BTC : 79024 ₺ ETH : 2770 ₺ XRP : 2.19 ₺ LTC : 412.2 ₺ USDT : 6.975 ₺ XLM : 0.7423 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Vitalik Buterin: Ethereum ölçeklenme sorunu mu? Bana bunlarla gelmeyin!

Vitalik Buterin: Ethereum ölçeklenme sorunu mu? Bana bunlarla gelmeyin!

Vitalik Buterin: Ethereum ölçeklenme sorunu mu? Bana bunlarla gelmeyin!
0
huobi_koinmedya

Vitalik Buterin, Ethereum ölçeklenme sorununun yakında sorun olmaktan çıkacağını söylüyor. Ona göre ETH 2.0 sonuç olarak saniyede yaklaşık 100,000 işlem yapabilecek hale gelecek.


Ethereum ölçeklenme sorunu çözüme çok yakın

Ethereum’un uzun süredir ve çok merakla beklenen Ethereum 2.0 ya da ETH 2.0’a geçişi çok yakın. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin bu yönde konuştu. Ona göre bu güncelleme ile blockchainde saniyede yapılan işlem sayısı (TPS) de katlanarak artacak.

Vitalik, Ethereum 2.0’a geçişin aniden olmayacağını da söylüyor. 30 Haziran tweetinde, “Veriler için ETH2 ölçeklendirmesi, genel hesaplama için ETH2 ölçeklendirmesinden önce kullanılabilir olacak.” ifadelerini kullandı.

Buterin, geçişin aşama aşama olacağını da belirterek, “İlk önce veri katmanı olarak ETH1 ile yaklaşık 2-3k TPS, daha sonra ETH2 ile yaklaşık 100k TPS (faz 1).” diye konuştu. Ona göre ilerleme böyle birkaç yıla yayılarak kaydedilecek.

koinmedya_brave

İlgili – Vitalik Buterin Trump-Twitter kavgasını yorumladı: Karamsarım

Yani sonuç olarak ETH ağı aniden ETH 2.0’a geçiş yapmayacak. Aşamalardan biri ise bir denge sağlamak için ilk önce Ethereum ağına ikinci bir katman ekleme şeklinde gerçekleşecek. Burada Ethereum’un mevcut taban blockchaini kullanılacak. Ardından ise temel blockchain olarak Ethereum 2.0’a geçiş sağlanacak. Geçiş aşamasında ETH 2.0 2,000 ile 3,000 arasında TPS sağlayacak hıza sahip olacak. Ardında ise nihai hedef olarak 100,000 TPS kapasitesine doğru geçiş başlayacak.

Ölçekleme tartışması

Yıllardır kripto topluluğu blockchainlerin ölçekleme sorunlarını tartışıyor. Ethereum ölçeklenme sorunu da bunlardan biri. Bitcoin, lider kripto para. Ancak buna rağmen saniyede yaklaşık 7 işlem (7 TPS) yapabiliyor. Ancak Visa gibi kredi kartları ortalama 24,000 TPS’ye sahip. Bu da Bitcoin’in gerçek dünya ödemelerindeki performansı ile ilgili tartışmalara yol açıyor.

Ethereum da bu alanda zorluklar yaşıyor. Birkaç yıl önce blockchain oyunu CryptoKitties piyasaya sürüldüğünde ağın performansı yavaşlamıştı.

koinmedya_brave

İlgili – Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Ethereum 2.0 ölçekleme çözümü ile ağ aynı zamanda PoS olarak da biline proof of stake konsensüs mekanizmasına geçiyor. Bu son aylarda büyük bir tartışma konusu olmuştu. Geçen hafta ise Ethereum’un blogu, ETH 2.0 güncellemeleri ile ilgili kaydedilen gelişmeleri gösterdi.

Kaynak