BTC : 1.795 ₺ ETH : 6.78E-6 ₺ XRP : 67.9 ₺ LTC : 0.0008323 ₺ USDT : 343 ₺ XLM : 523 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Uzmanından tavsiye: Ekonomi resesyona girdiğinde gözünüz Bitcoin’de olsun

Uzmanından tavsiye: Ekonomi resesyona girdiğinde gözünüz Bitcoin’de olsun

Uzmanından tavsiye: Ekonomi resesyona girdiğinde gözünüz Bitcoin’de olsun
0

Ekonomi resesyona girdiğinde gözünüz Bitcoin’de olsun. Uzmanlara göre yeni bir kriz döneminde altın dışında BTC de güvenli liman görevi görebilir. Tabii bu kripto piyasasının ne kadar olgunlaştığına da bağlı bir durum.


Ekonomi resesyona girdiğinde gözünüz Bitcoin’de olsun

ABD ekonomisi 10 yıldan uzun bir süredir yükseliş rüzgarına kapıldı. Yatırımcılar sürekli getiri elde ederken, işler artmaya başladı ve şirketler de büyüdü. Bu ortamdan kâr elde etmeyen bir grup yaptırımcı var. Bu altın alan yatırımcı grubu ise ekonomik kriz döneminden büyük ölçüde faydalanacak.

Bir altın taraftarı olan Peter Schiff, yaklaşan ekonomik sıkıntıların büyük olduğunu iddia ediyor. Bu durumda yatırımcılar şu soruyor soruyor: Global resesyon için en iyi varlık hangisi olur?

Global piyasalara yön veren ABD ekonomisi şu an birkaç aşırı zayıflık ya da yaklaşan trend değişimi işaretleri sergiliyor. Schiff ise piyasalar için çöküşün yakın ve çok büyük olacağına inanıyor.

koinmedya_brave

İlgili – Bitcoin’in 1000 dolarlık yükselişine sevinmeli miyiz?

Bu konuda son tweetinde konuşarak, GSHY büyümesinin şu an sadece aşırı tüketici ve hükümet harcamaları ile ayakta kaldığına dikkat çekiyor. Bu da ekonomide bir daralmaya işaret ediyor. Sonuçta ise balon patlayacak ve çöküş devam eden bir düşüşe yol açacak.

Schiff, bu hafta başındaki tweetinde şöyle diyor: “Yılın üçüncü çeyreğindeki GSYH’nın revize edilmesi ABD ekonomisinin balon olduğunu doğruluyor. GSYH’nın “büyümesi” tamamen ve sadece aşırı tüketici ve hükümet harcamaları ile yapılıyor. Ama bu arada gerçek ekonomi daralıyor. Ancak böyle bir harcama borca yol açar ki bu da düzeltilemez bir durum. Yaklaşan sıkıntılı dönem çok büyük olacak.”

Doğal olarak, tarih boyunca altın her zaman ekonomilerin düşüşte olduğu dönemlerden faydalandı. Altın, yatırımcılar, hükümet ve kuruluşlar tarafından güvenli liman olarak görülüyor ve yatırımcılara çöken ekonomiden korunma sağlıyor.

Resesyon için en iyi varlık Bitcoin mi olacak?

Altın konusunda geçmişte görülmüş durumlar var. Ancak Bitcoin’in yükselmesi ile yatırımcılar ve analistlerin gözünde altının artık güçlü bir rakibi var. Yine de ekonomik sıkıntıların yaşanacağı dönemde Bitcoin’in gerçekten güvenli liman olup olmayacağı bilinmiyor.

İlgili – 2020’de Bitcoin’in yönü 5.000 dolar mı 10.000 dolar mı?

eToro’da kıdemli piyasa analisti olan Mati Greenspan, MarketWatch’a konuşurken, Bitcoin gibi dijital varlıkların, yatırımcıların riskli varlıklara yatırım yapmak konusunda kendilerini rahat hissettikleri zamanlarda iyi bir hareket ortamı bulduğunu belirtiyor. Ona göre ekonomi çalkantılı döneme girdiğinde bu tür yatırımcılar BTC’den uzak durmaya çalışacak.

Mati Greenspan, “Kriptonun son birkaç yılına baktığımızda yüksek riskli varlıklar ile benzersiz bir korelasyonu olduğunu görürüz. Yatırımcılar ek risk aradıkça onlar da yükseldi.” diye konuştu.

Tabii bu ekonomik bunalıma bir süre daha var diyebiliriz. Asıl soru şu: Altına alternatif olarak görülen Bitcoin’in içinde bulunduğu kripto piyasası ne kadar ne kadar olgunlaşabildi?

Kaynak

Etiketler: