BTC : 80937 ₺ ETH : 1.786 ₺ XRP : 44.48 ₺ LTC : 7.72 ₺ USDT : 337.9 ₺ XLM : 0.2304 ₺
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Güncel Tellor (TRB) rehberi: DeFi projesi olan TRB token nedir? TRB haber-yorum ve analiz

Güncel Tellor (TRB) rehberi: DeFi projesi olan TRB token nedir? TRB haber-yorum ve analiz

Güncel Tellor (TRB) rehberi: DeFi projesi olan TRB token nedir? TRB haber-yorum ve analiz
0

Tellor TRB token nedir? Yüksek değer taşıyan zincir dışı (off-chain) verileri akıllı sözleşmelere getirmek için oluşturulmuş merkeziyetsiz bir Oracle hizmeti sunmayı hedefliyor.


Tellor TRB token nedir?

Tellor, yüksek değer taşıyan zincir dışı (off-chain) verileri akıllı sözleşmelere getirmek için oluşturulmuş merkeziyetsiz bir Oracle hizmeti sunuyor.

Tellor bir DeFi projesidir. DeFi Decentralized Finance’in kısaltmasıdır ve “Merkeziyetsiz Finans” anlamına geliyor.

koinmedya_brave

Neden Tellor’a ihtiyaç duyuldu?

Ekip daha önce Ethereum protokolünün bir türevi olan ve oracle’a ihtiyaç duyan Daxia isimli bir startup ile yola çıkmış.

Daxia, kripto fiyatlandırma çiftlerini short ve long olarak temsil edecek şekilde token’lar yaratmış, örneğin BTC/USD çifti. Sözleşmeleri yerine getirmek için fiyat verilerini sağlamak adına merkezi bir oracle’a güvenilmiş.

Bunun tamamen merkeziyetsiz bir protokol olma hedeflerine uymadığını düşünmüşler ve bu yüzden ihtiyaçlara uygun merkezi olmayan bir oracle bulmak için yola çıkmışlar. Tellor bu yüzden ortaya çıkmış.

Oracle nedir?

Oracle İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri olarak tanımlanabilir. Oracle ile büyük miktarda verileri güvenle tutabiliriz. Aynı anda çok büyük insan kitlelerine bunları yansıtabilir, gösterdiğimiz veriler arasından seçim yapabilir ve düzenleyebiliriz. Oracle veritabanı bu yüzden bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Oracle veritabanı verilerin tamamını güvenli bir biçimde tutarak on binlerce insana aktarabildiğimiz yapıdır. Temelde veritabanı yönetimi olarak dünya üzerinde en büyük projelerin altında yer alır. Zaten Microsoft’tan sonra en büyük şirket Oracle olduğu için dünya genelinde büyük projeler için Oracle veritabanı kullanılır.

Tellor’da ise “oracle” gerçek dünyadaki zincir dışı verileri temin eder ve bu verileri akıllı sözleşmeler tarafından kullanılacak şekilde blockchain’e gönderir. Genel anlamda bu, üçüncü taraf bir hizmet tarafından sağlanan bir veri akışıdır.

“Oracle Sorunu” nedir?

Ethereum’daki akıllı sözleşmeler tamamen bağımsız çalışır ve zincir dışı verilere herhangi bir şekilde erişim kısıtlıdır. Dolayısıyla bazı akıllı sözleşme türleri, zincir dışı veri noktalarına ulaşmak için dış sağlayıcılara (bir oracle) güvenmek zorunda kalıyor.

Sorun şu ki, başarısızlıkta merkezi sistemin kilit rol oynadığı merkeziyetsiz bir akıllı sözleşmeniz var. Bu, merkeziyetsizliği önemseyen herkes için açık bir problem.

TRB token bu sorunu nasıl çözüyor?

trb-token-nedir

Tellor, ilgili tarafların bir zincir dışı (off-chain) veri noktasının (örneğin ETH/USD) değerini talep edebilecekleri bir sistem oluşturarak ve madencilerin bu değeri tüm Ethereum akıllı sözleşmelerinin erişebileceği bir zincir içi (on-chain) veri bankasına eklemek için yarışacakları bir sistem oluşturarak çözüyor.

ilginizi çekebilir: Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri…

Tellor, yüksek kalitedeki fiyat verisi için güvenli bir kaynak sağlayarak DeFi endüstrisinin büyümesini sağlamayı amaçlıyor. Tellor Oracle, madencilerin veri noktaları eklemek için rekabet ettiği  bir on-chain veri bankası. Sistemin teşvik edici olması için Tributes token üretiliyor.

İlgili taraflar Oracle’a veri isteği göndermek için “Tellor Tributes” ödüyor. Her talebe verilen ödüle bağlı olarak, Oracle madencilerin çözmesi amacıyla bir davet oluşturmak için her on dakikada bir en iyi finanse edilmiş sorgulamayı seçiyor. Her sorgu belirli verileri toplar (örneğin, ETH/USD veya BTC/USD fiyatları) ve bunları zincirde (on-chain) kullanıma sunuyor.

Büyük-TRB-belirteci

Tellor, oracle’ın güvenliğini sağlamak için Proof of Work (POW) konsensüsünü hibrit bir modelde kullanmış.

Rakiplerinden farkı ne?

Rakipler, herhangi bir akıllı sözleşmenin neredeyse tüm zincir dışı verileri sorgulamasına izin vermeyi amaçlıyor. Tellor TRB token ise bu amacı akıllı sözleşmelerin her on dakikada bir fiyat verilerini sorgulamasına izin verecek şekilde daraltmış. Bu, hemen göze çarpmayan bir fark olarak algılanabilir ancak bu sayede sistemin rakiplerden daha güvenli ve gerçekten merkeziyetsiz olması sağlanabilecek.

Özetlemek gerekirse; blockchain’e daha ölçülebilir güvenlik özelliklerine sahip, daha yüksek değerli veriler koymaya odaklanıyorlar. Bunu yaparken de POW ve stake sisteminin getirilerinden faydalanıyorlar.

Whitepaper için TIKLAYINIZ.

Yatırımcılarına bir bakın 🙂

trb token Güncel Tellor (TRB) rehberi: DeFi projesi olan TRB token nedir? TRB haber-yorum ve analiz

Twitter’daki paylaşımlarında ekibi görüyoruz ama sitede bilgi yok.

Twitter’a giriş tarihleri Nisan 2019. Takipçi sayıları 313. Bu sayı şimdilik normal.

TRB token Idex borsasında listelenmiş fakat hacim sıfır. Hacmin %100 olduğu borsa ise Bilaxy.

Piyasa değeri şu an sadece 106 bin dolar.

İyi takip edilebilmesi gereken bir proje olarak değerlendirilebilir.

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabımı incelemek veya almak için TIKLAYINIZ.

Total
0