BTC : 78848 ₺ ETH : 2720 ₺ XRP : 2.118 ₺ LTC : 405.9 ₺ USDT : 7.005 ₺ XLM : 0.7421 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Visa ve Mastercard kendi kripto parasını çıkarır mı?

Visa ve Mastercard kendi kripto parasını çıkarır mı?

Visa ve Mastercard kendi kripto parasını çıkarır mı?
0
huobi_koinmedya

2019 yılına damga vuran gelişme şüphesiz Facebook’un Libra çalışmasıydı. 2020 yılına ise Visa ve Mastercard damga vuracağa benziyor.


Visa ve Mastercard kendi kripto parasını çıkarır mı?

Mastercard ve Visa kripto para piyasalarına yönelik yoğun bir çalışma yönetiyor. Visa’nın geçtiğimiz günlerde verdiği iş ilanının ayrıntılarında kripto para piyasalarına yönelik ciddi bir çalışmanın yürütüldüğü anlaşıldı. Visa, Ethereum ve Bitcoin blockchain’i konusunda tecrübe sahibi olan blockchain mühendisleri iş ilanına çıkmıştı. Mastercard’ta da benzer bir arayış var. Mastercard yakın zamanda kripto para kartı Wirex’e Mastercard ödemeler ağına tam ulaşım hakkı tanıdı. Mastercard, yıllık trilyonlarca dolar değerinde ödemeye aracılık ediyor. Bu konuda Mastercard’ın en büyük rakibi ise Visa.

Mastercard ve Visa kripto paralar konusunda ciddi çalışmalar yürütüyor. Özellikle blockchain teknolojisine yönelik iki ödeme şirketi ciddi ilgi gösteriyor. Bu ilginin en somut örneği geliştirilen iş ortaklıkları, iş ilanları ve başvurulan patentler. Mastercard şu ana kadar 80 blockchain patent başvurusunda bulundu. Visa ise 24 blockchain patent başvurusu var.

Visa, Ethereum blockchain’inde işlem görecek bir kripto para için patent başvurusunda bulundu. Mastercard’ın patent başvurusu ise birden fazla kripto parayı destekleyen bir blockchain geliştirme ile alakalı. Fakat bu patent başvurularını ayrıntılı inceleyen uzmanlar, başvurunun bir kripto para yaratmak amaçlı yapılmadığını iddia ediyor. Yani Visa ve Mastercard Bitcoin gibi  doğrudan kripto para çıkarmayabilir. Yine bu patent başvuruları aktif bir projeye de dönüştürülmeyebilir.

koinmedya_brave

Hatırlanacağı üzere 2019 yılının önemli gelişmelerinden birisi de JP Morgan’ın kendi kripto parasını çıkarması oldu. Ama JP Morgan tarafından çıkarılan kripto para sadece bankanın kendi iç işlemlerinden para transferinde kullanılıyor. JP Morgan coin herhangi bir borsada işlem görmüyor. Mastercard ve Visa kripto para ilgisi de kripto para alımını kolaylaştırmak ve ödemeler endüstrisinde kripto paraların teknolojisinden yararlanmak ile sınırlı kalabilir.

Kaynak