BTC : 83099 ₺ ETH : 2825 ₺ XRP : 1.883 ₺ LTC : 358.9 ₺ USDT : 7.647 ₺ XLM : 0.5844 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Tüm zamanların en karlı borsa işlemi – 27 milyon doları 2.6 milyar dolara çıkardı1

Tüm zamanların en karlı borsa işlemi – 27 milyon doları 2.6 milyar dolara çıkardı1

Tüm zamanların en karlı borsa işlemi – 27 milyon doları 2.6 milyar dolara çıkardı1
0

Amerikalı milyarder yatırımcı ve hedge fonu yöneticisi Bill Ackman, tüm zamanların en karlı borsa işlemini gerçekleştirdi. Ve 27 milyon doları, 2.6 milyar dolara çıkarmayı başardı.


İşte tüm zamanların en karlı borsa işlemi!

Amerikalı milyarder yatırımcı ve hedge (finansal riskten korunma) fonu yöneticisi Bill Ackman, tek bir işlemle 2.6 milyar dolar kazandı.

Şubat ayında piyasanın düşeceğini tahmin eden Ackman, koronavirüs pandemisi sırasında tüm zamanların en karlı borsa işlemi ile kayıtlara geçti. Ünlü yatırımcı, 2.6 milyar dolarlık karla “tüm zamanların en karlı borsa işlemini” gerçekleştirdi.

MarketWatch tarafından hazırlanan bir rapora göre Ackman, şubat ayında koronavirüs pandemisinin borsa üzerinde, çoğu analistin öngördüğünden daha fazla etkisi olacağını düşünüyordu.

koinmedya_brave

Pershing Square Capital Management’ın kurucusu ve CEO’su olan Ackman, hisse senedi piyasasında çöküşün olacağını tahmin ettiği tarihe 27 milyon dolarlık bir hedge işlemi açtı.

en-karli-borsa-islemi-koinmedya-com

Ackman nihayet 23 Mart’ta borsanın dibi gördüğü zamanı yakaladı ve düşüş bahsinde 2,6 milyar dolar kazanarak hedge işleminden çıktı. Peki hedge işlemi nedir?

Hedge nedir?

Hedge, gelecekte oluşması beklenen finansal risklere karşı korunmak amacıyla herhangi bir para, emtia ya da finansal üründe sahip olunan pozisyonun tam tersi yönünde işlem açmaya denir.

Hedge işlemi forex piyasasında marjin sorununu çözmek veya stop out olmaktan korunmak amacıyla yapılır. Bu yöntem genellikle, riskten korunma amacından çok strateji olarak uygulanır.

Ackman, son zamanlarda yayınlanan bir podcast’de bu işleminin zamanlaması ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Aslında ne oldu, biliyor musunuz? Biz dedik ki; muazzam bir pozisyonumuz var .. kredi marjları finansal kriz sırasında daha fazla artarsa, pozisyonumuzu iki katına çıkarabiliriz. Ancak bu olmazsa ve hükümet de doğru adımları atarsa, bu fonun değeri sıfıra düşebilir ve hisse senetleri aynı değerlerine geri dönebilir.” Ve böylece çıkmaya karar verdik.”

Ayrıca Ackman, riskten korunma fonunun kârının 3 milyar dolardan fazlasını risk varlıklarına yatırım yapmak için kullandığını ekledi.

Bu arada, 23 Mart’tan bu yana S&P 500, yüzde 25’ten fazla yükseldi ve milyarder yatırımcıya ekstra büyük bir kâr daha kazandırmış oldu.

Bknz: Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Kaynak

 

 

Etiketler: