BTC : 63112 ₺ ETH : 1598 ₺ XRP : 1.247 ₺ LTC : 290.2 ₺ USDT : 6.874 ₺ XLM : 0.4716 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Wallet ne demek? Cüzdan alırken neye dikkat etmeliyim?

Wallet ne demek? Cüzdan alırken neye dikkat etmeliyim?

Wallet ne demek? Cüzdan alırken neye dikkat etmeliyim?
0
huobi_koinmedya

Bir Bitcoin ve kripto para yatırımcısı piyasaya ilk girdiğinde cevabını aradığı soruların başında wallet ne demek sorusu geliyor. Wallet nedir? Nasıl çalışır? Bitcoin cüzdanı alırken neye dikkat etmeliyim?


Wallet ne demek? Sadece bir hesap cüzdanı mı?

Wallet kelime anlamı cüzdan demek. Kripto para piyasalarında wallet ne demek sorusuna en yalın biçimde Bitcoin ve kripto paraların kaydedildiği (yada saklandığı) fiziksel bir araç, program yada hizmet sağlayıcıyı cevabını verebiliriz. Bitcoin ve kripto paraları bilgisayarda saklanabilen bir dosya olarak düşünebiliriz. Bu dosyaları kaydettiğimiz cüzdanı ise en basit şekliyle bir “flash bellek çubuğuna” benzetebiliriz.

wallet ne demekFlash bellek çubuğunda kayıtlı olan ödevlerimizin veya tezimizin bizde kopyası olduğu sürece başkalarının eline geçmesi belki bizi rahatsız etmez. Ama flash bellekte değerli bir şey saklıyorsanız, o zaman flash belleğe şifre koymak istersiniz. Hele birde kayıtlı olan Bitcoin ise artık basit bir flash bellekten daha fazlasına ihtiyacınız var: Kripto para cüzdanına. Nasıl ki flash belleğinizdeki dosyaları buluta yada gmail hesabınıza kaydedebiliyorsunuz. Bitcoin’lerinizi de bulut üzerinde işlem göre sanal kripto para cüzdanlarına yada bir hizmet sağlayıcısının kripto para cüzdanına kaydedebilirsiniz.

Bitcoin ve kripto para cüzdanınızın flash bellekten farklı olarak şu özellikleri olması lazım:

koinmedya_brave

i- Şifreli olması gerekiyor

ii-Bitcoin ve kripto para gönderimi/saklanması/alınmasına olanak sağlanması gerekiyor.

Lütfen Bkz: Swiss Franck Muller’den Bitcoin soğuk cüzdan özellikli lüks kol saati

Bu arada şunu da belirtmek gerekiyor. Bazı kripto para cüzdanına sadece Bitcoin yüklenebilirken bazı cüzdanlar, çok sayıda kripto para ile uyumludur. İster fiziksel bir wallet olsun ister sanal, her cüzdan bir software yardımıyla çalışıyor ve her bir cüzdanın açık bir adresi (public key) var. Bu açık adresi posta numarasına (yada IBAN numarasına) benzetebilirsiniz. Sonuçta size Bitcoin göndermek isteyen kişiye bir adres bildirmeniz gerekiyor. Bu adresleriniz ise ilgili kripto paranın blockchain ağına tanımlı.

koinmedya_brave

Eğer bir kripto para cüzdanı sağlayıcısı (Binance Borsası gibi) ile çalışmıyor ve kendinize ait bir cüzdanınız varsa, bu cüzdanınızın private key’lerinizi bilmeniz gerekiyor. Private key’leriniz sayesinde kripto para cüzdanına ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde “ Ölü adamın kripto para paradoksunuyaşarsınız. Şimdiki teknoloji ile private key’ler kırılamıyor.

Özet:

Public Key: Başkalarının bilmesinde sorun yok. Üçüncü şahıslar size kripto para gönderebilmesi için public key’inizi bilmesi gerekiyor.

Private Key: Sizden başka kimse bilmemeli. Siz de kesinlikle unutmamalısınız.

Konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalara devam edeceğiz. Koinmedya’da kalın.

Kol saati şeklinde wallet: Swiss Franck Muller

Dünyaca ünlü Swiss saat üretici Franck Muller’de yeni bir kol saati modeli geliyor. Franck Muller’in üreteceği kol saati modelinin adı “Encrypto“. Model, Bitcoin soğuk cüzdan özelliği taşıyacak. Bu sayede Bitcoin yatırımcıları Bitcoin’lerini yanlarında taşıyabilecek. Üst düzey gelir grubuna hitap eden Franck Muller’in ürettiği saatler 9,800 dolar ile 50,600 dolar arasında değişiyor. Encrypto’nun soğuk cüzdanı hacklenemez özellikte üretileceği iddia ediliyor. Encrypto, Bitcoin’in yanında Ethereum ve XRP gibi toplamda 5 kripto para için cüzdan hizmeti sunacak. Encrypto, Bitcoin veya geleneksel yöntemlerle satın alınabilecek.

Milyonlarca dolarınızı kol saatinizde taşıyabilirsiniz. Franck Muller’in Bitcoin wallet özelliği taşıyan kol saatlerinize kolaylıkla Bitcoin’lerinizi aktarabilirsiniz. Aşağıdaki videoda Franck Muller kolsaatlerindeki wallet’a nasıl Bitcoin yatırıldığı gözleniyor.

Franck Muller kol saatleri satış mağazaları Türkiye’de de bulunmaktadır. Franck Muller kol saatleri İstanbul’da toplamda 5 mağaza satışa sunulmaktadır. Diğer lüks kol saati üreticisi Vacheron Constantin, yakın zamanda saat üretim teknolojisinde blockchain teknolojisini kullanacağını duyurmuştu.

Online wallet ne demek?

Yukarıdaki kol saatleri fiziksel bir donanım ve bu donanımlardaki kol saatlerini yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Benzer

şekilde online bir wallet’a da sahip olabilirsiniz. Bunun en kolay yolu bir kripto para borsası üzerinden hesap açmak. Böylece bu borsaların cüzdanlarından yararlanabilirsiniz. Ancak online wallet’ların kendine has avantajları ve dezavantajları var.

Avantajları

Fiziksel cüzdanlarınız kayıp olabilir veya zarar görebilir. Ancak online cüzdanların fiziksel bir hasara uğraması güç bir ihtimal. Şifrenizi bildiğiniz sürece herhangi bir yerde herhangi bir zamanda internet bağlantınız olduğu sürece online cüzdanlarınıza ulaşabilirsiniz.

Donanım wallet’lardaki dijital varlıklarınız pasif dururken online wallet ’lardaki dijital varlıklardan faiz geliri elde edebilirsiniz. Ya da stake yaparak gelir elde edebilirsiniz.

Dezavantajları

Online cüzdanların en büyük dezavantajı ise güvenlik sorunu. Kripto para piyasalarında hacking mağduriyetlerinin tamamına yakını online cüzdanlarda gerçekleşiyor.

Kaynak

Etiketler: