BTC : 84850 ₺ ETH : 2814 ₺ XRP : 2.192 ₺ LTC : 427.2 ₺ USDT : 7.296 ₺ XLM : 0.7698 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Tether krizi geri mi dönüyor? 39 adrese şok yaptırım!

Tether krizi geri mi dönüyor? 39 adrese şok yaptırım!

Tether krizi geri mi dönüyor? 39 adrese şok yaptırım!
0
huobi_koinmedya

3’üncü büyük kripto para Tether krizi devam mı ediyor? Tether aleyhine New York Başsavcısı tarafından yürütülen soruşturmalar var.


Tether krizi

Tether değerini dolara birebir eşitlemiş stabil coin (istikrarlı kripto para) olarak biliniyor. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların değerleri aşırı volatilite gösterirken Tether’in değerinde 1 cent’ten az çok düşük marjda dalgalanma yaşanıyor. Tether’deki istikrar ve işletim ücretinin düşüklüğü nedeniyle Tether, ciddi biçimde talep görüyor. Bu nedenle işlem hacmi en yüksek olan kripto para Tether (USDT).

USDT’nin yüksek talep görmesi nedeniyle Tether, 2020 yılı boyunca sürekli piyasa arzını arttırdı. Tether’in toplam piyasa büyüklüğü 2020’ye girdiğimiz ilk dönemde 4 milyar dolar civarındayken 9 milyar doların üstüne çıktı.

Tether krizi Tether krizi geri mi dönüyor? 39 adrese şok yaptırım!

koinmedya_brave

Ancak Tether’in başı mahkemeler ve denetçilerle dertte. İlk sorun piyasada işlem göre her bir Tether karşılığında 1 doların teminat altına alınması vaadinde yatıyor. Tether her USDT coin için 1 dolar teminat olarak banka hesabında tuttuğunu iddia etmişti. Ama yapılan incelemelerde bu oranın %100’ün altında olduğu gözlendi.

Diğer sorun ise Tether’in kardeş işletmesi Bitfinex’in illegal biçimde Tether’e ait 850 milyon dolarlık fonu kullanmış olması.

Yukarıdaki sorunlar ABD mahkemelerine konu oldu ve davalar devam ediyor.

Üçüncü sorun  olarak son günlerde Tether’in bazı hesapları dondurduğunu öğreniyoruz. Toplam 39 Tether hesabının dondurulduğu ileri sürülüyor. Gerekçe olarak hukuki sorunlar ileri sürülüyor. Bu hesaplarda yaklaşık 8 milyon dolarlık Tether olduğu iddia ediliyor. Bu hesapların kullanıcıları, bu hesaplara para alamıyor ve bu hesaplardan para gönderemiyor.

koinmedya_brave

Tether’in söz konusu kararı almasındaki hukuki gerekçe net biçimde açıklanmış değil ama verilen karar kripto para piyasalarının merkeziyetsizlik ilkesine zarar veriyor. Yani Tether finansal dünyaya pek de özgürlük sağlamıyormuş. Bazı kripto para yorumcuları merkezi bankalarla Tether arasında ne fark var eleştirisinde bulunuyor.

Kaynak