1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Theta gündem: Google anlaşması hakkında yeni gelişmeler

Theta gündem: Google anlaşması hakkında yeni gelişmeler

Theta gündem: Google anlaşması hakkında yeni gelişmeler
0

Theta Google anlaşması etkisi ile Theta fiyatlarında ciddi pump yaşandı. Ardından yerçekime yenik düşen fiyatlar başladığı noktaya geri döndü.


Theta Google anlaşması balon mu?

Blockchain tabanlı video paylaşım platformu Theta, Google ile anlaştığına dair açıklamalarda bulundu. Bu açıklamanın ardından Theta fiyatlarında yüzde 50’nin üzerinde değer artışı yaşandı. Hatta 13 Mart tarihindeki dip değere kıyasla Theta fiyatlarındaki değer artışı %1,500’ü buldu.

theta google anlaşması Theta gündem: Google anlaşması hakkında yeni gelişmeler

Ancak Theta-Google anlaşması hakkında ciddi şüpheler oluştu. The Block’un yöneticisi Larry Cermak, CoinDesk tarafından “Theta-Google Anlaşması” başlığı ile duyurduğu haberin altına ilginç bir cevap verdi:

koinmedya_brave

“Gülmekten yarıldım. Google’un kimseyle anlaştığı yok. Klasik saçma açıklamalardan biri.”

Aşağıda Google haberi etkisi ile yaşanan Theta fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. Fiyatlar önceden planlanmış şekilde hareket ediyor izlenimini veriyor.

theta google anlaşması Theta gündem: Google anlaşması hakkında yeni gelişmelerTheta Google anlaşmasının açıkça fiyatları manipüle ettiğini görüyoruz. Bu tür eylemler regüle edilmiş finansal piyasalarda gerçekleşmiş olsaydı ciddi hukuki karşılığı olacaktı. Theta’nın  ciddi para ve hapis cezası ile karşı karşıya kalma ihtimali vardı.

Lütfen Bkz: Önemli Ethereum yorumları: Uzmanından şok Ethereum (ETH) yorumu

Ülkemizde de sermaye piyasalarındaki manipülasyonlar bankacılık kanunu çerçevesinde yasaklanmış durumda.

Bilgi Bazlı Piyasa Dolandırıcılığı (6362 sayılı SPKn md. 107/2):

6362 sayılı SPKn’nun 107 nci maddesinin ikinci fıkrasında (107/2), aynı maddenin birinci fıkrasında öngörülen işlem bazlı piyasa dolandırıcılığına paralel olarak, sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerini ve yatırımcıların kararlarını etkileyebilecek bilgiye dayanan bazı fiiller cezai müeyyideye bağlanmıştır. Bu düzenleme uyarınca, “sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayan” kişilerin 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacağı hükme bağlamıştır.

Kaynak

Total
0