BTC : 79880 ₺ ETH : 1.723 ₺ XRP : 43.06 ₺ LTC : 7.74 ₺ USDT : 326.9 ₺ XLM : 0.223 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Vertcoin yüzde 51 saldırısı yedi – Yine!

Vertcoin yüzde 51 saldırısı yedi – Yine!

Vertcoin yüzde 51 saldırısı yedi – Yine!
0

Vertcoin yüzde 51 saldırısı yedi. Hatta bu saldırı bu yıl yediği ikinci saldırı. Geliştiricilerin acil önlem alması gerekiyor.


Vertcoin yüzde 51 saldırısı

Küçük kripto para birimleri, kendilerini güvenli olarak ilan etseler de her daim soru işaretlerine muhatap olmuşlardır. Geçtiğimiz yıllarda özellikle 2017 yılında birçok küçük kripto para hack girişimi kurbanı olmuştu. Ancak zaman ilerledikçe kripto para blockchain altyapılarının saldırıya maruz kaldığı yönündeki haberlerin azaldığına şahit oluyoruz.

PoW yani madencilik esaslı kripto paralar için en can alıcı risk %51 saldırısına maruz kalmalarıdır. Bu saldırı tipinde hackerlar ağın hash gücünün %51’ine sahip olmaya çalışır. Eğer çoğunluk ele geçirilebilirse ağın onay prosedürü de ele geçirilmiş demektir. Bu sayede işlemler yeniden tanzim edebilebilir, sahte madencilik üretilebilir, mevcut kripto paralar çift harcamaya tabi tutulabilir ve hatta kayıtlar kökten değiştirilebilir.

koinmedya_brave

Kripto paralar sıralamasında 194.sırada bulunan Vertcoin (VTC) bu türden bir saldırının kurbanı oldu. Saldırı bazı VTC coinlerinin yeniden harcanmasına ve tam 603 bloktaki verilerin yok olmasına sebep oldu. Yerine sahte bilgiler girildi.

1 Aralık günü Türkiye saati ile 18:19’da Vertcoin blockchain ağı saldırıya uğradı. Saldırı ile birlikte ağdaki 603 blok yok edildi. Onun yerinde saldırganın kodladığı 553 blok ağa dahil edildi. Toplamda 5 adet çift harcama işlemi gerçekleştirildi. 29 dolar değerindeki 125 adet VTC hackerın cüzdanına aktarıldı.

Vertcoin en çok Bittrex borsasında işlem görüyor. Borsa %51 haberinden sonra platform üzerinden VTC çekimini askıya aldı ve işlemleri kontrol ettiklerini ifade etti. Yediği hack saldırıları sonrasında piyasada büyük oranda güven kaybı yaşayan Verge’ün hikayesini aşağıdaki haberimizden okuyabilirsiniz:

Vertcoin projesi esasen bir Bitcoin klonu denebilir. Toplam büyüklüğü 12.5 milyon dolar civarında olan kripto para projesi 2018 Aralık ayında da benzer bir saldırının kurbanı olmuştu.

Kaynak