1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Tezos Rehberi: Tezos nedir? Tezos coin nasıl alınır, nasıl satılır? Geleceği var mıdır?

Tezos Rehberi: Tezos nedir? Tezos coin nasıl alınır, nasıl satılır? Geleceği var mıdır?

Tezos Rehberi: Tezos nedir? Tezos coin nasıl alınır, nasıl satılır? Geleceği var mıdır?
0

Tezos nedir: En gözde POS tokenlerinden biri olan Tezos coin (XTZ), geliştiricilerin sansürlenemeyen ve üçüncü kişiler tarafından kontrol edilemeyen merkezsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmeler oluşturmalarına izin veren, açık kaynaklı bir blockchain platformudur.


Tezos nedir? Kapsamlı Tezos rehberi 

Ekonomik belirsizlik dönemlerinde bile kendini kanıtlamayı başaran az sayıdaki kripto para projesinden birisi olan Tezos, özellikle uzun vadeli yatırım için geleceği parlak bir proje olarak görülüyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana XTZ, ardı ardına elde ettiği kazanımlarla daha fazla yatırımcıyı projeye çekmeye başladı. Peki XTZ’yi özel kılan şey neydi? Tam olarak Tezos nedir? XTZ geleceği neden parlak bir kripto olarak görülüyor?

Tezos, geliştiricilerin sansürlenemeyen ve üçüncü kişiler tarafından kontrol edilemeyen merkezsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmeler oluşturmalarına izin veren, açık kaynaklı bir blockchain platformudur.

koinmedya_brave

Tezos’u diğerlerinden farklı kılan en önemli özellik, blockchainin kendi kendini geliştirebilmesi ve hard fork gibi bölünmeye gerek kalmadan değişebilmesidir.

Tüm Tezos (XTZ) sahipleri, resmi ve sistematik bir prosedürle protokol yönetimine katılabilir. Ve protokol değişikliği önerilerine oy vererek onaylama veya reddetme imkanına sahiptirler.

Kısacası Tezos, tüm katılımcıların yönetime dahil olarak platformun gelişimine katkıda bulunabildiği bir blockchain projesidir.

Bknz: Haftanın önemli Tezos haberleri: XTZ’de beklentiler, yorumlar, analizler ve Tezos (XTZ) fiyat tahminleri

Tezos nedir? XZT hakkında bilinmesi gerekenler 

Yıldız destekçileri ve güçlü bir ekiple birlikte rekor kıran bir ICO olarak başlayan bu proje, zamanla sahte davaların ve yoğun bir içgüdünün odağı haline geldi.

tezos Tezos Rehberi: Tezos nedir? Tezos coin nasıl alınır, nasıl satılır? Geleceği var mıdır?

Buna rağmen ekip, gemiyi doğru bir şekilde yönetmeyi başardı ve yeniden yapılandırmaya girişti. Bunları gerçekleştirdikten kısa bir süre sonra da tahsis edilen tokenler dönemine ve beta sürümüne geçti.

Tezos, ilk başta kendi “kendini onaran – self amending” bir kripto para olma hedefiyle yola çıktı. Bu şekilde hard fork ve benzeri olaylardan etkilenmeyeceği düşünülüyordu.

Projenin kurucusu Arthur Breitman, pazarda bu alanda çok ciddi sorunlar olduğunu düşünüyordu. Ve eğer bu sorunlara çözüm bulan bir kripto para çıkarırsa; bu yeni tokenin, piyasanın hakimi olacağını iddia ediyordu.

Tezos nedir ve hangi çözümleri sunuyor?

“Teoz nedir” sorusunu belki de en basit şekilde; program geliştiriciler tarafından en baştan inşa edilen eşsiz bir blokchain olarak cevaplayabiliriz.

Mevcut bir projenin üstüne ekstra bir katman ekleyerek oluşturulan veya var olan başka bir platformun üzerinde geliştirilen blokchain mantığına dayanmıyor. Tezos yeni inovasyonları birleştirebilen bir blockchain yaratmak istiyor.

Ethereum gibi Tezos da, üzerinde akıllı sözleşmeler geliştirilmesine izin veren ve toplum odaklı merkeziyetsiz bir konsensus mekanizması ile güvenli ve geleceğe dönük bir proje olarak tasarlandı.

Tezos nedir sorusunun yanıtını siz değerli okuyucularımıza vermeye çalışacağız. Bu yazımızda en gözde POS tokenlerinden biri olan Tezos (XTZ)'u incelemeye çalışacağız. Tezos nedir? Tezos/XTZ nasıl alınır, nasıl satılır? Tezos geleceği nasıl?

Hatta Tezos, piyasa lideri Bitcoin ve akıllı sözleşmelerin lideri olan Ethereum’dan daha işlevsel bir blockchain teknolojisi inşa etmeyi hedefliyor.

Tezos nasıl çalışır?

Tezos‘taki PoS konsensüsü ile kullanıcılar, blokchaindeki konsensüsü korumaya yardımcı oldukları için ödüllendirilir. Ayrıca geliştiriciler, Tezos protokolünde bazı değişiklikler veya yükseltme önerisinde bulunabilir.

Tezos ayrıca, yeni özelliklerin gelişimini hızlandıran, hataların tespit edilmesine ve daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına imkan sunan zincir üzerindeki ödül sistemiyle de dikkat çekiyor.

Değişiklik topluluk tarafından onaylanır ve bir sonraki güncellemeye eklenirse, bu geliştiricilere XTZ ile ödeme yapılır. Bunun iki faydası var: Geliştiricilerin hem Tezos’un gelişimine katılmalarını teşvik ediyor hem de ağın bakım ve geliştirilmesinin tek elden yapılmasının önüne geçiyor.

Sistem geliştiricileri onaylanan yükseltmeler için token aldıklarından dolayı, Tezos ağındaki çalışmaları için yapılan giderleri derhal tazmin edebiliyorlar. Ve kurumsal bir sponsora, işverene veya başka bir geleneksel finansal ödüle ihtiyaç duymuyorlar.

Tezos kurucuları ve geliştirici ekibi

Tezos’un başlıca kurucuları Arthur ve Kathleen Breitman’dır. Ayrıca projenin arkasında, ağın ve blokchain tenolojisinin kurulmasına katkıda bulunan Vincent Bernadoff, Bozman Çağdaş, Benjamin Canou ve diğer geliştiricilerden oluşan bir ekip bulunuyor.

Arthur Breitman, GoldmanSachs ve Morgan Stanley’de görev alan eski bir Wall Street çalışanıdır. Kathleen ise geçmiş dönemde, bir blockchain konsorsiyumu olan Bridgewater Associates ve R3 gibi bir dizi farklı şirkette çalıştı.

Ayrıca Tezos’un, Tim Draper gibi, Silikon Vadisi girişim kapitalistlerinden bazı etkili destekçiler ve yatırımcıları da var. Draper, FBI tarafından açık artırmaya konan İpek yolu Bitcoin’lerinin büyük bir kısmını satın aldığında, kripto-para sektörünün en büyük boğaları arasına girdi.

Draper aynı zamanda Breitman’ın, Tezos’un anlaşmazlık olayları sırasındaki olumsuz tutumları ile yüzleştikleri sırada şirkete verdiği destekle oldukça ses getirdi.

 XTZ yatırım – Tezos geleceği nasıl?

2017 yılının sonunda yaşanan boğa kosusunda, %1000’den fazla yükselerek müthiş bir performans gösterdi. Fakat 17 Aralık 2017’de 12 dolara kadar yükselen kripto, diğerleri gibi elde ettiği kazanımları kaybetti.

Bununla birlikte, Aralık 2018’de 0.315 doların altında tüm zamanların en düşük seviyesini gören Tezos, yavaş yavaş gidişatı tersine çevirmeye başladı. 2019 yılı boyunca da etkileyici bir performansla toparlanmaya devam etti.

Kasım 2019 civarında ise fiyatı patlama aşamasına geçti ve Şubat 2020’de 3,92 dolara kadar yükseldi. Bunun sonucunda kripto para, piyasa sıralamasında da bir bir rakiplerinin önüne geçti.

Aralık 2018’de 22. sırada olan XTZ, bugün 10. sırada yer alıyor. Piyasa değeri de yükselerek, 2 milyar dolara ulaştı. Tezos’un, yaklaşık 10x yaptığını söyledik. Tabi bu yükselişin arkasındaki sebepler de belli.

Bknz: Güncel Tezos fiyat tahmini Güncel Tezos fiyat tahmini 2020-2022-2025

Son bir yıl içinde Tezos (XTZ) öenmli birkaç kripto para borsası tarafından listelendi. Bunlar arasında OKEx, Binance ve Coinbase de var. Bu durum, kripto paraya çok büyük bir erişilebilirlik ve likidite sağladı.

tezos Tezos Rehberi: Tezos nedir? Tezos coin nasıl alınır, nasıl satılır? Geleceği var mıdır?

Aynı şekilde bir proof-of-stake coinlerinden biri olan Tezos’un sahipleri de XTZ’lerini stake yaparak yaklaşık yüzde 6’lık bir kazanç sağlayabiliyor.

Bu özellik 2019’un ikinci yarısında daha da yaygınlaştı. Çünkü birden fazla kripto para borsası, XTZ için stake desteği vermeye başladı.

Tezos kurucuları ve Tezos Vakfı arasında gerilim

Geçtiğimiz aylarda yaptıkları yorumlar, ikilinin projeden ayrılacakları şeklinde yorumlanınca; Tezos hayranları Reddit üzerinden Tezos kurucuları Arthur ve Kathleen Breitman’dan bir açıklama talep etti.

tezos Tezos Rehberi: Tezos nedir? Tezos coin nasıl alınır, nasıl satılır? Geleceği var mıdır?

Bazılarına göre bu yaşananlar gereksiz bir “okul tiyatrosu” gibi. Daha önce de benzer şeyler yaşanmıştı. Ve yıllarca Breitman’lar ile eski Tezos Vakfı başkanı arasında devam eden dava, adeta bir kara bulut gibi projeyi gölgelemişti. Topluluk ise benzer bir anlaşmazlığın yeniden patlak verebileceği endişelerini taşıyor.

Aslında, topluluğun böyle düşünmesine neden olan birçok neden var. Tezos, 2018’de kendisini sürekli güncelleyebilen ve en iyi yeni fikirleri özümseyebilen dünyanın ilk “kendini değiştiren” kripto para birimi olarak ortaya çıkmıştı. Yani onu oluşturanlara ihtiyaç duymayan bir blockchain projesi olarak.

Buna göre projenin mimarı olan Arthur Breitman, Tezos’tan kendisini uzaklaştıracaktı. Başlamasından kısa süre sonra da bunu yapmaya başladı. Ancak daha sonra hiçbir açıklama yapılmadan Tezos’un Teknik Yönlendirme Komitesi’den adı çıkarıldı. Bu da topluluk arasında şaşkınlık ve tartışmalara yol açtı.

Aşağıdaki görselden de Arthur Breitman’ın isminin söz konusu komiteden çıkarıldığı görülüyor. Bu konuda bir yorum ise Breitman’ın eşi ve ortağı olan Kathleen’den geldi.

Kathleen, platformda yeni bir proje başlatmayacaklarını söyledi. Bu da Breitman ile Tezos Vakfı arasında ilişkilerin yeniden bozulduğunu dair, topluluk arasında daha fazla spekülasyona yol açtı.

tezos-tezos-nedir-tezos-coin-tezos-nasil-alinir-xtz-nedir

Tezos’un kurucuları Arthur ve Kathleen Breitman, projeden uzaklaşabilecekleri yönünde bir imada bulunduktan sonra, proje sert eleştirilerin odak merkezi oldu. Topluluk vakfı yetersizlikle ve yapılan yatırımlar konusunda yeterince şeffaf olmamakla suçladı.

Arthur’un Tezos Teknik Danışma Kurulundan çıkarılması ve Kathleen’in protokolü yönetme konusundaki ilgisizliği, XTZ destekçileri arasında endişelere yol açtı.

İlgili – Tezos’un geçen yıl 10x yaptığını biliyor muydunuz!?

Sonuç olarak Tezos sularında yeni bir fırtına yaklaşıyor diyebiliriz. Ama bu arada bir şey daha gün yüzüne çıkmış oluyor. Bütün bu eleştiriler şuna dikkat çekiyor. Arthur ve Kathleen Breitman tarafından oluşturulan ağ güçlü bir yapıya sahip.

O kadar ki ağın kurucuları olmadan da artık yoluna devam edebilir. Yani tam da tasarlandığı gibi gerçek anlamda bir merkeziyetsiz blockchain olduğunu göstermeye başlıyor.

Fakat tüm bunlar olurken ve Tezos topluluğunda endişeler devam ederken, bu kripto para birimi “FUD” olarak bilinen duygulara yenik düşmedi. Ve hepimizin malumu olan o Kara Perşembe günündeki kayıpları geri almayı başardı.

Aslında, XTZ yaklaşık %187 oranında arttı ve pek çok teknik endeks kripto para biriminin daha fazla yükseliş için hazırlandığını ortaya koyuyor. Bu endekslere göre, Tezos yatırım konusunda hala umut vadediyor.

Tezos (XTZ),  geçtiğimiz ayın en iyi performans gösteren kriptolarından biri oldu. Tezos yatırım olarak ilgi odağı haline geldi. Bu dev yükseliş sürecinde, Tezos’la birlikte sadece Chainlink kayda değer bir artış gösterdi.

Esasen bu güçlü momentum, kriptonun piyasanın geri kalanına meydan okumasına neden oldu. Hatta o kadar güçlü bir yükseliş eğilimi gördü ki ayıların, bu girişimi önleme veya geçersiz kılma konusunda başarı şansı neredeyse hiç yoktu.

Bu gücün arkasındaki en önemli faktör, proof-of-stake (PoS) piyasasına hakim olan genel yükseliş eğilimiydi. Doğal olarak, Tezos’un bu alandaki rakiplerinin birçoğu da yukarı yönlü muazzam bir ivme yakaladı.

Uzun vadeli Tezos fiyat tahminleri

Tezos yatırım için güçlü sinyaller veriyor!

Bu mevcut aralığın zirvesi, kriptonun 12 Mart’taki tüm piyasayla birlikte yaşadığı büyük düşüşünün ardından gördüğü en yüksek fiyata tekabül ediyor. Dolayısıyla bu seviyenin üzerinde gerçekleşecek bir kırılma, teknik açıdan oldukça önemli.

tezos-tezos-nedir-tezos-coin-tezos-nasil-alinir-xtz-nedir

Proof-of-Stake sektörü 2020’in ilk çeyreğinde önemli bir büyüme kaydediyor

Blockchain araştırma şirketi Messari’nin yakın tarihli bir raporuna göre, giderek popülerleşen staking hizmeti, ikinci çeyrekte daha da güçlü bir trende dönüşebilir. Nitekim, Coinbase ve Binance gibi sektörün en gözde kripto borsaları, kullanıcıların tokenlerini otomatik olarak stake etmesine izin veriyor.

“Daha fazla borsa ve muhafaza platformu (hatta belki de fonlar) staking platformlarını eklemeye veya desteklemeye başladığında, staking önümüzdeki çeyrekte çok daha önemli bir tema olacak.”

Ayrıca Tezos’daki çılgın yükseliş trendinin, Coinbase’nin, platformda stake edilen XTZ tokenleri için staking ödülleri vermeye başladığı yönündeki haberlerle örtüştüğünü de unutmamak gerekir.

Platform bu özelliği, 2019’un Kasım ayı başlarında kripto 1.00 doların altında işlem görürken uygulamaya koydu. Duyuru yapıldıktan hemen sonra, kripto yaklaşık 4.00$‘a kadar yükseldi.

Bununla birlikte, PoS projelerinin gelişmesi ve staking alanındaki girişimlerin artmasıyla benimsenme noktasında büyük bir dönüşüm başlayabilir. Bu da önümüzdeki çeyrekte Tezos ve diğer PoS tokenlerin daha fazla ivme kazanmasına yardımcı olabilir.

Bu arada Tezos’un 2019 yılı performansına bakacak olursak, kriptonun geçtiğimiz yıl muhteşem bir performans sergilediğini görebiliriz. 2019’a 0,47 dolarlık işlem fiyatıyla başlayan XTZ, yıllık bazda Bitcoin’den çok daha iyi bir performans sergiledi ve %269.93‘lük bir artış elde etti.

Aşağıda gösterilen altı aylık XTZUSD fiyat grafiğinden de anlaşılacağı üzere Tezos, %33,12 değer kazandı ve 16 Haziran’da 1.298$’dan işlem görürken, 13 Aralık’ta 1.728$’a yükseldi.

tezos-tezos-nedir-tezos-coin-tezos-nasil-alinir-xtz-nedir

Temel dinamikler XTZ’de büyük bir ralliye işaret ediyor!

Şüphesiz XTZ, 2020’de de kripto para piyasasının en kârlı varlıklarından biri oldu. Tezos blockchain ağı bir dizi gelişme ile birlikte kitlesel kabul noktasında bir patlama gösterdikten sonra, tokenin yükseliş eğilimi özellikle Nisan ayında hız kazandı.

Ayrıca yakın zamanda, dijital transfer platformu Vertalo ve ticaret sistemi tZero, Tezos blockchaini üzerinde 300 milyon dolar değerinde gayrimenkulü tokenize etmek için bir araya geldi. Ayrıca, Ethereum geliştirici ortamı Truffle, Tezos’a destek eklediğini ve kullanıcılarının blockchainde uygulamalar geliştirmesine ve dağıtmasına izin verdiğini açıkladı.

Tezos nasıl alınır, nasıl satılır?

1. Adım: Bir Tezos coin cüzdanı alın

Tokenlerinizi saklamak için güvenli bir yere ihtiyacınız olacak. Tezos’u destekleyen pek çok cüzdan veya kripto uygulaması, Tezos coin’e ait hesaplar oluşturmanıza veya ağ kaynaklarına token aktarmanıza olanak sağlayan ek işlevler sunar.

Ayrıca kripto para birimi için, Ledger Live, Trust Wallet gibi gibi pek çok popüler seçenek mevcut. Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi, bir Tezos cüzdanı seçerken ve güvenlik önlemleri alırken dikkatli olmakta fayda var.

Şifreniz çalındığında ve cüzdanınız açılmaya çalışıldığında, sizi mobil veya e-posta yoluyla uyaran 2 faktörlü kimlik doğrulama içeren cüzdan çözümlerine başvurmak daha mantıklı olabilir. 

Şunu da belirtmeliyiz ki: Tezos cüzdanı, sahip olduğunuz XTZ değerini depolayan bir cüzdan değildir. XTZ’lerinizi kullanabilmeniz için gerekli olan özel ve genel anahtarı barındıran yazılımlardır.

Tezos cüzdanları, XTZ bakiyenizi görebileceğiniz ve blockchain sistemi ile diğer Tezos cüzdanlarına transfer edebilmenizi sağlar.

Her cüzdanının bir adresi bulunur ve bu adres kod 26 ila 35 karakter arasında rakam ve harflerden oluşur. Bu adres, Tezos cüzdanınızın başkaları tarafından görülebilen ve cüzdanınıza XTZ göndermelerini sağlayan genel anahtardır. Bu adres ile başka cüzdanlardan, kendi cüzdanınıza da XTZ gönderebilirsiniz.

Sahip olduğunuz cüzdandan başka bir cüzdana XTZ gönderme işlemi için ise, cüzdanınızın özel anahtar (private key) kodunu kullanmanız gerekir.

Tezos cüzdanı ile, bakiyenizdeki XTZ’leri fiat paralara (Türk Lirası, Dolar, Euro vb.) dönüştüremezsiniz. Bu işlem için kripto para borsalarını kullanmanız gerekir.

  • Masaüstü
  • Kağıt Cüzdan
  • Web (Online) olmak üzere 3 tür Tezos cüzdanı vardır.

2. Adım: Tezos coin almak için bir borsaya kaydolun

Coinbase veya Binance gibi Tezos’u destekleyen bir kripto para borsası seçin. Coinbase, Huobi veya Kraken üzerinden Tezos coin satın alabilirsiniz.

tezos Tezos Rehberi: Tezos nedir? Tezos coin nasıl alınır, nasıl satılır? Geleceği var mıdır?

3. Adım: Hesabınıza para yatırın

Her borsanın, hesaba para yatırma seçenekleri farklı olabilir. Örneğin Kraken, Fedwire transferleri aracılığıyla yapılan hesap finansmanını desteklerken; Coinbase ise banka kartlarını, ACH transferlerini ve banka havalelerini destekler.

Burada hesabınıza para yatırmadan önce, (eğer varsa) transfer ücretlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca Coinbase’den banka kartı alımları anında yapılırken, diğer finansman yöntemlerinde birkaç gün beklemek gerekebilir.

4. Adım: Borsa hesabınızdan Tezos coin satın alın

Doğrudan Tezos coin satın alabilir, satabilir veya borsa cüzdanınızda muhafaza edebilirsiniz. Bununla birlikte, coinlerinizi başka bir cüzdana da taşıyabilirsiniz.

Ayrıca XTZ’yi şu anda bu borsalardan, doğrudan Türk Lirası ile satın almak mümkün değil. Önce yerli bir borsaya TL yatırarak, ardından Bitcoin (BTC) satın almalısınız. Ve BTC’lerinizi Okex, Huobi ve Kucoin gibi yurt dışı borsalarından birine transfer ederek BTC’lerinizi XTZ satın almak için kullanmanız gerekir.

Türk Lirası ile doğrudan Tezos satın almak için ise, Türkiye’deki Paribu veya BtcTurk gibi kripto para borsalarını kullanabilirsiniz.

Tezos nedir, Tezos coin hakkında daha fazlası için tıklayınız

Etiketler:
Total
0