BTC : 62690 ₺ ETH : 1562 ₺ XRP : 1.226 ₺ LTC : 286.6 ₺ USDT : 6.905 ₺ XLM : 0.4612 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Venezuela’da Petro Hızla Yayılıyor

Venezuela’da Petro Hızla Yayılıyor

Venezuela’da Petro Hızla Yayılıyor
0
huobi_koinmedya

Venezüella’nın sözde ulusal kripto parası, petro, her şeye rağmen, ivme kazanıyor gibi görünüyor. Ülkenin bir numaralı vatandaşı olan Nicolas Maduro, şu anda devlete ait şirketlerin dijital para birimini kullanarak işlemleri gerçekleştirmekte serbest olduğunu belirtiyor.

Petro Kullanımı Cesaretlendiriliyor

Venezüella lideri, petro’nun (PTR)  hayatta kalmasını sağlamak için devletin tüm güçlerini içinde kullanıyor. Raporlara göre,Venezüela vatandaşları, önümüzdeki günlerde emlak da dahil olmak üzere mal ve hizmet satın alırken, petrol destekli kripto para birimi Petro ile ödeme yapabilecekler.

Cuatro F gazetesinin yayınladığı bir makaleye göre, petro önsatışta, 133 ülkeden 200.900’ün üzerinde yatırımcının ilgisini çekti. Ülkenin cumhurbaşkanı, Petro, Venezüella’nın tüm zorluklarını çözeceği konusunda son derece iyimser olduğunu bildirdi. Onun sözleriyle:

“Petro küresel kriptopara ekonomisinde devrim yarattı.”

Eğer raporlarla uyumlu giderse, petro 20 Nisan 2018’den itibaren ülke genelinde tam kullanıma girebilir. Böylelikle vatandaşlar, PTR’yi her türlü finansal işlemlerde yasal  olarak kullanabilecekledir.

koinmedya_brave

Yasadışı Para Birimi: Siyasi Bölünme

Mart 2018’de, bölünmüş Venezüella hükümetinin bir üyesi olan Asamblea Nacional’ın, ulusal kripto para birimini yasadışı ve anayasaya aykırı olarak nitelendirdiği bir bildiri yayınladı.

Maduro’nun politikalarının her zaman aktif muhalefeti olan milletvekilleri, mevcut yönetimin petroyu, ülkenin petrol yataklarını yasadışı yollarla yabancıların ipoteği altına sokmakla itham ettiler.

Tüm bombardımanlara rağmen, petro, korkusuzca yoluna devam ediyor gibi görünüyor, çünkü Cumhurbaşkanı ve içişleri bakanı Nestor Reverol, PTR ile yapılan tüm uluslararası işlemlerin ülkenin Özerk Kayıt ve Noterlik Hizmetleri (SAREN) Özerk Hizmetinden geçtiğinin garantisini verdi.

Özellikle, PDVSA petrol şirketi gibi devlete ait tüm şirketler kısa sürede PTR tabanlı ihracat için Petro cüzdanlarını oluşturabilecekler.

koinmedya_brave

Özünde, Petroyu, petrol ve doğal gaz ihracatı için bir ödeme yöntemi olarak kabul etmenin yanı sıra, PTR aynı zamanda Venezüella’nın çelik, alüminyum, petrokimya, kakao ve diğerleri gibi ihraç edilen diğer doğal kaynakları içeren işlemler için yasal bir ihale niteliği haline gelmektedir.

Cuatro F, “Petro’yla maden ve altın ihraç etmek için  Venezüella Merkez Bankası’nın (BCV) yetkilendirildiğini” bildirdi. Ayrıca , özel şirketler önceki döneme ait tüm vergi borçlarını Petro’yla ödeyebilecekler.

Petro ve Sandık

Başkan Maduro, ABD hükümeti de dahil olmak üzere petrol tabanlı kripto para biriminin tüm eleştirmenlerine ateş açtı. Başkan şunları söyledi:

“Dünyanın saygı duymasını istiyorum. Güçlü olsun ya da olmasın diğer ülkelerin mali girişimlerine katılmayız. Venezüella’nın gelişimi, mutluluğu, barış ve ekonomik genişlemesi için bir finansman kaynağı yaratmaya çalıştığı için neden zulüm görmesi gerekiyor? Petro, yoluna devam edecek ve hiç kimse kripto para birimini durduramayacak. ”

Göründüğü gibi, hükümdarlığı geçici olsa bile, petro Venezuela’nın kralı olarak kalacak. 20 Mayıs 2018’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri, bir bakıma Petro için tamam yada devam niteliğinde olacaktır.

Maduro yeniden seçilirse, Petro şüphesiz daha fazla kabul görecek ve muhtemelen fiyatı fırlayabilir. Öte yandan, iktidar partisi sandıklarda kaybederse, düşündürücü bir kripto yolculuğunun sonu da olabilir.

Etiketler: