BTC : 82651 ₺ ETH : 2873 ₺ XRP : 1.886 ₺ LTC : 362.8 ₺ USDT : 7.615 ₺ XLM : 0.5911 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Takasbank Blockchain sektöründeki yerini aldı!

Takasbank Blockchain sektöründeki yerini aldı!

Takasbank Blockchain sektöründeki yerini aldı!
0

Takasbank Blockchain sektöründeki yerini aldı! Türkiye’de sermaye piyasaları ile para piyasaları arasında önemli bir köprü görevi de gören Takasbank, Blockchain tabanlı BİGA projesini tanıttı.


Takasbank Blockchain sektöründe ben de varım dedi

 

İstanbul’un en büyük takas ve saklama bankalarından olan Takasbank, fiziksel altın transferi yapmak için Blockchain teknolojisiyle geliştirilmiş Ar-Ge projesi olan BİGA’nın tamamlandığını açıkladı.

Yapılan açıklamayla BİGA projesi kamuoyuna duyuruldu:

koinmedya_brave

”BİGA,  fiziksel dayanağı olan, regülasyona uyumlu, maksimum gizlilik ve güvenlik sağlayan blokzincir tabanlı altın transfer altyapı platformudur.

Projenin amacı; yüzde yüz fiziki karşılığı Borsa İstanbul kasalarında Takasbank adına mislen saklamaya alınmış, standartları belirli olan kaydi altının blokzincir teknolojileri kullanılarak transfer işlemlerinin yapılmasıdır. Proje 2018 yılında başlatılmış ve yaklaşık 1,5 yıllık bir süreçte iç kaynaklarımız ve akademik iş birliktelikleri çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında Altın Transfer Sistemi üyesi bankalardan Albaraka Türk, Garanti BBVA, Kuveyt Türk, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile ortaklaşa yapılan testler ile sistemin yetkinliği teyit edilmiştir.

Tamamlanan proje ile platform üzerinde yapılan transfer işlemleri için tam mahremiyet sağlanmış, ayrıca işlemin tarafları dışında bir otorite tarafından da izlenebileceği bir altyapı oluşturulmuştur. Bu özellik BiGA’yı bilinen tüm blokzincir çözümlerinden pozitif şekilde ayrıştırmaktadır. Böylelikle blokzincir tabanlı finansal çözümlerin yaygınlaşması için gerekli olan altyapıların yapılabilirliği ispatlanmıştır. Bu ispatın da yapılacak yeni çalışmalara referans teşkil etmesi beklenmektedir.

Bankamız kaynaklarınca hazırlanan, transfer sistemi ve finansal dönüşüm alanlarında önemli bir dönüm noktası sayılabilecek BiGA Projesini Kamuoyunun bilgisine sunarız.”

takasbank blockchain

Takasbank’tan gelen bu açıklama, Türk kripto severleri heyecanlandırsa da yabacı basında da büyük ilgi gördü.

İlgili yabancı basın haberi: Istanbul’s Takasbank Will Use Blockchain to Trade Gold

Bu habere ilgi duyup açan okuyucularımız Takasbank nedir sorusunu sorabilir. Bu yüzden içeriğin doyurucu olması için kısaca Takasbank’tan bahsetmekte yarar var.

Takasbank 1988 yılında kurulan ve ortakları arasında %5 pay ile İMKB’nin de bulunduğu bir nevi para piyasalarının merkez bankası şeklinde çalışan bir bankadır. Son verilere göre bünyesinde 234 kişi çalışmaktadır.

Takasbank ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

KAYNAK

Etiketler: