BTC : 64202 ₺ ETH : 1598 ₺ XRP : 1.363 ₺ LTC : 309.7 ₺ USDT : 6.73 ₺ XLM : 0.5256 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Venezulla Merkez Bankasına illegal Bitcoin madenciliği suçlaması

Venezulla Merkez Bankasına illegal Bitcoin madenciliği suçlaması

Venezulla Merkez Bankasına illegal Bitcoin madenciliği suçlaması
0
huobi_koinmedya

İllegal bitcoin madenciliği ile ilgili yeni haber bu sefer Venezuela’dan. En dikkat çeken yanı ise bu yasa dışı bitcoin madenciliği ile ilgili çalışmaların hükümet yetkilileri tarafından yapılması. İşin içinde bir de Venezulla Merkez Bankası var.


İllegal bitcoin madenciliği işine bu sefer hükümet ve merkez bankası girdi

Purse.io’nin destek birimi direktörü Eduardo Gomez, Venezuela hükümeti ile ilgili yeni bir yolsuzluğu duyurdu. Bu sefer olay yasa dışı bitcoin madenciliği ile ilgili.

Nisan 2018’de “Economist”te yer alan haberde, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Bitcoin madenciliğine baskınlar yaptırdığını bildirilmişti. Ancak baskınlardan sonra ele geçen madencilik donanımları bu sefer yozlaşmış devlet yetkililerinin eline geçiyordu. Devlet yetkililerinin de bu araçları kendi çıkarları doğrultusunda kullandığı iddia edilmişti.

Ağustos’ta ise Bitcoin madencisi Juan Blanco, Twitter üzerinden başına gelenleri paylaştı. Ona göre yasal bir dayanağı olmadan polisin madencilik donanımına el koymak tehditleri ile karşılaştığını anlatmıştı.

koinmedya_brave

Daha yakın bir zamanda ise Purse.io’nin destek birimi direktörü Eduardo Gomez, Twitter üzerinden Venezuela’daki yasa dışı Bitcoin madenciliği konusunda daha şoke edici bildiler verdi.

Gomez, Venezuela hükümetinin yasa dışı olarak madencilik araçlarına el koyduğunu ve bunu Bitcoin ile Ethereum çıkarmak için kullandığını bildirdi. Ancak hükümetin şu an büyük bir sorunu var. Elde edilen coinleri nereye koyacağını bilmiyor.

Eduardo (@Codiox), Twitter üzerinden şöyle yazdı: “Venezuela, kendi Bitcoin ya da Ethereum’una nasıl sahip oldu? Bloomberg’in makalesi bu konuda bir şey demiyor. Ancak herhangi bir Venezuelalıya sorabilirsiniz. Yozlaşmış hükümet yetkilileri, el konulmuş ve çalınmış donanım ile kripto çıkardılar. Şimdi de ellerinde işlem yapamayacakları coinler birikti.”

Gomez ayrıca bu yasa dışı Bitcoin madenciliği ile elde edilen coinlerin Merkez Bankası üzerinden aklanacağını iddia ediyor.

koinmedya_brave

Yani Gomez’in de belirttiği gibi işin içinde üç kat yozlaşmış bir yapı var. Yozlaşmış Venezuale devlet yetkilileri ilk önce yasa dışı olarak vatandaşların madencilik ekipmanlarına el koyuyor, daha sonra yine illegal olarak coin çıkarıyor ve üçüncü aşamada ise Merkez Bankası kullanılarak bu coinlerin aklanması var.

Venezuela birkaç yıldır yüksek enflasyon ile mücadele ediyor. Bu ekonomik şartlarda ise ülkede kripto paralara olan talep de çok yüksek.

Kaynak