BTC : 62490 ₺ ETH : 1561 ₺ XRP : 1.215 ₺ LTC : 286 ₺ USDT : 6.912 ₺ XLM : 0.4595 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. SWIFT Ripple ile dalaşmaya başladı: Blockchain ödemelerde gecikmeleri önlemiyor

SWIFT Ripple ile dalaşmaya başladı: Blockchain ödemelerde gecikmeleri önlemiyor

SWIFT Ripple ile dalaşmaya başladı: Blockchain ödemelerde gecikmeleri önlemiyor
0
huobi_koinmedya

Swift Ripple ile açık açık savaşmaya başladı. Hazırladığı bir raporda uluslararası bankaların ödemelerini blokzincirle yapmalarının hiçbir gecikme sorununa çözüm olmadığını iddia ediyor Swift. Rapora göre yasal ve düzenleyici şartlar finans kurumlarının blokzincir teknolojisini benimsemesinin önünde bir engel ve bu yeni teknoloji bankaların tuttuğu miktarın gizliliğini de sağlayamıyor.


Swift Ripple ile savaşıyor

Yıllardır uluslararası para gönderme konusunda sektörde öncü olan Swift Ripple ile ciddi mücadele ediyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise Ripple’ın Swift’i geride bırakacağı konusunda oldukça umutlu.

Ancak Swift de yeni geliştirdiği GPI global ödeme sistemine çok fazla güveniyor. Alınan haberlere göre GPI 450 banka tarafından kabul görmüş durumda ve günlük işlem hacmi 300 milyar dolar. Ayrıca uluslararası ödemelerin şu anda % 80 i GPI ile yapılıyor. 30 dakika ve 5 dakika ile yapılan ödemelerin sırasıyla % 50 ve % 40 ı GPI ile gerçekleşiyor.

GPI hedeflenenden daha hızlı

İlk başta GPI’i hızlı olarak amaçlanmamış ama fazlasıyla hızlı işlem gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çekiyor. Citi global ödemeler sorumlusu Manish Koli, basına yaptığı bir konuşmada uluslararası ödemelerde “ maliyet, hız, şeffaflık, uyum ve güven” gibi özelliklerin öne çıktığını ve GPI nın bu beş şartı yerine getirdiğini belirtmişti.

koinmedya_brave

GPI’da başka bir ülkeye para gönderen bir banka, alıcıya ulaşana kadar nerelerden hangi ara bankalardan geçtiğini görebiliyor. Kohli bu aşamada aradaki her bankanın ne kadar ücret aldığını da, herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadığını da görebildiklerini ekliyor.

Blokzincir belki de bankaların aradığı bir özellik değil

Swift’e göre Blokzincir gerçekte bankaların aradığı özelliklere sahip değil. Bankalar rakiplerinin kendilerinde ne kadar para olduğunu bilmesini istemiyor ve bu durum blokzincir teknolojisinde imkansız. Aynı şekilde, KYC-müşterini tanı- gibi DLT’nin de yasal düzenleyici şartları var. Bu şekilde bir banka para göndermeden önce KYC ilişkisi geliştirmeli diğer bankayla.

Bunlardan dolayı Swift ne blokzincir ne de bu teknolojiyi kullanan şirketlerin kendileri için bir tehdit olmadığına inanıyor. Swift’e göre, blokzincirin GPI kullanımını geride bırakma ihtimali yok. BTCNN 30 Ocak’ta Swift’in R3 blokzinciri ile bir ödeme kapısı oluşturma konusunda işbirliğine gittiğini bildirdi bu arada.

Kaynak

koinmedya_brave

 

Etiketler: