BTC : 63910 ₺ ETH : 1652 ₺ XRP : 1.383 ₺ LTC : 307 ₺ USDT : 6.903 ₺ XLM : 0.6409 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Ticaret savaşları, devalüasyon, Coinbase ve Ripple balina hareketi

Ticaret savaşları, devalüasyon, Coinbase ve Ripple balina hareketi

Ticaret savaşları, devalüasyon, Coinbase ve Ripple balina hareketi
0
huobi_koinmedya

ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşları dolar devalüasyonu riskini doğuruyor. Bu durum devalüasyon, Coinbase ve Ripple kavramlarını bir araya getiriyor. Devalüasyon riskinden dolayı Coinbase Borsasındaki Ripple ve Bitcoin işlem hacminin arttığı iddia ediliyor.


Devalüasyon, Coinbase ve Ripple

7,4 milyon dolar değerinde XRP, 16 Mayıs tarihinde bilinmeyen hesap/hesaplardan Coinbase Borsası hesaplarına aktarıldı. Ancak XRP’lerin Binance, HBTC, Kraken ve Bitstamp borsaları hesaplarından aktarıldı tahmin ediliyor. Coinbase’in Ripple’ı New Yorkluların hizmetine sunması, XRP yatırımcıları için Coinbase’i cazip hale getirmiş olabilir.

Diğer önemli bir haber ise son 4 gün içerisinde Ripple blockchain sistemi üzerinde yaklaşık 17,000 adet XRP hesabının açılmasıdır. Sadece 15 Mayıs tarihinde oluşturulan elektronik hesap adedi 5,891’dir. Son 24 saat diliminde toplam XRP işlem hacmi 1,7 milyar doların üstüne çıkmıştır.

Son günlerde Bitcoin ve Ripple gibi kripto paraların işlem hacminde ve fiyatlarındaki artışın nedenleri tartışılıyor. Celsius’un CEO’su Alex Mashinsky çok farklı bir noktaya değiniyor. Son günlerde Çin ve ABD arasında yaşanan ticaret savaşları sadece iki ülkenin makro ekonomik değişkenlerini değil, küresel ekonominin dengesini değiştirecek cinsten.

koinmedya_brave

ABD-Çin ticaret savaşları Çinlileri Bitcoin almaya itiyor, başlıklı haberimizde bu konu üzerine değinmiştik. Çin Yuan’ında yaşanan devalüasyon Çinlileri Bitcoin ve kripto para almaya yönlendiriyor. Ancak ABD tarafında da karşı bir devalüasyon hamlesinin gelmesi olasılık dahilinde. Mashinsky, ABD’lilerin de dolar devalüasyonu ihtimaline karşı Bitcoin ve Ripple gibi kripto paralara yönelebileceklerini ileri sürmektedir.

ABD merkezli Coinbase Borsası’ndaki Bitcoin fiyatları ile Hong Kong merkezli Bitfinex Borsası Bitcoin fiyatları kıyaslandığında, Coinbase Borsasındaki fiyatların daha yüksek olduğu görülüyordu.  Dolayısı ile bu olgu, Bitfinex Borsasında Bitcoin alım-satım hacminin Coinbase’e göre yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak son günlerde bu fiyat farkının azalması Coinbase Borsasındaki işlem hacminin arttığını gösteriyor. Mashinsky’ye göre bu durum ABD kripto para piyasasında Bitcoin talebini arttığını yansıtıyor.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Bitcoin’in fiyat artışı Ripple’ın işine gelir: Peki neden?

koinmedya_brave

Avrupa Merkez Bankası stabil coin’leri Bitcoin’e tercih ediyor

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak