BTC : 60820 ₺ ETH : 1390 ₺ XRP : 1.328 ₺ LTC : 292 ₺ USDT : 6.856 ₺ XLM : 0.4474 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Bitcoin Haberleri Ülkelerin Dolardan kaçış politikası Bitcoin’i yükseltir mi?

Ülkelerin Dolardan kaçış politikası Bitcoin’i yükseltir mi?

Ülkelerin Dolardan kaçış politikası Bitcoin’i yükseltir mi?
0
huobi_koinmedya

Birleşik Devletler ile bir türlü yıldızı barışmayan bazı güçlü ülkeler dolara olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor. Acaba bu kaçış Bitcoin’i yükseltir mi?


Dolardan vazgeçme hamlesi Bitcoin’i yükseltir mi?

Küresel anlamda değer deposu olarak kullanılan Amerikan Doları son yıllarda ABD’nin uyguladığı dış politikalardan nasibini alacak gibi görünüyor. Çin, Rusya ve bazı Avrupa ülkeleri gün geçtikçe dolara olan bağımlılıklarını azaltmak için önlemler almaya çalışıyor.

Küresel Güvenlik Analizi Enstitüsü’nden Anne Korin, özellikle ekonomisi güçlü olan ülkelerin küresel ticarette Dolar kullanmalarını sağlayan nedenlerin bir bir azaldığının altını çiziyor. Bu yüzden Amerika’nın tepki çeken politikalarını sürdürmesi durumunda ABD Doları global çaptaki etkinliğini zamanla kaybedebilir.

koinmedya_brave

CNBC’nin “Squawk Box” programının konuğu olan Anne Korin’, dünyada sözü geçen güçlü ülkelerin küresel ticarette dolar kullanımını azaltmaya yönelik tedbirlerinden bahsetti. Korin’e göre, bu tür bir çalışmanın en büyük sebeplerden bir tanesi Amerika’nın uyguladığı sansür.

Ünlü analist Korin, ABD’nin uyguladığı sansürün en büyük örneğini İran’a yapılan yaptırımlarda görülebileceğini ifade etti. Yaptırımlar sebebi ile İran ile ticaret yapması yasaklanan Avrupalı ülkeler ABD tarafından cezalandırılma baskısını üzerlerinde hissediyor.

Iran ile ticaret yapan ve ABD sansüründen bıkmaya başlayan bu ülkeler Dolar bağımlılıklarını asgari düzeye indirmek için bir takım tedbirler almak zorunda kalıyorlar. Bu sebeple doların tahtı özellikle Avrupa’da sallanıyor.

ABD’nin dolar sansürü devletleri arayışa itiyor

Hâlbuki küresel ticaretin ABD doları cinsinden dönmesi ülkeler için büyük bir kolaylık sağlıyor. Ancak, dolar cinsinden yapılan bütün ödemelerin ABD bankaları aracılığı ile yapılması, yine bu ülkelerin bankalar ve ABD hükümetinin sansürü ile yüz yüze kalmasına sebep oluyor. ABD ile hiçbir ilgisi olmayan bir ticaretin ABD sansürüne tabi olması diğer ülkeler için gerçekten can sıkıcı bir durum.

koinmedya_brave

Diğer taraftan, doların nüfuzunu kırma girişimlerinden bir tanesi Çin’den geldi. Dünyanın en güçlü 2. Ekonomisi olarak görülen Çin, kendi para birimi Yuan’ı uluslararası para birimi yapmak için yoğun çaba sarf ediyor. Vadeli ham petrol işlemlerini Yuan cinsinden başlatan Çin işaret fişeğini patlattı.

Hal böyle iken, ABD’nin uyguladığı finansal sansürden kaçmanın en mantıklı alternatif yolu Bitcoin kullanmak. Peki, ülkelerin dolardan kaçışı Bitcoin’i yükseltir mi? (ilgili yazı: Bitcoin Dolar’ın yerine geçebilir mi?)

Elbette rağbet edilen bir değer varlığının fiyatının artması gayet normal karşılanacak bir olaydır. Ancak öncelikle Bitcoin’in dünyadaki küresel güçler ve nüfuzlu devletler tarafından desteklenmesi gerekir. Bu yüzden Doların gözden düşmesi Bitcoin’i yükseltir mi sorusu ancak gerekli şartlar sağlanınca gündeme gelebilir.

Lütfen Bknz!: Bitcoin’e yeni başlayanlar için 5 tüyo

 

Kaynak

Etiketler: