BTC : 82571 ₺ ETH : 2784 ₺ XRP : 1.856 ₺ LTC : 355 ₺ USDT : 7.648 ₺ XLM : 0.568 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Trump Bitcoin’e dans ettiriyor!

Trump Bitcoin’e dans ettiriyor!

Trump Bitcoin’e dans ettiriyor!
0

Trump Bitcoin’e dans ettiriyor. Trump İran’ı tehdit ediyor Bitcoin anında tepki veriyor. Amerika ve İran restleşmesi ve Bitcoin yorumlarını yazımızda bulabilirsiniz.


Trump Bitcoin’e nasıl bir hedef gösteriyor?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı donald Trump İranı tehdit etmeye başladı.  İran parlamentosunun Amerika’ya ölüm sloganları ile açılmasının ardından Trump, eğer İran’dan bir saldırı gelirse daha önce belirledikleri 52 bölgenin vurulacağını söyledi.

İşler o bölgede iyice karışmaya başladı, yaşanan gelişmelerin ardından şimdi tüm gözler İran’ın atacağı adımlarda. İran’ın barış ya da savaş tercihi dünyanın kaderini belirleyecek.

Diplomatik girişimler nasıl sonuç verecek göreceğiz. Önümüzde iki seçenek var ya savaş ya barış. Her iki durumda kripto para piyasası nasıl bir tepki verecek?

koinmedya_brave

Savaş olması halinde…

İran’ın retorik olmak yerine bir saldırı başlatmaya niyeti olup olmadığı merak edilen bir konu. Eğer böyle yaparsa, Amerika da karşılığını verecektir. Ancak her ikisi de böyle bir savaşı kazanamayacaklarını biliyorlar. Ama anlaşılan başka seçenekleri de yok gibi. Trump kendisi İran’ın hiçbir savaşı kazanmadığını söylerken Persler ile Greklerin  çatışmasına gönderme yapıyordu büyük ihtimalle.

Belkide İran, savaşın kaçınılmaz olduğunu düşünüyor ya da yanlış yapılmış bazı hesaplar söz konusu. Bu durumda ne olacağı şu anda gündemin en önemli konusu.

The Times gazetesine Amerika’nın üst düzey kıdemli bir ismi ” her duruma hazır olduklarını” söyleyen bir açıklama yaptı.

” Bölgedeki askerlerimizi savunma konumuna aldık” Amerika’nın her şarta hazır olduğunu söylerken ne demek istediği o kadar açık değil. Irak’taki gibi hükümeti devirip geriye bir enkaz da bırakabilir.

İran’da durum biraz daha farklı. İran, daha yakın zamanlarda kendi halkına ateş açan bir yönetime sahip. İranlı kadınların protestolarını durdurmak için ahlak polisi sayısını arttırdı. Parası iyice değer kaybetti bu arada. Lübnan’daki müttefikleri demokrasi konusunda protestolarla uğraşıyor. Herşeyden öte ekonomisi fazlasıyla kötüye gidiyor

Buna benzer nedenlerle İran halkı hükümetin düşmesini memnuniyetle karşılayabilir. Amerikan kamuoyu ise çoğunlukla savaş istemiyor ve bu konuda ikiye bölünmüş durumda.

Eğer savaş çıkarsa İran’ın, Amerika Irak’a müdahale ettiği zaman üstlendiği rolü bu defa Rusya İran’da üstlenebilir.  Ama, İran’ın Irak’taki menfaati kadar Rusya’nın İran’da menfaati var mıdır? -Şüpheli, bu durum karşısında Rusya gerilimden uzak durmayı deneyebilir.

Çok çeşitli ihtimaller içinde savaşın çıkma ihtimali yabana atılacak bir ihtimal değil.

Peki ya barış olursa

İran tarihinin en tehlikeli anlarına bakınca barışın iki şekilde gelme ihtimali var. Halk isyan edebilir veya ülkede hakim olan teokrasi yumuşatılabilir.

İran’ın barışa yanaşma ihtimali de göz önüne alınacak bir ihtimal. Ama böyle bir ihtimalin olup olmadığını anlamak için çok kesin kanıtlarımız yok. Ancak olayların bu derece büyüdüğü başka bir zaman dilimi olmadı şu ana kadar. Yakında savaş mı yoksa barış mı galip gelecek anlayacağız ancak peki bu durum Bitcoin için ne anlama gelebilir?

Bknz:Bitcoin 2020 rallisinin tetiklenebileceği günlerden geçiyoruz

Trump Bitcoin’e nasıl yön veriyor?

Ortadoğudaki savaş ihtimali Bitcoin yönünü yukarı doğru çevirdi. Bu hareket ya çok hızlı sonuca ulaşabilir ya da gelişmelere göre ters yönde de yol alabilir. Trump İran’ı tehdit ediyor, Bitcoin ise tepki vermekte gecikmiyor. Kaç gündür Trump Bitcoin’e dans ettiriyor desek yalan olmaz herhalde.

Savaş ya da barış her ihtimalde finansal olarak maliyetli bir süreç olacak ve büyük ihtimalle vergilerle bu maliyet kapatılmaya çalışılacak. Aşağıda Trump’ın Twitter paylaşımını bulacaksınız. Trump Amerikanın Askeri ekipman için 2 trilyon dolar harcadığını yazıyor. Tabi her zamanki gibi dünyanın en iyisi olduğun vurgulamadan da edemiyor. Eğer İran Amerika üssüne ya da herhangi bir Amerikalıya saldırırsa, o zaman Amerika’nın yeni askeri ekipmanlarını bu yolda kullanacağını ve bu konuda hiç tereddüt etmeyeceğini söylüyor.

Açıklanan 2 trilyon ülkenin milli gelirinin % 10’u. Bu demektir ki dolar ya da diğer yerel paralar % 10 değer kaybı yaşayabilir.

Zor bir para olarak Bitcoin de bu potansiyel değer kaybından etkilenebilir. Hatta bu potansiyel enflasyondan kaçmak için daha çok talep görebilir. Bitcoin’e sadece zenginler ilgi göstermeyecek böyle olursa, orta halli olanlarda paralarını olası enflasyondan korumak için Bitcoin’e yönelebilirler. Trump İran’ı tehdit ediyor Bitcoin de değer kazanarak cevap veriyor. Trump Bitcoin’e gidecek yönü göstermiş oluyor.

Böyle olursa Bitcoin fonlarını taşımak isteyenler için en kolay seçenek olacak. Şu sıralar işlem hacmi artış gösteriyor. Bitcoin için 10.000 doları yakalamak an meselesi olabilir.

Yaşanan bu olayların etkisi hemen piyasalarda kendisini göstermeye başladı. Petrol fiyatları % 3 arttı , altın %2 ve Bitcoin %5 artış gösterdi.

Her ne yaşanırsa bölgede en kazançlı çıkacak olan Bitcoin. Olayların gidişatı yatırımcıların bir an evvel pozisyon almalarına imkan sağlıyor aslında.

Uzun vadede şunuda görmekte yarar var kontrollü sermayenin olduğu Çin ve İran gibi ülkelerde işler yokuşa sürüldüğü zaman Bitcoin kritik varlık görevi görüyor.

İran ve Amerika sürtüşmesinde yatırım yapmak isteyenlerin gideceği yer Bitcoin olacak ve oluyor çünkü durumun büyük ölçekli bir çatışmaya doğru gittiği İran gibi bir ülkede Bitcoin en sağlam sığınak görevinde şu an. Trump Bitcoin’e konuştuğu her sözle bir şekilde yön göstermiş oluyor.

İran’da varlıklarını korumak isteyenleri uçuracak bir sermaye Bitcoin. Sadece İran’daki Bitcoin yatırımları, Bitcoin’i tüm zamanların en yüksek seviyelerine götürmek için yetecek durumda. Daha sonra, küresel spekülatörlere ve onların para duvarlarına çekilecek abartılı Bitcoin Beta var, böylece genişletilmiş bir ABD / İran çatışmasında Bitcoin fiyatı için kesin olan tek şey şimdiki fiyatından çok daha yukarılara çıkacağı. Trump konuşmaya devam etsin Bitcoin de roketlesin hatta dans etsin ama sakın savaş olmasın. Bitcoin tüm zamanların rekorunu kırsın istiyoruz bunu savaşmadan yapması en büyük dileğimiz.

Kaynak

Etiketler: