BTC : 65675 ₺ ETH : 1647 ₺ XRP : 1.384 ₺ LTC : 317.5 ₺ USDT : 6.789 ₺ XLM : 0.5426 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Ünlü Bitcoin savunucusundan Libra’ya ağır suçlama: Libra demokrasiyi yok edecek

Ünlü Bitcoin savunucusundan Libra’ya ağır suçlama: Libra demokrasiyi yok edecek

Ünlü Bitcoin savunucusundan Libra’ya ağır suçlama: Libra demokrasiyi yok edecek
0
huobi_koinmedya

Ünlü bitcoin savunucusundan Libra’ya ağır suçlama geldi. Sıkı bir Bitcoin savunucusu olan Andreas M. Antonopoulos Facebook’un kripto parası Libra hakkında ağır suçlamalarda bulundu. 

Libra’ya yaylım ateşi

Ünlü Bitcoin savunucusundan Libra‘ya ağır suçlama gelmesi karşısında kripto piyasasındakiler haliyle neden sorusunu soruyor. Antonopoulos’un Libra coin hakkındaki tespitleri şöyle.

bkz: Avrupa Merkez Bankası üyesinden acil kodlu Libra coin çağrısı

Antonopoulos, Libra coin’in bırakın Bitcoin’i açık kaynak kodlu hiç bir blockchain ile rekabet edemeyeceği düşünüyor. London Talk platformunda konuşan Antonopoulos, Libra coin’in kullanım durumu ile ilgili ağır eleştirilerde bulundu ve demokrasiyi öldürenlerden farksız olduğunu söyledi.

koinmedya_brave

bkz: Libra, dolara küresel hakimiyet kazandırmak için üretilen proje mi? Çin Merkez Bankası Başkanı açıklıyor

Antonopoulos devamında şöyle konuştu:

Her şeyi bırakın, bu başlı başına insanların attıkları her adımı izleme coin’i. Libra, insanların hareketlerini izleyen en kötü sisteme bağlı en kötü izleme coin’idir. Basit bir işlem yaptığınızda, işlemin tamamlandığına dair bir link sesi duyarsınız. İşte tam da bu noktada kayıt altındasınız, birileri sizin her alışverişinizi izlemesi karşısında demokrasiden bahsedebilir misiniz? Kişisel mahremiyetimizin öldüğünün sesini duyuyorsunuz ve siz özgür bir topluma ait olan şeyleri öldürürken birilerini zengin ediyorsunuz.

Aynı şekilde, FED başkanı Jerome Powell da Libra’ya ağır eleştirilerde bulundu. Senatoda Libra hakkındaki görüşlerini paylaşan Powell, Facebook’un girişiminin günümüzün finansal sistemi için derin endişeler barındırdığını belirtti. Aynı endişeleri Bitcoin için taşımadığını da sözlerine ekledi.

koinmedya_brave

bkz: BitMEX CEO’su: PayPal bitik, bankalar Libra ağında birer düğüme dönüşecek

Peki Libra coin’i diğer kripto paralardan ayıran ne? Bu soruya verebileceğimiz başlıca cevap potansiyelidir. Dünya genelinde Facebook kullanıcısı 2,5 milyara ulaşmış durumda. Hepsi aynı anda Lşbra coini kullanmaya başlamaz ama bu insanların %10’u bile bankaları kullanmaktan vazgeçse banka kökenli zincirleme ekonomik kriz ile karşılaşabiliriz.

bkz: FED Başkanı: Libra’nın çok şansı yok

Bir diğer sebep de Libra coin’in tamamen gündelik alışverişleri kendine hedef alması. Bunu başarması durumunda fiat para halkın arasında kullanımdan peyder pey kalkabilir. Bunu hiç bir ülke istemeyecektir. İşte, tam da bu yüzden Bitcoin’e karşı görmediğimiz tepkiyi Libra coin için görebiliriz.

bkz: FED’in Libra’yı ertele çağrısı Bitcoin fiyatlarını düşürdü

Bitcoin her ne kadar sektörün lideri olsa da, fiyat arttıkça işlem maliyetleri sürekli aratacağından alışverişlerde BTC kullanımı daha da düşecektir. Ayrıca insanlar Bitcoin’i aynı Altın gibi değer deposu olarak görüyorlar ve hiç kimse alışverişlerini altın bazlı yapmıyor, değil mi?