BTC : 64470 ₺ ETH : 1502 ₺ XRP : 1.362 ₺ LTC : 305 ₺ USDT : 6.791 ₺ XLM : 0.4684 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Yorum Haber Uzman yorumu: Büyük buhran geri geliyor – Bitcoin satın alın

Uzman yorumu: Büyük buhran geri geliyor – Bitcoin satın alın

Uzman yorumu: Büyük buhran geri geliyor – Bitcoin satın alın
0
huobi_koinmedya

Bitcoin satın alın, büyük buhran geri geliyor! Ünlü bir Wall Street yatırımcısı, “paradigma kayması” sonucu fiat para devrinin kapanmak üzere olduğunu iddia ediyor ve yatırımcıları uyarıyor.


Bitcoin satın alın! Paradigma değişiyor, Büyük Buhran geri geliyor!

Süper zenginlerin yatırım fonlarını yöneten dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Bridgewater Associates’ın kurucusu Ray Dalio, CNBC’ye verdiği bir röportajda, paradigmanın değişmeye başladığını ve mevcut ekonomik ortamın, 1920-1930 yılları arasında yaşanan “Büyük Buhran” öncesinde olduğu gibi görünmeye başladığını söyledi.

Peki “Büyük Buhran” olarak anılan dönemde neler yaşanmıştı?

Dünya tarihinde pek çok ekonomik kriz yaşandı. Ama hiçbirisi dünyayı, Büyük Buhran kadar derinden sarsmadı. Evet, dünya tarihindeki en büyük ekonomik kriz, 1929’da yaşandı ve en çok Amerika ve Avrupa’da hissedilen kriz, dev ekonomilerin çökmesine yol açtı.

koinmedya_brave

Borsaların dibe vurduğu, o günün rakamlarıyla milyar dolarlık fonların yok olduğu, binlerce bankanın battığı ve dünya genelinde milyonlarca insanın işşsiz kalarak açlıkla boğuştuğu yıllar olarak hafızalara kazındı.

Milyarder yatırımcı Dalio da mevcut ekonomik görünümle bu dev küresel kriz öncesi arasında benzerlikler olduğunu ifade ediyor. Esasen “Paradigma kayması”, fiat para devrinin kapanmak üzere olduğunu iddia eden ve Bitcoin satın alın diyen kripto savunucularının çok sık kullandığı bir ifade.

Fakat işin ilginç tarafı; dünyanın en efsanevi yatırımcılarından biri olan Ray Dalio, bu tabiri, merkez bankacılığının politikasında ve küresel finansmanda yaşanacak değişimi tanımlamak için kullandı.

Röportajda Dalio, merkez bankalarının dünya genelinde varlık piyasalarını desteklemenin bir yolu haline getirdiği parasal genişleme politikalarını ve düşük faiz oranlarını eleştirdi.

koinmedya_brave

Bu politikalar, menkul kıymetler piyasasında on yıldır devam eden artışlarla kendini gösterdi. Bitcoin satın alın diyen topluluk üyeleri de zaten, fiat paraya sık sık bu yönde eleştiriler yöneltiyor.

Dalio, LinkedIn üzerinden paylaştığı bir yazısında ise, dünyanın borç alma eğilimi ve merkez bankalarının ekonomide istikrar sağlama konusundaki başarısızlığı karşısında endişeye kapıldığını ifade ediyor.

Politika belirleyiciler, istikrarlı ekonomik büyüme sağlayabilmek için genişletici politikalar uygulayarak hedefleri gerçekleştirmeye çalışıyor. Ancak milyarder yatırımcıya göre, bu düşük oranlar ve açık piyasa işlemlerinin kesintisiz kullanımı mantıklı değil:

“Bu baskılar, merkez bankalarını, faiz oranlarını çok düşük seviyelere çekmeye zorlayan aşırı geniş parasal politikalara ihtiyaç duyuyor. Tüm bunlar, çok büyük miktarlarda bütçe açıklarına ve dolayısıyla 1980-82’de yaşanan altın patlamasında olduğu gibi tahvillerde bir patlamaya yol açacak. ”

Büyük Buhran Bitcoin’i nasıl etkileycek?

Dalio daha önce de yatırımcıların portföylerine altını eklemeleri gerektiğini söyledi. Yatırımcılar böyle yaparak, riski azaltabilecek ve kazançlarını da artırabilecekler. Ayrıca sözlerine, menkul kıymetler ve tahvillere ait getirilerin azalabileceğini ekledi.

Aslında Dalio, Bitcoin satın alın demiyor ve Dalio’nun Bitcoin hayranı olmadığını da biliyoruz. Fakat bahsettiği bu paradigma kaymasının yalnızca kripto para birimine fayda sağlaması muhtemel görünüyor. Doğal olarak, kripto para birimi topluluğundaki pek çok kişi Dalio’nun tavsiyesini Bitcoin’e çevirdi.

Eski bir Wall Street yatırımcısı olan Travis Kling ise, son zamanlarda uygulamaya konulan enflasyonist politikaların, devlet tarafından kontrol edilemeyen, sabit bir arza sahip olan küresel, değişmez ve merkeziyetsiz bir dijital değer deposu üzerinde kesinlikle olumlu etkiler bırakacağını ileri sürüyor.

Bitcoin’in değer sorunu, uzun bir süredir kripto para karşıtları tarafından eleştiriliyor. Geleneksel varlıklardan farklı olarak kripto para birimi, nakit akışı oluşturmaz, temettü ödemesi yapmaz, sabit bir getiri sağlamaz ve bir vade tarihi de yoktur.

Bildiğimiz para birimlerinin aksine, Bitcoin bir hükümetin ya da altın gibi bir varlığın gücüyle desteklenmiyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in asıl değeri önümüzdeki yıllarda daha da belirgin bir şekilde ortaya çıkacak. Bu yüzden bazı uzmanlar Bitcoin satın alın diye ısrar ediyor.

Şimdi, dünyanın en güçlü yatırımcılarından ve analistlerinden bazıları ekonomide en kötü ihtimalin gerçekleşmesinden korkmaya başladı. Bazıları gibi Bitcoin alın diye ısrar etmiyorlar tabi ki ama bu ünlü yatırımcılar, söyledikleriyle, paranın gelecekteki dönüşümüne muhtemelen yardım edecekler.

Kaynak

Etiketler: