BTC : 82784 ₺ ETH : 2807 ₺ XRP : 1.874 ₺ LTC : 356.5 ₺ USDT : 7.65 ₺ XLM : 0.5811 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Ünlü Bitcoin balinaları kim? Suça bulaşan Bitcoin balinaları var mı?

Ünlü Bitcoin balinaları kim? Suça bulaşan Bitcoin balinaları var mı?

Ünlü Bitcoin balinaları kim? Suça bulaşan Bitcoin balinaları var mı?
0

Ünlü Bitcoin balinaları kripto para piyasalarını manipüle ettiklerine dair suçlamalara maruz kalıyorlar. Bu tür manipülasyonlara katılıp katılmadıklarını bilmiyoruz. Ancak, ülkelerin spekülasyonlara karşı aldıkları hukuki önlemler vardır.


Ünlü Bitcoin balinaları ve piyasaya etkileri

 

zengin ve ünlü Bitcoin balinaları kripto para fiyatlarını etkileme potansiyeline sahip olan  oyunculardır. Temelde ikiye ayrılıyorlar; Birincisi Goldman Sachs gibi kurumsal oyuncular, diğeri ise herkesin dilinde olan ünlü Bitcoin balinaları gibi. Kim bu balinalar? Ellerinde ne kadar Bitcoin veya kripto paralar var?

Elinde yüklü miktarda Bitcoin veya kripto para olan kişiler balina olarak adlandırılıyor. Bazı kripto balinalarının kimliği ise belirlidir.

koinmedya_brave

Ünlü Bitcoin balinarı ve sahip oldukları Btc miktarı

Sathosi Nakamoto

Sathosi-nakamoto-Bitcoin-balinalarıi

 

En ünlü Bitcoin balinaları arasında elbette Satoshi Nakamoto var. Bitcoin’in mucidi olarak biliniyor. Gerçek kimliği ise hala belirsizliğini koruyor. Satoshi Nakamoto, bir kişi mi yoksa birden fazla kişi mi? Bu sorunun cevabı tam verilmiş değil. Satoshi Nakamoto ile ilgili aşağıdaki haber linki ilginizi çekebilir:

İginizi çekebilir: Satoshi Nakamoto’nun varlığına dair yeni delillere ulaşıldı

Satoshi Nakamoto’nun elinde 1 milyona yakın Bitcoin olduğu tahmin edilmektedir.

 

Winklevoss kardeşler

Unlu-Bitcoin-balinalari

Winklevoss kardeşler en ünlü bitcoin balinaları arasında yerini almış durumda. Tyler ve Cameron Winklevoss. Gemini kripto borsasının sahipleridir. 11 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldıkları biliniyor. Toplam Bitcoin’in yüzde 1’ine sahip olduklarına inanılıyor.

 

Pantera Capital

Ünlü Bitcoin balinaları Ünlü Bitcoin balinaları kim? Suça bulaşan Bitcoin balinaları var mı?

Diğer balina ise Dan Morehead’un yöneticisi olduğu Pantera Capital. Ellerinde ne kadar Bitcoin var, sorusunun cevabını net veremiyoruz.

Bitcoin ve kripto para balinaları, kripto para piyasalarını manipüle ettiklerine dair suçlamalara maruz kalıyorlar. Bu tür manipülasyonlara katılıp katılmadıklarını bilmiyoruz. Ancak, ülkelerin spekülasyonlara karşı aldıkları hukuki önlemler vardır.

Ripple, Ethereum ve Tron gibi diğer kripto paralarında birkaç elde yığıldığına dair bilgiler de var. Ripple yöneticilerinin ellerindeki XRP rezervleri ve Tron’un CEO’su Justin Sun’ın elindeki rezervler zaman zaman kripto para piyasalarını meşgul ediyor. Aşağıdaki haberler ilginizi çekebilir:

XRP sahipleri için asıl tehdit: Ripple’ın elindeki devasa XRP rezervi

Justin Sun Tron şövalyesi mi yoksa bir dolandırıcı mı?

Kötü niyetli BTC balina fiyatı nasıl manipüle edebilir?

 

Ünlü Bitcoin balinaları Ünlü Bitcoin balinaları kim? Suça bulaşan Bitcoin balinaları var mı?

Fiyatların yükseleceğine dair piyasada medya yoluyla spekülasyona yol açar. Fiyatlar yükseldiğinde elindeki kriptoları pahalıya bozdurur. Yada fiyatların düşeceğine dair medya yoluyla piyasada spekülasyona yol açar. Fiyatlar düştüğünde piyasadan ucuza kripto para toplar. Bu örnekte açık bir spekülasyon olduğundan hukuki denetime açıktır. Bu yönteme kimse başvurmak istemez. Ancak Kripto para piyasalarında regülasyon eksikliği/yetersizliği olduğundan balinalar hukuki boşluklardan yararlanabilir.

Ünlü bitcoin balinaları hangi yöntemi kullanıyor?

 

Ünlü Bitcoin balinaları Ünlü Bitcoin balinaları kim? Suça bulaşan Bitcoin balinaları var mı?

Diğer bir yöntemde pump and dump yöntemi. Aslında yukarıdaki örnek de bir pump&dump örneğidir. Ancak bu eylemi balinalar medya yolu ile yapmak zorunda değildir. Değersiz bir koini sistematik biçimde satın alarak fiyatını suni biçimde arttırırlar. Bu durumdan habersiz yatırımcılar da bu koine yönelir. Fiyatlar belli bir seviyeye yükseldiğinde yüklü miktarda koin piyasaya dump edilerek haksız kazanç elde edilmiş olunur.

Ünlü Bitcoin balinaları hakkında bilmedikleriniz

Yapılan araştırmalara göre  en küçük balinanın bile 12 bin civarında, en büyüklerinin ise 85 bin civarında Bitcoin’e sahip oldukları belirlendi. Bu Bitcoin tutarları, güncel dolar karşılıklarına göre 80 milyon ila 602 milyon dolar arasında değişen servetlere sahip balinaların olduğunu gösteriyor.

Bitcoib balinaları hakkında araştırma yapanlar,  Bitcoin’in internet üzerinden yasa dışı alışveriş için kullanıldığı yıllardan kalma, hala aktif olan 3 “suçlu balina” cüzdanını da gruba eklediklerini açıklıyor.  Bu hesaplarla birlikte incelenen balina cüzdanı sayısı 32’ye çıkmış oluyor. En dikkat çekici olan hesaplar ise 2017 başında aktif olan ve o tarihlerden bu yana alım satım yapan 9 “tüccar balina” hesabı olduğu belirtiliyor.

Bitcoin balina mi olmak istiyorsunuz?

Ünlü Bitcoin balinaları Ünlü Bitcoin balinaları kim? Suça bulaşan Bitcoin balinaları var mı?Bunu istemek size küçük bir servete mal olabilir.

Şu an da,  en az 1.000 BTC’ye sahip olan balinalar Bitcoin’in toplam arzının % 42’den fazlasını sahip. Bu oran özellikle Aralık 2017 zirvesine göre %4 artmış durumda. Bu durum birçok perakende yatırımcının BTC kazasından sonra gemiyi terk etmesi olarak açıklanıyor.

Peki manipülasyonun Türkiye’de ki hukuksal karşılığı nedir?

Biz bu haberimizde okuyucularımızı bilgilendirmek istedik. Yukarıda da belirtildiği üzere sermaye piyasalarında manipülasyon ve spekülasyon suçtur. Ülkemizde, sermaye piyasalarını manipülasyon ve spekülasyondan korumak için geliştirilen yasa şu şekildedir:

 

Ünlü Bitcoin balinaları Ünlü Bitcoin balinaları kim? Suça bulaşan Bitcoin balinaları var mı?

 

Sermaye piyasasında piyasa dolandırıcılığı (manipülasyon), 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn)’nun 107’nci maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında birer suç tipi olarak düzenlenmiştir.  Anılan düzenleme, “sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayan” kişilerin 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacağını hükme bağlamıştır.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Etiketler: