BTC : 83012 ₺ ETH : 2813 ₺ XRP : 1.868 ₺ LTC : 357.6 ₺ USDT : 7.65 ₺ XLM : 0.5794 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Telegram token mahkeme engeli ile karşılaştı

Telegram token mahkeme engeli ile karşılaştı

Telegram token mahkeme engeli ile karşılaştı
0

Sosyal medya uygulaması Telegram’ın çıkaracağı kripto paraya hukuki engel. Telegram token mahkeme engeli ile karşılaştı.


Telegram token mahkeme engeli ile karşılaştı

Dev sosyal medya uygulaması Facebook’un kripto parası Libra’ya karşı uygulanan blokaj, diğer sosyal medya aracı Telegram’a da uygulandı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) başvurusu ile Telegram’ın Gram isimli kripto parasının piyasaya ihracına engel konuldu. Gram’ın önümüzdeki ay piyasaya sürülmesi planlanıyordu.

SEC, Telegram’ı 2018 tarihinde kanunlara aykırı biçimde yaklaşık 2 milyar dolarlık token satışında bulunduğu iddiasıyla Ekim 2019’da mahkeme şikâyet etti. 24 Mart tarihinde (dün) New York Güney Bölge yargıcı Kevin Castel verdiği ön kararda Gram’ın piyasaya sürülmesini durdurdu.

Lütfen Bkz: Bitcoin altın ve SandP 500 arasındaki ilişkiye bu açıdan baktınız mı?

koinmedya_brave

2018 yılında Telegram, 175 kurumdan 2 milyar dolarlık fon topladı. Telegram, 175 yatırımcısına 2.9 milyar adet Gram token’ı vermeyi vaat ediyordu. Yani Telegram, piyasaya süreceği 2.9 milyar adet Gram isimli kripto para için 2 milyar dolarlık fon topladı. SEC, mahkemeye yazdığı dava dilekçesinde yapılan işlemin bir menkul kıymet ihracı olduğunu iddia ediyor. Menkul kıymet ihracı için Telegram’ın SEC’ten gerekli izinlerin ve lisansları alınması gerektiği vurgulanıyor.

Lütfen Bkz: Trump Başkanlık seçimlerini iptal edebilir mi? Bitcoin seçim iptalinden nasıl etkilenir?

Telegram gerçekleştirdikleri eylemin ilgili yasalar çerçevesindeki istisnalardan yararlandığını ve yapılan işlemin legal olduğunu iddia ediyor. Eğer mahkeme Telegram’ı suçlu bulursa Telegram yüklü miktarda para cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Kaynak