bütün duyurulara rağmen öyle görünüyor ki Ethereum topluluğu henüz İstanbul hard forkunun gerçekleşeceği konusunda tam ikna olmadı. Geth sürümü ise sonunda bunun olabileceği konusunda ümit veriyor. Ethereum ağı katılımcılarının Mainnet Geth düğümü v1.9.7 yükseltmesini yapması çok önemli ki hard fork sürecinde sorun yaşamasınlar.

Hard fork sürecinin başlatmasından başka bu yeni güncelleme birkaç önemli düzeltme ve yükseltmeyi de getiriyor. Bunlardan bir kaçını yasacak olursak, yeni sürüm bir arada bulunan kısmen başlatılmış özel ağlardan kaçınmak için yeni fork düzenini yürürlüğe koyuyor. Ayrıca Ethereum Virtual Machine’de gereksiz bellek kopyalarının bir kısmına son veriyor. Bir de işlemlerin yürütülmesi sırasında oluşan birkaç küçük hatayı da düzeltiyor.

İlgili – Vitalik Buterin: Ethereum 2.0 Dünya Bilgisayarı olacak

Uzun süredir beklenen güncelleme

Ethereum Mainnet’in İstanbul Hard Forku hikâyesi Mayıs 2019’da Ethereum Geliştirme Teklifi (Ethereum Improvement Proposal – EIP) 2124, Felix Lange ve Peter Szilagyi tarafından sunulunca başlamıştı. Burada kullanıcılara, Ethereum ağındaki bir bilgisayar sunucusunun hangi düğüm tabanlı yazılımın çalıştığını tanımlamaları için bir mekanizma öneriliyor.

koinmedya_brave

Sonuç olarak ise bu öneri sistem genelini kapsayan büyük bir güncellemeye dönüştü. Böyle bir yükseltme, hesaplama maliyetlerini artıracak, ancak sistemi olası hizmet reddi (DoS) saldırılarından koruyacak.

Kaynak

Etiketler: