fbpx
 1. Anasayfa
 2. Kripto Para Rehberi
 3. Verge rehberi: XVG nedir, avantajları nedir, geleceği var mı?

Verge rehberi: XVG nedir, avantajları nedir, geleceği var mı?

Verge rehberi: XVG nedir, avantajları nedir, geleceği var mı?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Verge coin (XVG), güvenliği ve merkeziyetsizliği kendine prensip olarak belirlemiş blockchain tabanlı bir kripto para birimi. XVG’de mahremiyet ve günlük kullanım ön plana çıkıyor. Kriptonun tasarı mı da bu şekilde yapıldı.


Verge coin  XVG nedir?

XVG, 2014 yılındaki ilk lansmanında  DogeCoinDark olarak tanıtılsa da 2016 yılında bu karanlık isimle bağlarını koparıp Verge ismiyle markalaşmaya başlamıştı. Verge’nin toplam arz adedi 16.555.000.000 adet olarak biliniyor. Dolaşımdaki arzı ise 16.455.331.169 adet XVG şeklinde. Güncel coinmarketcap verileri

İşlem süresi bakımından oldukça iyi olan Verge, SPV teknolojisiyle desteklenmiş ve işlem sürelerini 5 saniyeye kadar düşürmüştü.

XVG gizliliği nasıl başarıyor ?

Verge üstün mahremiyet kabiliyetleriyle donatılmış ve kullanıcıların IP adreslerini ve koordinatlarının gizlemesini sağlayan TOR ve I2P platformlarıyla güçlendirilmişti. Bu da Verge’yi gizlilik odaklı kripto para kullanıcıları için uğrak yerlerden biri haline getiriyor. Bu gizliliğe ‘VPN kullanarak da sahip olamaz mıyız?’ diye sorabilirsiniz. Ancak VPN sizlere asla tam görünmezlik sağlayamayacak. Çünkü kullanmış olduğunuz VPN siteleri veya uygulamalarındaki 3. şahıslar, sizin bilgilerinize her zaman ulaşma lüksüne sahip. Ancak Blockchain tabanında inşa edilmiş ve merkeziyetsizliği kendisine şiar edinmiş olan Verge, kullanıcılarına yüzde 100 gizlilik sağlıyor.

Şimdi de I2P ve TOR entegrasyonları hakkında kısaca bilgi verelim.

Tor Entegrasyonu

Tor yazılım dilinde Soğan Zarı katmanı olarak bilinmekle beraber IP adreslerini anonimleştirmek ve internetteki gizliliği ve güvenliği artırmak için kullanılan ücretsiz ve iyi bilinen yazılımlardan biri.

Tor, IP adreslerinin hedefine ulaşmadan önce defalarca değişmesini sağlar ve bu da işlemin izlenmesini zorlaştırır.

I2P Entegrasyonu

Tam adı ‘Invisible Internet Project‘ olan I2P, yeni nesil bir bağlantı anonimleştirme çözümü. I2P, Tor’un sağladığı faydaların çoğunu sağlamakla beraber P2P tarzı bir yönlendirme yapısını kullanarak katmanlı bir şifreleme oluşturur.

Verge XVG’nin madenciliği

Verge, çoklu madencilik algoritmasını kullanan nadir kriptolardan biri. Bu da demektir ki madenciler XVG’ yi 5 farklı yöntemle çıkarabilirler. Bu algoritmaların çok azı ASIC donanımı kullanır.

Bahse konu bu 5 algoritma aşağıda sıralanıyor.

 • scrypt
 • X17
 • Lyra2rev2
 • Mürşid
 • Blake2s

Verge coin nedir? Ayrıntılı XVG rehberi

XVG’nin avantajları

 • Gelecekte RSK teknolojisinin uygulanmasıyla Verge, entegre akıllı sözleşmeler işlevselliğine sahip ilk gizlilik odaklı şifreleme para birimi olacak.
 • Sınır ötesi işlemler 30 saniyelik bloklar sayesinde çok hızlı. Bitcoin’de blok oluşturma süreleri 10 dakika.
 • Verge, her işletim sisteminde kullanılabilir (masaüstü) hem de mobil cihazlarla uyumlu çoklu cüzdan uygulamalarına sahip. Bu da Verge’yi kitlesel kullanıma uygun hale getiriyor.
 • Maksimum arzı sabittir ve 16,5 milyar coin tutarında. Bu arz daha adil bir dağıtım yapılmasını sağlar, piyasa manipülasyonunu büyük ölçüde önler ve Verge’yi düzenli ödemeler için uygun hale getirir.
 • Verge çoklu algoritma sistemine sahip olduğu için, bir çok tipte madencilik cihazı ile madenciliği yapılabilir

İlgili – Verge yeni ortağını duyurdu – XVG kötü talihini sonunda kırabilecek mi?

Verge coin nasıl kullanılır?

Diğer kripto paralar gibi, Verge coin de cüzdanlar arasında fon göndermek ve almak için kullanılabilir. Projenin nihai hedefi ise bu kripto paranın global ödemeler için kullanılması. Tabii bu çok daha uzun bir süre gerektirebilir. Yine de teknolojisi bu amaç için ideal görünüyor.

ilginizi çekebilir: Onlarca altcoin incelemesi

Şöyle bir para transferi düşünün. Ailenizden birine sınır ötesi bir para gönderimi yapmak istiyorsunuz. Yerel bir bankaya gidebilir, birkaç form imzalar ve fonları transfer edersiniz. Bu işler bazen günler alabilir ve çok maliyetli.

Bunun yerine para transferini Verge coin üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu paranın yerini bulması ise 30 saniye sürecek. Hem de çok daha düşük bir maliyetle. Ayrıca bu işlemi yapmak için yerel bankanın şubesine ya da Western Union bürosuna gidip form da doldurmanıza gerek yok. Bu işlemleri anonim bir şekilde bilgisayarınız üzerinden yapabilirsiniz.

Buna ilave olarak, gerçek dünyada kağıt ve madeni paralar üzerinden bir harcama yaptığınızda, hiç kimseye adınızı ve adresinizi vermenize gerek yok. Hiçbir kimlik de göstermeniz gerekmiyor. İşte Verge coin de böyle bir düşünce ile yola çıktı. Tek farklar. Bir kağıda basılı bir fiat para harcamak yerine kripto para harcarsınız.

Verge coin Verge rehberi: XVG nedir, avantajları nedir, geleceği var mı?

İnsanların Verge coin almalarındaki başka bir amaç, yani kripto paranın başka bir kullanım alanı ise yatırım ile ilgili. İleride fiyatı yükselir diye yatırım amaçlı Verge (XVG) alımı yapan yatırımcı ve traderler var. Traderler ilk defa 2014’te Verge coin aldıklarında (o zamanlar isminin DogecoinDark olduğunu unutmayın), kriptonun fiyatı 0.000005 dolardı.

Takip eden iki yıl boyunca pek yükseliş göstermedi. Ancak adının değişmesinden sonra büyümeye başladı. 2017 yılının sonunda da kripto çılgınlığı döneminde 0.29 doları görmüştü. İlk çıktığında Verge coin alan birisi, 2017’de yüzde 5 milyon kâr yapmış olurdu.

Verge bugün ençok kazandıran 3 kripto paradan biri oldu. Yazının kaleme alındığı saatte XVG 6.7 cent’ten işlem görüyor.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.