1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Türkiye’de Bitcoin kullanımı Avrupa’ya göre neden yüksek?

Türkiye’de Bitcoin kullanımı Avrupa’ya göre neden yüksek?

Türkiye’de Bitcoin kullanımı Avrupa’ya göre neden yüksek?
0

Türkiye’de Bitcoin ve dijital para kullanımının Avrupa’ya göre yüksek çıkmasında ekonomik ve demografik birçok faktör etkilidir. Bu haberimizde sadece üç tanesine kısaca göz atıyoruz.


Türkiye’de Bitcoin ve dijital para talebi neden yüksek?

ING Bankasının gerçekleştirdiği anket verilerine göre Türkiye’de herhangi bir kripto paraya sahibim (Bitcoin, Ripple, Ethereum ve diğerleri) diyenlerin oranı %18. Avrupa ülkelerinde ise bu oran ortalama %9 civarında. İlgili haberimizin ayrıntıları için lütfen linke tıklayınız.

Aşağıdaki tabloda Bitcoin ve kripto para kullanımı ile alakalı ING Bankasının verilerini görüyoruz.

Türkiye'de Bitcoin ve dijital Türkiye'de Bitcoin kullanımı Avrupa'ya göre neden yüksek?

koinmedya_brave

Türkiye’de Bitcoin ve dijital para kullanımının Avrupa’ya nazaran yaygın olmasının nedenleri ne olabilir? Bu haberde bu sorunun cevabını araştırıyoruz.

Birinci faktör Türkiye’de genç nüfusun yaygın olması: İlk başta alakasız gibi gelen bu cevabın önemi eToro’nun geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği ankette saklı. eToro’nun internet üzerinden gerçekleştirdiği ankete göre Bitcoin ve dijital paralar kullananların çoğu milenyum nesli dediğimiz 1980 yılından sonraki kuşak arasındadır. Anketin ayrıntıları için tıklayınız. Türkiye’deki genç ve orta neslin genel nüfusu oranı ise Avrupa göre çok yüksek olduğu yaygın bir bilgidir. Türkiye’nin demografik yapısı Bitcoin ve dijital para kullanımını arttıran önemli bir faktördür.

İkinci faktör Türkiye’de son aylarda artan enflasyon oranları: Bitcoin ve kripto paraların, fiat paralara alternatif bir ödeme aracı ve değer birikim aracı fonksiyonu bulunmaktadır. Bu nedenle enflasyon oranlarının yüksek olduğu ülkelere de Bitcoin ve kripto paraların talebinde artış beklenmektedir.

Üçüncü faktör: Türkiye’de teknolojik ürün talebinin yüksek olması: Ülkemizde 2017 yılı verilerine göre nüfusun %66’sı internet kullanmaktadır. Nüfusun, %62’si aktif sosyal medya kullanıyor. %73’ü ise mobil telefon kullanıcısı. Bu oranlar Türkiye’de teknolojik ürünlerin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

Bitcoin ve kripto paralar ise blockchain teknolojisi tarafından üretilen sanal varlıklardır. Türkiye’deki teknolojik ürünlere olan yüksek talebin blockchain tabanlı bu ürünlere de yönelmesi doğal bir sonuçtur.

Türkiye’de Bitcoin ve kripto paraların yaygın olarak kullanılmasından dolayı Binance ve Huobi gibi uluslararası kripto para borsaları Türkiye’de ofis açtılar.

Yukarıda sıraladığımız faktörlerin sayısı arttırılabilir.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Total
0