1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Tezos gündem: Tezos (XTZ) helal sertifikası aldı

Tezos gündem: Tezos (XTZ) helal sertifikası aldı

Tezos gündem: Tezos (XTZ) helal sertifikası aldı
0

Tezos gündem: Tezos blockchain helal sertifikası için gerekli incelemelerden geçti. Blockchain ve buradaki işleyişi inceleyen İslami kuruluş, söz konusu blockchainin İslami finansın uyguladığı kurallara uygun olduğu sonucuna vardı. Bunanla blockchain teknolojisini araştırmak ve kullanmak isteyen ilgili finans kuruluşları için Tezos potansiyel bir kullanım alanı olacak.


Tezos gündem: Tezos (XTZ) helal sertifikası aldı

Tezos Gulf, varlıklar ve uygulamalar için açık kaynak ve halka açık bir blockchain. Bu blokchain, Bahreyn merkezli Şeriat Kurumunu (Shariyah Review Bureau – SRB), kendisine danışman olarak atadı.

SRB, Tezos blockchainin yönetim mekeanizması, Proof of Stake (PoS) konsensüs sürecini ve resmi onaylama tekniklerini değerlendirerek helal sertifikası verdi. Buna göre kurum Tezos blockchainin İslami usullere uygun bir şekilde çalıştığını tescillemiş oldu.

İlgili – Tezos Rehberi: Tezos nedir? Tezos coin nasıl alınır, nasıl satılır? Geleceği var mıdır?

koinmedya_brave

Tezos platformunu global doğrulayıcılar, araştırmacılar ve geliştiriciler topluluğu destekliyor. Dünyadaki ilk gerçek anlamda proof of stake olan blockchain olarak kabul ediliyor. Tezos blockchain çok farklı kesimler tarafından kullanılıyor. Çoğunlukla da geleneksel finans piyasalarındaki kurum ve kuruluşlar buraya başvuruyor.

Tezos Gulf Başkanı Waleed Rassuli, Tezos’un helal sertifika almasının İslami finansal kuruluşların da bu blockchaini kullanmasına yol açacağını söylüyor. Waleed Rassuli şöyle konuşuyor: “Dijital menkul kıymet ve tahvil için blockchain tabanlı seçenekleri araştırmak isteyen ve aynı zamanda İslami finansal kuruluşların ekosistemiyle uyumlu bir platformda tahvil çıkarmak isteyen İslami finans kurumlarının potansiyelini görüyoruz. Bizim blockchainin, İslami sektörü ileriye taşıyacak dijital varlık sınıfının canlı bir versiyonunu teşvik edeceğini umuyoruz.”

İlgili – Tezos fiyat tahmini 2020-2022-2025

İslami usullere uygun olduğuna yönelik sertifikayı ise Bahreyn merkezli Şeriat Kurumunu (Shariyah Review Bureau – SRB) verdi. SRB, 15 yılı aşkın süredir hizmet verdiği büyük ulusal ve uluslararası finans kurumları tarafından tanınıyor.

Açık kaynak ve halka açık bir blockchain olduğu için Tezos birçok finansal kuruluşun ilgisini çekiyor. Ayrıca proof of stake olması da ayrı bir cazibe kaynağı. Özellikle hükümetler ve resmi devlet kuruluşları blockchain olarak Tezos’u tercih ediyor.

Kaynak

Etiketler: